Google kreće u ozbiljnu borbu s fake newsom, prilagodit će tražilicu kako bi filtrirali takve sadržaje

Nizom ažuriranja probat će izbjeći lažne vijesti

This picture taken on May 13, 2013 in the French western city of Rennes shows a woman choosing Google Search (or Google Web Search) web search engine front page on her tablet. A report by a French expert panel published on May 13, 2013 recommended imposing taxes on smartphones and tablets but rejected a call for search engine Google to be charged for linking to media content. The nine-member panel, headed by respected journalist and businessman Pierre Lescure, said in the keenly awaited report that the revenue gained from the proposed new taxes could help fund artistic and creative ventures. AFP PHOTO / DAMIEN MEYER / AFP PHOTO / DAMIEN MEYER
FOTO: AFP

Google je pronašao novi način borbe protiv lažnih vijesti, i to prilično moćnim alatom: pretraživanjem. Naime, u današnjem priopćenju iz te firme najavili su kako podešavaju svoju tražilicu kako bi uklonili pogrešne ili lažne sadržaje. Radi se o značajnom potezu ako uzmemo u obzir Googleovu dominaciju što se tiče pretraživanja, javlja Mashable.

Promjene će uključivati izmjene u algoritmima tražilice koji biraju stranice koje će izlaziti na upite korisnika. “Prilagodili smo naše signale kako bismo pomogli da izađe više autoritativnih stranica i degradira sadržaj niske kvaliteta”, stoji između ostaloga u objavi koju je na svom blogu napisao Ben Gomes iz Googlea.

Niz ažuriranja kako bi izbjegli lažne vijesti

Pitanje kako se nositi s negiranjem holokausta bilo je prilično neugodno za Google. U prosincu su prilagodili svoje algoritme tako da ne prikazuju na vrhu svog pretraživanja one stranice koje negiraju holokaust. Tako su se stranice koje negiraju holokaust maknule s vrha rezultata kada netko gugla ‘Je li se holokaust dogodio’, ali ne sasvim s prve stranice.

Google i Facebook su se angažirali oko borbe s lažnim vijestima nakon američkih izbora. Obje firme sada se žele odmaknuti od širenja dezinformacija. Uz podešavanje pretraživanja, Google pruža još novih načina kako bi korisnike mogli obavještavati o lažnim ili uvredljivim rezultatima. Google će također ažurirati i svoje “smjernice za ocjenu kvalitete pretraživanja”. One sada uključuju opcije za identifikaciju zablude, uvredljivih rezultata, prijedvare i “nepodržane teorije zavjere.”

Oko 5,5, milijardi upita dnevno

“Ove će smjernice početi pomoći našim algoritmima u smanjenju takvog sadržaja s niskom kvalitetom i pomoći nam da se dodatno poboljšamo tijekom vremena”, napisao je Gomes. Iz Googlea tvrde i da će sada biti transparentniji što se tiče rada svoje tražilice kako bi stvorili uvid u to zašto se neki rezultati pojavljuju.

Sada ostaje za vidjeti kako će ove promjene utjecati na bitku s lažnim vijestima. Gomes je u postu objavio da samo 0,25 posto pretraživanja nudi “uvredljiv ili jasno obmanjujuć sadržaj, a to nije ono što ljudi traže”. Budući da Google prima oko 5,5 milijardi upita za pretraživanje dnevno, to je otprilike 13,8 milijuna pretraživanja koja vraća lažne podatke.