Nekad je nužno odabrati stranu

Google predstavio računalo kojim je postigao kvantnu nadmoć, što bi mogla biti prekretnica za čovječanstvo

Googleovo računalo u 200 sekundi riješilo je kalkulaciju za koju superračunalu treba 10.000 godina

FOTO: Google

Google stoji kod svoje tvrdnje da su postigli kvantnu nadmoć, što se smatra prekretnicom i sljedećom velikom stvari u razvoju računala. Google je prvi puta tvrdio da su postigli nadmoć još u rujnu ove godine, no tada su ih konkurenti opovrgavali. Googleov znanstveni rad na tu temu je sada službeno prihvaćen, budući da je objavljen u znanstvenom časopisu Nature.

Kvantna nadmoć je golema stvar, budući da ona označava sposobnost kvantnih računala da riješe matematičke probleme s kojima se današnja tehnologija ne može suočiti. U Googleovom radu objašnjava se kako njihovo 53-bitno kvantno računalo Sycamore u samo 200 sekundi rješava kalkulaciju za koju bi trenutno najjačem svjetskom superračunalu trebalo 10.000 godina.

Otvorena su vrata za mnoge nove tehnologije

Teoretski, ova sposobnost otvara vrata novim tehnologijama, pomoću kojih bi se mogle razviti nove baterijske tehnologije, lijekovi, smanjiti emisija štetnih plinova ili stvarati novi kemijski spojevi. Uz to, kvantna računala bi mogla unaprijediti i sadašnje tehnologije, poput umjetne inteligencije. Međutim, Sycamore za sada nema gotovo nikakvu praktičnu upotrebu. On je poslužio samo kao demonstracija toga što kvantna računala mogu postići, te da rade kao što je očekivano.

Unatoč toga, to je ogroman prvi korak u razvoju tehnologija koje bi jednoga dana mogle imati ogroman utjecaj na naš život, no trenutno smo daleko od toga. U intervjuu za MIT Technology Review, Googleov CEO Sundar Pichai usporedio je njihovo postignuće s prvim letom braće Wright. “Prvi let avionom je trajao 12 sekundi, te nije bilo nikakve praktične koristi od njega. No, dokazao nam je da avioni mogu letjeti”, rekao je Pichai.

IBM ih ponovno opovrgava

Ne čudi previše da je IBM, kompanija čije je superračunalo pobijedio Google i koja je jedan od najvećih konkurenata u području kvantnog računarstva, opovrgava njihovo postignuće. U blogu koji su objavili na svojim stranicama u ponedjeljak, istaknuli su da bi njihovom klasičnom superračunalu za taj matematički zadatak trebalo samo 2,5 dana, a ne 10.000 godina koliko tvrdi Google.

Kažu da je Google izostavio uračunati i dovoljnu količinu pohrambenog prostora kada su procjenjivali koliko vremena bi za isti zadatak trebalo klasičnom superračunalu. Unatoč toga, smanjenje od par dana na par minuta je također veoma impresivno, te znakovit početak buduće ere računarstva.