Hrpa Britanaca tuži Google jer je bez dopuštenja pratio što rade na svojim iPhoneima pa im slao prikladne oglase

Ako grupa potrošača pobijedi na sudu, Google će im morati platiti odštetu

This picture taken on May 13, 2013 in the French western city of Rennes shows a woman choosing Google Search (or Google Web Search) web search engine front page on her tablet. A report by a French expert panel published on May 13, 2013 recommended imposing taxes on smartphones and tablets but rejected a call for search engine Google to be charged for linking to media content. The nine-member panel, headed by respected journalist and businessman Pierre Lescure, said in the keenly awaited report that the revenue gained from the proposed new taxes could help fund artistic and creative ventures. AFP PHOTO / DAMIEN MEYER / AFP PHOTO / DAMIEN MEYER
FOTO: AFP

Više od pet milijuna Britanaca zajedno će tužiti Google jer je pratio što su radili u internetskom pregledniku Safari, iako su na svojim mobitelima nemogućili opcije za praćenje. Prema pisanju The Guardiana, skupinu predvodi bivši šef udruge potrošača Which? Richard Lloyd, zajedno s odvjetničkom tvrtkom Mischon de Reya. Ako pobijede na sudu, svaka od osoba u tužbi imat će pravo na financijsku odštetu.

Lloyd tvrdi da je Google između lipnja 2011. godine i veljače 2012. godine bez dopuštenja prikupljao osobne podatke korisnika iPhonea. Grupa koja tuži Google odlučila se za prikladan naziv “Google You Owe Us”, odnosno “Google duguješ nam”. Na svojim stranicama procjenjuju da je zahvaćeno minimalno 5,4 milijuna Britanaca, no ne ističu koliku odštetu traže od Googlea.

Podatke o korisnicima su, naravno, iskorištavali za oglase

Google je između 2011. i 2012. godine tvrdio da je ugrađivanje cookiesa za praćenje korisnika bilo vezano samo za propalu društvenu mrežu Google+, no inicijativa tvrdi drugačije. Iste cookiese su koristili u internetskom pregledniku Safari, pa su iz prikupljenih podataka o pregledavanju interneta mogli korisnicima slati ciljane oglase.

Googleova zarada bazira se upravo na prodaji oglasa pa im je sigurno u interesu prikupiti što više osobnih podataka ljudi kako bi im slali oglase koji bi ih mogli zanimati. Grupa predvođena Lloydom ovakvo Googleovo ponašanje smatra grubim kršenjem privatnosti, koje je u krajnjem slučaju i protuzakonito. “Ovom tužbom, poslat ćemo jasnu poruku Googleu i ostalim tehnološkim gigantima Silicijske doline kako nas nije strah boriti se protiv njih”, pojasnio je Lloyd za The Guardian.

Googleu ovo nije prva tužba zbog kršenja privatnosti

Ova tužba relativno je neuobičajena za Ujedinjeno Kraljevstvo. Udružene tužbe korisnika protiv tehnoloških kompanija relativno su česta pojava u Americi, no Britanci ne tuže toliko često. Za isto kršenje privatnosti preglednika Safari iz tog perioda, Google je korisnicima iPhonea u Americi morao platiti 22,5 milijuna dolara odštete. Izrečena kazna tada je bila najviša kazna Federalne komisije za trgovinu.

Slučaj će se na britanskim sudovima pojaviti tijekom sljedeće godine. Google kaže da će se braniti na sudu te da ova optužba nije ništa novo. Kažu da su se i prije borili protiv takvih optužba, a da ova tužba nema nikakvu težinu.