Hongkonški tajkun postaje najveći telekom igrač u Europi

Kupnjom britanskog O2 Li Ka Shing uzima tržište wireless usluga u EU

Hongkonški ‘Superman’ Li Ka Shing ponudio je 15 milijardi dolara za kupnju britanskog mobilnog operatera O2 od španjolske Telefónice koja im je još prije 2 godine prodala svog irskog operatera. Lijev konglomerat Hutchison Wahmpoa, izvijestila je Telefónica u prijavi regulatorima, spreman je platiti 13.74 milijarde dolara u gotovini i 1,5 milijardi dolara u drugoj rundi ako se pokaže da O2 skupa s njihovim britanskim telekomom Three može ostvariti očekivani cash-flow.

Li Ka Shing želi postati najveći europski igrač u wireless uslugama. Ima snažnu infrastrukturu a kupnjom O2 dobio je je jak telekom a ako se ostvare očekivanja o utrostručenju broja korisnika usluga njegova telekoma Three na 34 milijuna, ta će kompanija postati najveći britanski mobilni provajder.

Li na neki način i zaslužuje takav rasplet, jer je Hutchison prvi počeo graditi 3G mreže u VElikoj Britaniji, kad je tamo stigao 2003. godine. Sve do 2010. trpili su gubitke a Three je počeo raditi profit kad je dolaskom pamaetnih telefona i tableta počeo rasti podatkovni promet i sve je više ljudi kupovalo njihove pakete, bitno jeftinije od konkurencije.

Nevjerojatni Canning Fok

Li Ka Shing poznat je kao remetitelj odnosa snaga na tržištu i često djeluje kao maverick. Njegov dirketor telekoma Canning Fok zvijezda je europskog biznisa, vrsni pijanist i radoholičar, uspostavio je vrlo izravan način upravljanja i tanku hijerarhiju u Lijevim tvrtkama, svi direktori mogu ga dobiti na mobitel 24 sata dnevno.

fok

Dok je Telefónici trebalo dva mjeseca za dogovor o prodaji O2, Fok je cijelu proceduru oko kupovine njihova telekoma u Irskoj 2013. riješio za 36 sati.

Three je rasturio konkurenciju u Velikoj Britaniji kad je prvi počeo nuditi neograničeni internetski promet u paketima, besplatne pozive u partnerstvu sa Skypeom i besplatni roaming u nekim zemljama.

Prema izvještaju Telefónice, kupnja O2 trebala bi biti zaključena najkasnije do kraja lipnja 2016. jer mora proći niz regulatornih provjera. Novac koji dobije od Hutchinsona, španjolski telekom planira uložiti u južnoameričko tržište gdje najjače raste.

Nastavlja li se shopping manija?

Ka Shing se još nije izjasnio hoće li nastaviti žestoki tempo akvizicija. Od početka financijske 2008. kad je počeo kupovati po svijetu, kroz Hutchinson i svoju kompaniju za infrastrukturu Cheung Kong Infrastrucutre, u kupnju željeznica, kompanija za upravljanje otpadnim vodama, distributera plina i telekoma uložio je više od 34 milijarde dolara.

Njegova taktika korištenja pada vrijednosti i traženja relativno jeftinih kompanija sa stabilnim tijekom novca dala je dobre rezultate. Telekomi su mu zanimljivi jer se u Europskoj uniji, uz podršku regulatora i europskih institucija, upravo odvija velika konsolidacija tog sektora. Strateški, hongkonški želi smanjiti izloženost svog biznisa Kini i domaćem tržištu. Forbes bogatstvo Li Ka Shinga procjenjuje na 33,5 milijardi dolara.