Nekad je nužno odabrati stranu

Google kaže da će nakon novih EU zakona o autorskim pravima pretraga vijesti izgledati ovako

U Googleu su ljuti na direktivu koja je izglasana u EU parlamentu; ovaj tjedan poslali su prikaze posljedica uvođenja novih pravila

FOTO: Ilustracija/Google

Prošloga rujna, Europski parlament izglasao je polemičnu Direktivu o autorskim pravima, zakon kojem je cilj osvježiti pravila o autorskim pravima za internetsko doba, no kritičari tu direktivu opisuju kao pravila koja će uništiti internet. Uoči završavanja odrednica te direktive, Google je izdao neobično upozorenje oko toga koliku štetu bi ti novi zakoni napravili, objavljivanjem toga kako izgledali rezultati tražilice kada zakon stupi na snagu. Screenshotove su podijelili s portalom Search Engine Land.

Google je ustvari objavio sliku prazne stranice za rezultate pretrage najnovijih vijesti. Jedna od kontroverznijih stavki direktive, Članak 11, daje izdavačima pravo naplaćivanja licenci za prikazivanje isječaka sa svojih vijesti. Google taj zakon tumači na dva načina, ili će se početi naplaćivati licence, ili se neće uopće prikazivati isječci. U ovim testnim screenshotovima, Google je demonstrirao kako bi izgledao internet kada se ne bi plaćale licence za isječka.

Screenshot je sasvim realan, premda služi za zastrašivanje

Na slikama nedostaju slike i sažeci vijesti, a na drugim screenshotovima vidljivi su samo naslovi. Na slici gotovo da nedostaje sve bitno za pretragu, osim natpisa o kojoj se stranici radi i kada je objavljena vijest. U blogu objavljenom u prosincu, Googleov potpredsjednik za vijesti, Richard Gingras, objasnio je njihov stav prema Članku 11. Misli da bi se uvođenjem zakona pogodovalo većim izdavačima, a Google bi morao birati “pobjednike i gubitnike”, odnosno portale kojima će plaćati neće plaćati licence za njihov sadržaj.

“Online servisi koji ne generiraju zaradu, poput naših Google Vijesti, morali bi birati s kojim izdavačima će surađivati. Trenutno oko 80.000 izdavača surađuje s nama, no s uvođenjem Članka 11, otpao bi značajan broj njih”, objasnio je Gingras. Premda se objavljivanje ovakvih pustih screenshotova tražilice doima kao taktika zastrašivanja, Diego Naranjo, stariji savjetnik grupe za digitalna prava EDRi izjavio je za The Verge kako ti screenshotovi ipak nisu toliko pretjerani, te da su sasvim realni.