Nekad je nužno odabrati stranu

Herzog & Meuron u Parizu dižu Triangle, prvu zaista spektakularnu građevinu nakon Eiffelova tornja

Triangle je simbol nove pariške arhitekture i otvaranja grada globalnom biznisu

Dok se londonski pejsaž puni spektakularnim neboderima, u Parizu su oni nakon omraženog Tour Montparnassea iz 1973. zakonom zabranjeni iznad 36 metara visine. Zakon je donesen s ciljem da se zaštiti jedinstvena estetika Pariza koju je u 19 stoljeću s ikonografskim bulevarima, parkovima i stambenim blokovima kreirao baron Haussman, u jednom od najvećih urbanističkih zahvata svih vremena u 19 stoljeću

Ograničenja visine nebodera u Parizu su ukinuta 2010. i ljepota grada sada će dobiti novi izazov, u vidu 180 metara visokg trokutastog staklenog diva na jugozapadu.

Projekt vrijedan 555 milijuna dolara

Nazvan, naravno, Tour Triangle, projekt je vrijedan 555 milijuna dolara a potpisuju ga arhitektonske superzvijezde Herzog & Meuron, autori Tate Modern u Londonu u pekinškog stadiona Bird’s Nest izgrađenog za Olimpijadu. Financijeri su najveća europska nekretninska kompanija Unibail Rodamco.

Trebao je devet godina da Triangle tankom većinom prođe glasanje u pariškom gradskom vijeću, i to iz drugog pokušaja jer je plan gradnje na glasanju u studenom odbijen (odluka je kasnije proglašena nevažećom).

Signal stranim ulagačima i arhitektima

Podržava ga Socijalistička stranka gradonačelnice Anne Hidalgo koja naglašava ekonomske mogućnosti Trianglea, među kojima su 70.000 četvornih metara poslovnih prostora, luksuzni stanovi i zabavni sadržaji. Odustajanje od tornja, tvrde, uskratilo bi Parizu 3000 novih radnih mjesta. Triangle je, osim toga, signal stranim investitorima i arhitektima.

Hercog&Meuron objasnili su da je toran trokutast zbog njihova senzibiliteta prema okolišu. Taj oblik, naime, stvara najmanju sjenu na okolnim stambenim zgradama, a briga za okoliš vidi se i u njegovu kompaktnom volumenu koji smanjuje tlocrt i utjecaj na okolni prostor.