Google je u panici zbog kazne Komisije pa će proizvođačima Android mobitela početi naplaćivati svoje aplikacije

Zbog ovog novog pravila Android mobiteli bi u budućnosti mogli postati znantno skuplji

FOTO: Telegram

Google je na svojem blogu objavio da će proizvođačima Android mobitela početi naplaćivati pristojbu za korištenje Googleovih aplikacija, poput Play Storea, što je njihova reakcija na golemu kaznu od 4,3 milijarde eura koju im je Europska komisija opalila zbog zlorabljivanja svog dominantnog položaja. Google, dakle, neće više tjerati proizvođače da koriste njihove aplikacije ali na ovaj način planiraju nadoknaditi gubitak do kojeg će doći ukoliko se budu pridržavali presude Europske komisije.

Google od sada više neće za trgovinu aplikacija Google Play vezati aplikacije Chrome i Google pretrage. Odnosno, njih će proizvođači moći odvojeno postavljati na svoje mobitele. Europska komisija smatra da su Chrome i Pretraga esencijalne aplikacije koje se ne bi smjele naplaćivati pa će one ostati besplatne. No, primjerice, trgovina aplikacija, Googleove Karte i Gmail, ne smatraju se esencijalnima pa ih Google može naplaćivati.

Zato Google do sada planira proizvođačima poput Samsunga i Huaweija naplaćivati licencu za korištenje tih aplikacija na svojim mobitelima, što će naravno uzrokovati i povećanje cijene Android uređaja.

Moguće su razne kombinacije aplikacija na Androidu

Novim pravilima će se možda na tržištu pojaviti Android uređaji koji imaju pristup Play Storeu, no kao defaultni internetski preglednik koriste Mozillin Firefox, a kao aplikaciju za pretragu koriste Microsoftov Bing. Naravno, ti uređaji će u teoriji biti skuplji. Moguće je da će pojaviti i uređaji koji nemaju Play Store, no umjesto nje imaju trgovine aplikacija od proizvođača, kao što su Samsungovi Galaxy Appsi.

Dakle, bitno je za razumjeti da će Android operativni sustav (formalno nazivan AOSP – Andorid Open Source Project), koji ne sadrži Googleove aplikacije, ostati besplatan. Play Store i ostale Googleove aplikacije će se naplaćivati proizvođačima temeljem licencnog ugovora, no samo za mobitele koje prodaju u Europi. Chrome i Googleova aplikacija za pretraživanje će se moći dodati u taj licencni ugovor, no one se neće naplaćivati.

Googleove aplikacije nisu Android

Googleove aplikacije nisu nikada bile aplikacije otvorenog koda, već se radilo o aplikacijama koje se razvijaju odvojeno od Androida. Dakle, kao zasebni proizvod. Licencni ugovori u tim aplikacijama postoje od prvog dana Androida, no od sada, Google će ih početi naplaćivati. Dakle, unutar EU će se po prvi puta na taj ugovor dodati novčana komponenta. Koliko će Google naplaćivati tu licencu, još uvijek nije poznato.

Kompanije su od prvog dana Androida mogle koristiti AOSP verziju te na nju dodati svoje usluge, poput neke druge trgovine aplikacija i svog vlastitog preglednika. Međutim, niti jedan proizvođač do sada (osim eventualno Amazona sa svojim Fire tabletima) nije uspio napraviti uređaj koji bi mogao biti konkurentan bez Googleovih aplikacija. Inače, takvi uređaji veći postoje u Kini, gdje je proizvođačima zabranjeno isporučivanje Android mobitela s Googleovim aplikacijama.