Ikona japanske industrije, Toshiba, u prilično je velikim problemima. No, je li ipak prevelika da propadne

Kompanija ima ogromne gubitke, a prodaju se i dijelovi firme

This picture taken on February 16, 2017 shows the Toshiba Corporation logo at the company's headquarters in Tokyo.  
Tokyo stocks fell February 17 morning led by major banks and automakers, while Toshiba dived again on renewed worries about huge losses at its embattled US nuclear unit. / AFP PHOTO / KAZUHIRO NOGI
FOTO: AFP/AFP

Toshiba se nalazi u prilično velikim problemima i njena je budućnost upitna. Japanska kompanija čije televizore i laptope koriste milijuni diljem svijeta usred je masivne financijske krize koja prijeti njenom opstanku.

Iz kompanije su ovog tjedna upozorili kako imaju “znatne sumnje” o sposobnosti da ostanu u poslu. U prvih devet mjeseci financijske godine (od travnja do prosinca) imali su gubitak od 532 milijarde jena, odnosno 4,8 milijardi dolara.

190.000 zaposlenika diljem svijeta

U cijeloj godini, zaključno sa ožujkom taj je gubitak trilijun jena, odnosno 9 milijardi dolara. No, industrijski gigant koji zapošljava oko 190.000 ljudi diljem svijeta, previše je važan za Japan da propadne, smatraju analitičari, piše CNN. Toshiba se povlači iz nuklearnog građevinskog sektora, što je korijenski uzrok sadašnjeg financijskog debkla. Njihova američka podružnica Westinghouse Electric podnijela je zahtjev za stečaj prošlog mjeseca, na kraju će biti uklonjena iz knjiga japanske tvrtke.

No, Tosiba i dalje ima značajno poslovanje u nuklearnom sektoru u Japanu. Radi na razgradnji Fukushima Daiichi postrojenja, na mjestu velike nuklearne katastrofe nakon snažnog potresa i tsunamija koji je pogodio Japan 2011. godine.

Mnogi kažu kako je Toshiba “too big to fail”, odnosno prevelika da propadne. Uz to, japanska vlada ima dugu povijest spašavanja velikih kompanija u krizi. Toshiba je “prevelika” za Japan da dopuste da propadne, kaže analitičar iz tvrtke za istraživanje Ibbotson Associates Japan Kazunori Ito, piše CNN.

Podrška banaka

Situacija je i dalje neizvjesna. Postoji rizik kako će banke prestati podržavati konglomerat u krizi. No, čini se kako kreditori za sada pokušavaju naći rješenje, ne želeći dovesti u pitanje vlastiti kapital u slučaju pada kompanije. Toshiba je krajem prošle godine kreditorima dugovala 13 milijardi dolara, kompaniji je krajem prosinca srušen kreditni rejtinga, a ulagači se rješavaju dionica tvrtke. Vrijednost dionica se više nego prepolovila od prosinca.

Uprava tvrtke očajnički pokušava nabaviti novac kako bi nadoknadili ogromne gubitke. Da bi to učinili, prisiljeni su na rasprodaju. Nakon skandala sa lažiranjem poslovnih rezultata iz 2015., Toshiba je morala brzo skupiti novac. Prošle su godine prodali svoju podružnicu za proizvodnju medicinske opreme za 6 milijardi dolara, kazavši kako će im prodaja pomoći da se fokusiraju na osnovne poslove nuklearnih elektrana i memorijskih čipova.

Pad nakon 142 godine

Sada se i te podružnice kreću cijepati. Toshiba se već distancirala od Westinghousa. Prihvatili su ponudu za svoj cijenjeni posao proizvodnje memorijskih čipova, nadajući se kako će im to donijeti 18 milijardi dolara. Kompanija također radi na prodaji dodatne imovine vrijedne 1.5 milijarde dolara što bi im dalo “dovoljan financijski temelj”, kazao je ovog tjedna CEO kompanije Satoshi Tsunakawa.

No, kada prodaju sve te poslove, što će ostati? Toshiba će se sada fokusirati na transportne sustave i proizvode poput klima uređaja i dizala. Ovakva rasprodaja kompanije predstavlja prilično drastičan pad 142. godine stare firme.