Forbes je uvrstio hrvatski Oradian među najperspektivnijih pet europskih fintech startupova

Na listi su još britanski Aire, irski Deposify, njemački SumUP i litvanski DEBINFO

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Ugledni magazin Forbes sastavio je listu najperspektivnijih europskih startupova usmjerenih na razvijanje disruptivnih i inovativnih rješenja na tržištu kreditiranja i financiranja; a u top pet uvršten je i hrvatski Oradian.

1. Oradian, Hrvatska

Oradian su 2012. godine pokrenuli Antonio Šeparović, Onyeka Adibeli, Julian Oehrlein i Andrew Mainhart i razvijaju softverska rješenja za usluge kreditiranja i štednje s minimalnim iznosima čija su tržišta najsiromašniji dijelovi južnoameričkih, afričkih i azijskih zemalja.

Tvrtka je primila investicije iz fondova Credo Ventures, Playfair Capital, Day One Capital i Afrička mreža poslovnih anđela (Africa Angels Network). Trenutni fokus im je na najsiromašnijim afričkim zemljama poput Kenije i Gane, a Nigerija im je glavno tržište.

2. Air, Velika Britanija

Sljedeći na Forbesovoj listi je tvrtka Aire iz Londona. Misija ove kompanije je popraviti kvalitetu života mladih, studenata odnosno svih onih koji razmišljaju o prvom kreditu a pristup kreditiranju ograničen zbog, kako kažu u firmi, “tanašnih dosjea”, odnosno zbog nedostatka dosadašnjeg iskustva s financijskim institucijama.

Drugim riječima, njihova platforma Air Score omogućuje kreditnim ustanovama provjeru boniteta i omogućava procjenu rizika kada tradicionalni podaci u financijskim institucijama ne postoje. Startup Air primijetio je i Business Insider, koji ih je još prošle godine stavio na listu najinovativnijih europskih fintech startupova.

3. Deposify, Irska

Irski startup Deposify pokrenut je 2014. s ciljem rješavanja problema s depozitima odnosno rješavanje sporova oko depozita za najmodavce, najmopromce i agente koji posreduju u iznajmljivanju nekretnina. Riječ je o platformi za plaćanja koja omogućava bolju kontrolu uplaćenih depozita, a u uključuje i integrirano rješenje za rješavanje eventulanih sporova.

Firma je nedavno prikupila 1,1 milijuna eura od irske banke za financiranje startupova te equity fonda Emerging Sectors Equity Fund koji financira njihovo širenje na američko tržište.

4. SumUP, Njemačka

Berlinski startup SumUP pokrenuo je 2012. platformu za mobilna online plaćanja. Prisutni su 12 zemalja uključujući Sjedinjene Američke Države i Brazil, a u planu je širenje na Švedsku. Nedavno si osigurali investiciju Venture Incubatora nakon koje se vrijednost ukupno prikupljenih investicija popela na 45 milijuna dolara. Njihovo rješenje za mobilna plaćanja je na bazi od EMV tehnologije, uključuje hardverski terminal i mobilnu aplikaciju.

5. DEBINFO, Litva

Litvanski startup DEBINFO je vrlo zanimljiva platforma za financiranje tvrtki na temelju nenaplaćenih faktura. Razvijena za kao rješenje na temelju vrijednosti nenaplaćenih računa, njihovi su klijenti tvrtke koje se bave proizvodnjom, retailom i građevinom, mogu na taj način mogu osloboditi sredstva za financiranje tekućeg poslovanja. U nešto manje od godinu dana, tvrtka je omogućila financiranje u vrijednosti većoj od 1,8 milijuna eura.