Nekad je nužno odabrati stranu

I Panasonic slijedi ostale, Japanci objavili da otkazuju suradnju s Huaweijem

Nakon što je SAD stavio Huawei na crnu listu i Panasonic je kineskoj tvrtki, čini se, otkazao suradnju

BERLIN, GERMANY - MARCH 12: A man walks past a Huawei customer service center on March 12, 2019 in Berlin, Germany.
 The U.S. government has warned Germany not to consider Huawei for the construction of Germany's new 5G mobile data network due to security fears. U.S. Ambassador Richard Grenell told the Germans that the U.S. would reconsider its sharing of intelligence with Germany if any Chinese companies supplied hardware for the German 5G network.  (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
FOTO: Sean Gallup/Getty Images

Nakon što su Sjedinjene Države stavile Huawei na crnu listu, japanski Panasonic je objavio da prekida suradnju s Huaweijem kako bi se pridržavao američkih ograničenja. “Panasonic je priopćio kako bi trebao obustaviti transakcije s Huaweijem i 68 podružnica koje je zabranila američka vlada”, naveo je BBC.

No, situacija je potom postala nejasna, jer je jedan kineski portal, nakon prvotne objave Panasonica priopćio kako će ta tvrtka ipak nastaviti isporučivati ​​Huaweiju. Zbog mogućeg šuma u komunikaciji pa samim time i nejasnoća koje su se pojavile, BBC je od Panasonica zatražio pojašnjenje no nije ga dobio. Tako i dalje nije poznato koje je točno transakcije Huawei obustavio.

Tvrtke im okrenule leđa

Trumpova administracija prošlog je tjedna Huawei, drugog u svijetu proizvođača pametnih telefona, dodala na listu tehnoloških tvrtki koje u SAD-u ne smiju uvoziti i prodavati svoje proizvode bez odobrenja vlade, što je uzrokovalo velike probleme i američkim tvrtkama koje surađuju s Huaweijem.

Tako je, primjerice, Google Huaweiju zabranio pristup nadograđivanju telefona s Android operativnim sustavom te pristup aplikacijama poput Google Play Storea i Gmaila. Japanski Softbank, pak, poručio je kako za sada neće prodavati nove Huaweijeve uređaje, a britanski dizajner čipova ARM priopćio je svom osoblju da mora obustaviti poslovanje s Huaweijem.

Dodajmo svemu kako je sporni američki potez povučen nakon zatezanja trgovinskih odnosa između Sjedinjenih Država i Kine usred čije se borbe našao sam Huawei. Pritom je SAD ustvrdio da bi kineska vlada mogla koristiti Huawei proizvode za špijuniranje, dok u Huaweiju negiraju takve optužbe ističući kako su u potpunosti neovisni.