HZZ provjerava isplaćene potpore, više od devet tisuća poslodavaca moralo je vratiti novac državi

U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje ističu kako je dosad vraćeno 103,4 milijuna kuna

11.11.2019., Zagreb - Sluzbeno predstavljanje Izbornog programa Kolinde Grabar-Kitarovic u Kongresnoj dvorani Zagrebackog velesajma. Dolazak gostiju na  prredstavljanje programa. Josip Aladrovic Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Poslodavci koji su koristili vladine mjere za očuvanje radnih mjesta, ugroženih koronakrizom, i dalje su pod stalnim provjerama, piše Tportal. Naime, da bi dobili potporu od države poslodavci su morali ostvariti određene uvjete, a među njima i onaj koji se odnosi na pad prihoda. U slučaju da ih nisu ispunili, dobiveni novac morali su vratiti.

Dokazuje to i slučaj obrtnika koji se ovih dana javio Tportalu te kazao kako su ga kontaktirali iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te ga izvijestili da mora vratiti potporu koju je koristio za ožujak jer je u tom mjesecu ostvario prihod, te nije zadovoljio uvjet pada prometa. Srećom, on je kaže, razloge te naplate uspio pojasniti, no njegove kolege, kaže, možda to neće moći.

Vraćeno 103,4 milijuna kuna

“Mi paušalci nerijetko čekamo naplatu pojedinih računa i po nekoliko mjeseci i sasvim je normalno da odradimo posao primjerice u studenom, a novac nam sjedne u ožujku, kao što je to bilo u mojem slučaju. Srećom, ja sam imao dokaz, tj. ugovor na kojem je jasno vidljivo kada je posao napravljen, što mnogi moji kolege vjerojatno neće imati jer kao paušalci ne moraju ni sklapati takvu vrstu ugovora’, ispričao je obrtnik.

Provjere poput one koju je on prošao potvrđuju i u samom Zavodu, a na pitanje koliko je poduzetnika dobilo potpore a da na njih nisu imali pravo odgovaraju da je riječ o njih 9443. Oni su, kako navode, potporu vratili djelomično ili u cijelosti a vraćeni iznos dosad ukupno dosegao 103,4 milijuna kuna.

Broj potpora za radnike značajno pao

Ukupni iznos isplaćenih potpora za očuvanje radnih mjesta ili za skraćivanje radnog vremena, od ožujka ove godine do ponedjeljka, seže do 6,63 milijarde kuna. Tome treba dodati i 352,68 milijuna kuna uplaćenih za doprinose za drugi stup mirovinskog osiguranja pa se dolazi do iznosa od 6,98 milijardi kuna.

U ožujku su potpore za očuvanje radnih mjesta isplaćene za 530.185 radnika. Rekord je oboren za vrijeme trajanja travanjskog lockdowna, kada je potpore primilo 591.493 radnika, a u svibnju ih je dobilo 505.138 radnika. Početkom turističke sezone, otvaranjem granica i ukidanjem strogih mjera Stožera civilne zaštite, broj radnika pod potporama pao je na 85.392, u srpnju je potpore primilo 80.095 ljudi, a u kolovozu samo 36.876 radnika.