Hrvatska porezima tjera stručnjake u inozemstvo, a potiče Zimmer frei. Nije ni čudo da smo siromašni

Ako se bavite 'pravom' djelatnošću, može se dogoditi da vam je porezno opterećenje oko 1 posto

Dok hrvatski porezni sustav vrlo strogo kažnjava rad, paralelno postoje i sasvim legalne porezne oaze, poput paušalnog iznajmljivanja soba i apartmana turistima. Iako je takva politika u prošlosti vjerojatno imala smisla, jer su mnogi tijekom 90-ih ostali bez posla, pa im je iznajmljivanje bilo možda i jedini način preživljavanja, danas, kada je turizam vrlo razvijen a i situacija na tržištu rada je drugačija, efekti takve porezne politike vrlo su upitni.

Hrvatska ima relativno visoko porezno opterećenje, pogotovo ako uzmemo u obzir stupanj razvijenosti ekonomije, a jedna smo od najsiromašnijih članica Europske unije. Kao poseban problem ističe se visoko porezno opterećenje rada, koje hrvatsku ekonomiju u mnogim segmentima čini nekonkurentnom i potiče iseljavanje najobrazovanijeg dijela stanovništva.

Osim toga, porezni sustav kakav danas imamo prilično je nepravedan, pa tako, dok neki plaćaju vrlo visoke stope poreza, druge je država – iz teško objašnjivih razloga – smjestila u porezne oaze. Dakle, ako se bavite “pravom” djelatnošću, može se dogoditi da vam je porezno opterećenje u nekim slučajevima oko 1 posto.

Proganjaju se paušalci koji prodaju znanje

Posljednjih otprilike godinu dana Porezna uprava bavi se paušalnim obrtnicima. Krenuli su u njihov progon zbog sumnji da su neki od paušalnih obrtnika koristili taj oblik rada za nešto što poreznici nazivaju “prikriveno zapošljavanje”. Naime, rad putem paušalnog obrta neusporedivo je, u poreznom smislu, povoljniji od klasičnog radnog odnosa. Paušalni obrtnici smiju imati godišnje prihode do 300 tisuća kuna, a porezi i doprinosi iznose manje od dvije tisuće kuna mjesečno. Doprinosi za mirovinsko i zdravstveno su oko 1400 kuna mjesečno, dok je godišnji porez za najveću kategoriju prihoda, 4500 kuna godišnje.

Dio IT stručnjaka i profesionalaca iz kreativnih industrija, zbog visokog poreznog opterećenja plaća, odlučili su raditi kao freelanceri. Na tržištu nude svoje usluge stranim i lokalnim klijentima. Tim statusom odrekli su se svih prava koja proizlaze iz klasičnog radnog odnosa, ali su s druge strane u poreznom smislu prošli znatno povoljnije. Ipak, takva situacija zasmetala je Poreznu upravu, jer je posumnjala da se radi o prikrivenim radnim odnosima, te su nekima od njih obračunati vrlo visoki iznosi poreza i doprinosa na prihode koje su ostvarili. Radi se o iznosima od 100 i više tisuća kuna.

Porezni sustav kažnjava rad, a potiče apartmanizaciju

Porezna je procijenila da “zloupotrebljavaju pogodnosti” koje nudi paušalni obrt, te iako nisu imali pogodnosti koje nudi ugovor o radu, naplaćuju im poreze i doprinose kao da su bili zaposleni. Čak i ako se negdje radilo o slučajevima prikrivenog zapošljavanja, Vlada bi trebala razmisliti o tome koliko je porezno opterećenje plaća, kada su ljudi prisiljeni izvoditi takve akrobacije, kako bi uopće ostali raditi u Hrvatskoj. Radi se o ljudima koji su uglavnom konkurentni na globalnom tržištu i koji lako mogu posao pronaći u inozemstvu, gdje će vjerojatno, na kraju, i završiti.

Dok hrvatski porezni sustav vrlo strogo kažnjava rad, paralelno postoje i sasvim legalne porezne oaze, poput paušalnog iznajmljivanja soba i apartmana turistima. Iako je takva politika u prošlosti vjerojatno imala smisla, jer su mnogi tijekom 90-ih ostali bez posla, pa im je iznajmljivanje bilo možda i jedini način preživljavanja, danas, kada je turizam vrlo razvijen a i situacija na tržištu rada je drugačija, efekti takve porezne politike vrlo su upitni.

Paušalni iznajmljivači, da bi dobili taj status, moraju ispuniti nekoliko uvjeta. U sobi, apartmanu ili kući za odmor smije biti najviše 10 soba, odnosno 20 ležajeva. Ako se pak radi o kampu, on smije imati najviše 10 smještajnih jedinica i primiti istodobno najviše 30 gostiju.

Uz ovakvu poreznu politiku ne treba čuditi da smo siromašni

Prema podacima sustava eVisitor u Hrvatskoj je u kategoriji “objekti u domaćinstvu” registrirano oko 100 tisuća objekata s oko 580 tisuća ležajeva. Paušalni porez po ležaju u prosjeku iznosi oko 300 kuna, što znači da iznajmljivači paušalci plaćaju porez od oko 175 milijuna kuna. Koliki su zapravo prihodi tih iznajmljivača nije moguće utvrditi, s obzirom na to da nisu obveznici fiskalizacije, tako da ne postoje pouzdani financijski podaci.

Ako netko ima 10 soba s po dva ležaja, koje iznajmljuje 60 dana u godini, po prosječnoj cijeni od 350 kuna dnevno, imat će prihod od 210 tisuća kuna. Pod pretpostavkom da porez plaća 300 kuna po ležaju, godišnji porez će iznositi 6000 kuna.

S jedne strane hrvatska porezna politika kažnjava rad, praktički tjera u inozemstvo visokokvalificirane stručnjake, koji zbog svojih specifičnih znanja imaju i veće plaće, a s druge strane vrlo niskim porezima praktički subvencionira najjednostavniji oblik turističke djelatnosti koja kao posljedicu ima apartmanizaciju, pretvaranje u ruglo cijelih mjesta na Jadranu, bez motivacije za kreiranjem dodatnih sadržaja i produljenjem sezone. Zato se ne treba čuditi da smo siromašni.