Gazprom zbog slabe rublje i niske cijene nafte lani imao pad dobiti od 86 posto

Pad rublja, ukrajinski sukob i niske cijene nafte glavni uzroci pada dobiti

2493650 Russia. 09/12/2014 Staff working at Prirazlomnaya ice-resistant oil platform for processing oil from Prirazlomnoye field in the Pechora Sea. Maksim Blinov/RIA Novosti
FOTO: RIA Novosti/AFP

Pad rublja, ukrajinski sukob i niske cijene nafte uzimaju danak od rukog energetskog diva Gazproma koji je lani zabilježio pad dobiti od 86 posto. Dobit tvrtke strmoglavila se s 20 milijardi dolara u 2013. na 3 milijarde u 2014.

Poput drugih naftnih kompanija Gazprom, je pretrpio gubitke zbog rekordno niskih cijena nafte, koja je u šest mjeseci pala sa 100 na 50 dolara po barelu. Međutim, gubici Gazproma drastično su povećani zbog pada rublja, koji je povisio rate inozemnog duga. Poput nafte, i rublja je u posljednjih nekoliko mjeseci 2014. izgubila gotovo polovinu svoje vrijednosti.

Gazprom je ključan za rusku ekonomiju

Kompanija u državnom vlasništvu najveći je izvoznik prirodnog plina i drži ključnu ulogu u ruskoj ekonomiji. Aktivnosti Gazproma činile su 8 posto ruskog BDP-a u 2013., a prodaja nafte i plina čini gotovo polovicu državnih prihoda Rusije.

Niska cijena nafte i slabi rubalj nisu jedini problemi s kojima je Gazprom suočen. Europska unija pokrenula je protiv energetskog diva tužbu zbog narušavanja tržišnog natjecanja, u kojoj Gazprom optužuje za korištenje dominantne pozicije za manipuliranje cijenama plina u Europi.

Dionice Gazproma ipak stabilne

Europa je ključno tržište Gazproma, ali odnosi su narušeni zbog ruske umješanosti u sukob u Ukrajini. EU oko trećinu prirodnog plina kupuje od Gazproma, a posto 15 plina prema Europi ide preko Ukrajine. EU već duže vrijeme radi na smanjenju ovisnosti o ruskom plinu diverzifikacijom izvora ponude i zamjenom prirodnog plina za ukapljeni.

Kako su rezultati bili u granicama očekivanog, cijena dionica Gazproma ostala je stabilna i zabilježila rast od 0,8 posto.