Hong Kong je zbog prosvjeda i trgovinskog rata na rubu sloma. Čeka se potvrda da su pali u recesiju

Ekonomski stručnjaci navode kako popravak ne očekuju ni u idućoj godini

HONG KONG, HONG KONG - JUNE 21: Protesters shout slogans as they demonstrate on a street outside the Hong Kong Police Headquarters on June 21, 2019 in Hong Kong, China. Hong Kong pro-democracy activist, Joshua Wong, said on Monday after being released from jail that Chief Executive Carrie Lam must step down as he joined protesters against the controversial extradition bill which would allow suspected criminals to be sent to the mainland and place its citizens at risk of extradition to China. (Photo by Anthony Kwan/Getty Images)
FOTO: Anthony Kwan/Getty Images

Očekuje se da će Hong Kong danas objaviti kako ulazi u recesiju, prvi put u posljednjih deset godina. Time bi se, piše Reuters, potvrdila zabrinutost da se gospodarstvo tog grada nalazi u puno lošijem stanju nego što se strahovalo da jest.

Preliminarne brojke objavljene u listopadu pokazuju da je gospodarstvo grada, pod kineskom upravom, za razdoblje od srpnja do rujna palo za 3,2 posto u odnosu na prethodno razdoblje te da su se ispunili uvjeti za pad u tehničku recesiju. Anlitičari kažu kako bi pad mogao biti dugačak i dubok te da će se BDP smanjivati i u ovom tromjesečju.

Analitičari složni u lošim predviđnjima

Financijsko trgovinsko središte već se našlo na udaru snažnog pritiska zbog trgovinskog rata između Washingtona i Pekinga, no lošem stanju doprinijeli su i nasilni prosvjedi koji traju već mjesecima.

“Pretpostavljamo da će se nasilni prosvjedi nastaviti i u 2020. godini osim ako Vlada u Hong Kongu ne učini nešto doista posebno kako bi oni završili. A čini se da je to dosad izbjegavano”, kazala je ekonomistica Iris Pang koja predviđa pad ekonomije od 2,2 posto u ovoj godini te 5,3 posto u idućoj. Njen kolega Tommy Wu, analitičar iz Oxford Economicsa, također predviđa nastavak pada BDP-a u idućoj godini te zaključenje ove s padom od 1,5 posto.

Prosvjedi im zadali težak udarac

Reuters piše kako su česte smetnje u prometu, nasilni sukobi policije i prosvjednika te upotreba suzavaca ugrozili maloprodajni sektor i prestrašili turiste. Pritom navode kako je prodaja najgore prošla u kolovozu koja je pala za 23 posto u odnosu na lani. U rujnu je, pak, pala za 18,3 posto. Brojne prodavaonice i restorani su se zbog prosvjeda zatvarali iznenadno i bez najave, a poneke su to učinile zauvijek. Zbog prosvjeda, grad s ukupnom imovinom banaka, fondova i bogatstvom vrijednim više od šest bilijuna dolara, suočio se s velikom političkom krizom.

Podaci IHS Markita govore da je poslovna aktivnost u privatnom sektoru u listopadu bila najslabija je u posljednju 21 godinu. Vlada je u kolovozu donijela poticajne mjere, no one nisu bile dovoljne za pokretanje gospodarstva. Analitičari navode kako nesigurnost sprječava poduzeća i potrošače da troše i ulažu. S druge strane, pak, navode kako će zatvaranje prodajnih mjesta podići nezaposlenost.