Francuska najavljuje nešto radikalno; planira do 2040. godine zabraniti sva benzinska i dizelska vozila

Najavljeno je još par mjera koje bi ih trebale učiniti liderom klimatskog pokreta

French President Emmanuel Macron (L) speaks with Ecology Minister Nicolas Hulot and Culture Minister Francoise Nyssenas as they pose with members of the government for a family photo at the Elysee Palace in Paris, May 18, 2017. Left to right second row: Junior Minister for digital Mounir Mahjoubi, Junior Minister for disabeled people Marlene Schiappa, Higher Education Minister Frederique Vidal and Transport Minister Elisabeth Borne.  / AFP PHOTO / POOL / PHILIPPE WOJAZER
FOTO: AFP

Nicolas Hulot, francuski ministar ekološke tranzicije planira zabraniti automobile pokretane benzinom i dizelom do 2040., piše francuski LeMonde. Danas je na klimatskoj konferenciji iznio šest većih i 23 manja cilja za podizanje ekološkog standarda u Francuskoj. Plan za zabranu klasičnih automobila je dio mjera kabineta predsjednika Emmanuela Macrona koji do 2050. godine želi stvoriti zemlju slobodnu od štetnih plinova.

Iako su druge zemlje špekulirale sa sličnim zabranama, Francuska je prva veća država koja je takve planove napravila službenima. Norveška je izašla sa sličnim mjerama za spuštanje karbonskih emisija na minimum, no do još ambicioznije 2025. godine. Međutim, to ipak nije toliko znakovito budući da je Norveška relativno malo tržište automobila. London bi slične mjere trebao poduzeti do 2050. godine, što ipak nije toliko velika stvar kao zabrana na državnoj razini.

Ukidaju i elektrane pokretane ugljenom

Gospodin Hulot misli da će ovom mjerom staviti veći pritisak na francusku automobilsku industriju, za koju kaže da trenutno ima dobre projekte. Zanimljivo je da će i siromašnija kućanstva biti prisiljena odustati od automobila pokretanih fosilnim gorivima. Međutim, njima će Francuska država dati veći poticaj za zamjenu klasičnog automobila za ekološki prihvatljiv model.

Među ostalim, Hulot je najavio da će Francuska prestati koristiti ugljen za proizvodnju električne energije do 2022. godine. Kako bi se proizvodnja električne energije održala na istoj razini, država će investirati do 4 milijarde eura kako bi povećala efikasnost ekološki prihvatljivih elektrana. Najave su dio petogodišnjeg plana koji potiče čistu energiju za koju se Francuska obvezala temeljem Pariškog ugovora.

Hulot ovim potezom želi osigurati poziciju Francuske kao lidera po pitanju klime. Među ostalim planovima navode i prestanak uvoza palminog ulja i ekološki neprihvatljivo uzgojene soje, koji su među glavnim razlozima sječe šuma. Hulot, inače bivši televizijski voditelj emisija o prirodi, tvrdi da je sječa šuma odgovorna za 10 posto ukupnih stakleničkih plinova. Smatra da je prisiljavanje industrijskih postrojenja da smanje emisije plinova glupost sve dok i dalje rušimo drveća koja upijaju ugljikov dioksid.