Nekad je nužno odabrati stranu

I Google je imao aplikaciju za špijuniranje. Klincima su plaćali sitniš da im mogu gledati u telefone

Aplikacija je instalirala sigurnosni certifikat, što krši Appleova pravila

FOTO: Screenshot

Samo dan nakon što je otkriveno da je Facebook skupljao podatke tinejdžera kroz aplikaciju koja krši Appleova pravila, TechCrunch je objavio da je Google radio gotovo identičnu stvar. Imali su aplikaciju koja je pratila aktivnosti korisnika iPhonea, te im je za to praćenje davala nekakvu simboličnu nagradu. Google je ispitanicima davao jedan dolar tjedno, u obliku poklon bonova.

Aplikacija Screenwise Meter, lansirana je 2012. godine i imala je sličan instalacijski proces kao Facebook Research App (koji je u međuvremenu uklonjen s App Storea). Pozivala je korisnike – koji su morali imati barem 13 godina – na instalaciju aplikacije, te instalaciju sigurnosnog certifikata. Tim certifikatom, Google bi dobio mogućnost pregledavanja poruka, poziva i aktivnosti na mobitelu, što krši Appleova pravila. Apple takve certifikate dozvoljava samo poslovnim korisnicima za službene mobitele svojih zaposlenika.

Kako će Apple kazniti Google?

Nekoliko sati nakon što je objavljena Facebookova afera, Apple im je skinuo poslovni certifikat. Dakle, Facebook kao kompanija više ne smije testirati beta verzije svojih aplikacija, među kojima su naravno Facebook, WhatsApp i Instagram. Čini se da je Apple Facebooku dodijelio relativno rigoroznu kaznu. Zanimljivo će biti vidjeti hoće li slično napraviti i s Googleom.

Premda je Googleova aplikacija bila transparentnija, odnosno, korisnicima jasnije objasnila kakve podatke prikuplja, nema sumnje u to da su prekršili Appleova pravila za aplikacije. S obzirom na to da je Googleova, ali i Facebookova, aplikacija nastala u doba kada zaštita korisničkih podataka nije bila na toliko visokoj razini kao danas, kompanije moraju svoje postojeće aplikacije prilagoditi novim pravilima, kako bi izbjegli ovakve situacije u budućnosti.