Hrvatska udruga poslodavaca predstavila prijedloge za reformu sustava javne nabave

Ističu da je hrvatski zakon o javnoj nabavi jedan od najkorumpiranijih u EU

29.03.2016., Zagreb - Hrvatska udruga poslodavaca na konferenciji za medije predstavila je kljucne prijedloge izmjena Zakona o javnoj nabavi. Davor Majetic. 
Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je na današnjoj konferenciji za medije predstavila prijedloge za izmjene i dopune zakona o javnoj nabavi, koji je upućen Ministarstvu gospodarstva.

Ključni prijedlozi HUP-a

Ključni prijedlozi reforme HUP-a odnose se na jasnije preciziranje instituta Ekonomski najpovoljnije ponude (ENP) i unaprjeđenje primjene Okvirnih sporazuma koji se u praksi rijetko koriste, a njihova primjena na dulji rok bi mogla unaprijediti usluga koje dugo traju.

HUP poziva na bolje definiranje instituta profesionalnog propusta i pojma neuobičajeno niske cijene, koja je često izvor narušavanja tržišne utakmice. Traži se hitno smanjenje opsega propisane administracije, a zatražili su i da početak propisanog roka za žalbu počne teći od trenutka otvaranja ponuda.

https://twitter.com/VoiceofCroatia/status/714755262490537984

Hrvatska udruga poslodavaca je prije više od godinu dana oformila radnu skupinu za inicijativu izrade reforme sustava javne nabave. u radnoj skupini sudjelovali su predstavnici malih i velikih poslodavaca koji imaju iskustva s obje strane sustava javne nabave – kao naručitelji i kao ponuditelji.

Naš Zakon o javnoj nabavi jedan od najkorumpiranijih

“Javnom nabavom nitko nije bio zadovoljan, ni oni koju kupuju niti oni koji prodaju. Sustav javne nabave vrijedan je 42 milijardi kuna, pa je njegovo funkcioniranje vrlo važno. Europska komisija je objavila da je naš Zakon o javnoj nabavi jedan od najkorumpiranijih u Europi, dakle dijele naš stav”, rekao je glavni direktor HUP-a Davor Majetić.

Kako prenosi televizija N1, Majetić je istaknuo da se u Hrvatskoj na temelju kvalitete kupuje jedan posto, a u Europi 80 posto. “Kupujemo 99 posto po sistemu najjeftinije ponude. Troši se netransparentno, a pitanje je i kriterij – je li taj novac potrošen na dobar način”, tvrdi Majetić.

Statistički pokazatelji funkcioniranja javne nabave

Na konferenciji su prezentirani i najvažniji pokazatelju funkcioniranja javne nabave. Prema predstavljenim statističkim podacima, na prosječnom natječaju sudjeluju svega 3,2 ponuditelja, a u 45 posto slučajeva na natječaj stiže samo jedna ponuda.

Ispitivanje Eurobarometra je pokazalo da se u 74 posto poduzeća natječaji javne nabave pišu na način da određena tvrtka pobijedi na natječaju.

Prema rezultatima istraživanja koje je proveo neprofitni institut RAND Europe na traženje Europskog parlamenta, upravo Hrvatska, zajedno s Rumunjskom i Bugarskom, predvodi listu od 14 članica EU najkorumpiranijih. Prema indeksu rizika od korupcije u javnoj nabavi Hrvatska je na samom vrhu, ispred Cipra, Litve i Rumunjske.