Ima li kraja? Analitičari: 'Hrvatskoj prijeti inflacijska spirala'; HNB: 'Važan faktor su i klimatske promjene'

Ni genijalna Vladina ekonomska politika nije uspjela usporiti rast cijena

02.01.2023., Zagreb -  Trznica Dolac i prelazak na euro.  Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Niži uvozni inflatorni pritisci utječu na smanjenje proizvođačkih cijena, no ono je u Hrvatskoj relativno blago, što se vjerojatno može povezati s domaćim inflatornim pritiscima, koji proizlaze iz rasta nominalnih plaća i visoke razine profitnih marži, navedeno je u komentaru HNB-a o srpanjskoj inflaciji.

Naime, godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena je, prema danas objavljenim prvim procjenama statističara, usporila s 8,3 posto u lipnju na 8,1 posto u srpnju, što je najniža razina u proteklih 15 mjeseci.

Pritom je smanjenje doprinosa cijena hrane, uz usporavanje godišnje stope rasta s 13,4 na 11,8 posto, te usluga, uz usporavanje s 11 na 10,8 posto, uslijed statističkog učinka baznog razdoblja, bilo tek dijelom poništeno povećanjem doprinosa cijena energije ukupnoj inflaciji koje odražava povećanje cijene sirove nafte tipa Brent na svjetskom tržištu.

Ubrzanje rasta temeljne inflacije

Cijena sirove nafte u srpnju je tako nakon tri mjeseca ponovo dosegnula razinu od 80 američkih dolara za barel, naveli su u ponedjeljak iz Hrvatske narodne banke (HNB).

Temeljna inflacija, koja ne uključuje cijene energije i hrane, ubrzala je s 9,5 posto u lipnju na 9,6 posto, pri čemu je povećanje doprinosa industrijskih proizvoda, uz ubrzavanje godišnjeg rasta cijena sa 7,7 posto na 7,9 posto, bilo gotovo u cijelosti poništeno smanjenjem doprinosa usluga temeljnoj inflaciji, stoji u HNB-ovom komentaru.

Ukupna inflacija mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena također se nastavila usporavati te je, nakon 7,6 posto u lipnju, u srpnju iznosila 7,4 posto. Jednako kao i u Hrvatskoj, ukupna inflacija usporila je i u europodručju.

Rast cijena glavnih komponenata inflacije

U srpnju je tako, prema prvoj procjeni Eurostata, ukupna inflacija mjerena HIPC-om iznosila 5,3 posto, nakon 5,5 posto u lipnju, dok je temeljna inflacija ostala nepromijenjena u odnosu na lipanj te je iznosila 5,5 posto.

Usporavanje ukupne inflacije pritom je rezultat smanjenja godišnje stope rasta cijena u većini zemalja europodručja, izuzev turistički orijentiranih Španjolske i Grčke te Luksemburga.

Kratkoročni pokazatelji ukupne i temeljne inflacije u srpnju su se treći mjesec uzastopno povećali. Takva recentna kretanja odražavaju povećanje momenta cijena svih glavnih komponenata inflacije, a napose hrane i usluga.

Uvozni inflatorni pritisci uglavnom padaju

Uvozni inflatorni pritisci u posljednje su vrijeme uglavnom u padu te su znatno niži u usporedbi s prošlom godinom, uz izuzetak cijena nafte. Cijena prirodnog plina na europskom tržištu se stabilizirala ispod 30 eura po megavatsatu (MWh), što je znatno niže u odnosu na prosjek 2022., a kontinuirano se smanjuju i cijene ostalih sirovina, naveli su iz HNB-a, napominjući i da se stanje globalnih dobavnih lanaca u potpunosti normaliziralo.

“Niži uvozni inflatorni pritisci utječu na smanjenje proizvođačkih cijena intermedijarnih proizvoda te trajnih i netrajnih proizvoda za široku potrošnju, uključujući i hranu, kako u Hrvatskoj tako i u europodručju”, napisali su iz središnje banke, no uz ocjenu da je to smanjenje u Hrvatskoj relativno blago.

“To se vjerojatno može povezati s domaćim inflatornim pritiscima, poglavito s tržišta rada. Rasprostranjen problem nedostatka radne snage odrazio se na rast nominalnih plaća, povezan i s nadoknađivanjem gubitka kupovne moći akumuliranog od sredine 2021,. kao i s povećanjem minimalne plaće od 1. siječnja ove godine, što osobito pojačava inflacijske pritiske u uslužnom sektoru. Povišenoj inflaciji pridonosi i visoka razina profitnih marži u uvjetima i dalje snažne potražnje za proizvodima i osobito uslugama”, ocjena je HNB-ovih analitičara.

Daljnje postupno usporavanje inflacije

U nastavku godine se očekuje daljnje postupno usporavanje inflacije, koja bi se krajem godine mogla kretati oko pet posto, odnosno na razini cijele 2023. u prosjeku iznositi oko 7,7 posto.

Pritom, navode iz HNB-a, očekivano usporavanje inflacije temelji se na pretpostavljenom zadržavanju cijena energenata i ostalih sirovina na svjetskom tržištu blizu trenutnih razina, koje su znatno niže od lanjskih, zatim nastavku ograničenja cijena administrativno reguliranih cijena energenata i ograničenja cijena osnovnih prehrambenih proizvoda.

Također, temelji se i na prognoziranom usporavanju inflacije u europodručju te povoljnom učinku baznog razdoblja, osobito zbog vrlo visoke razine cijena energenata u drugom i trećem tromjesečju protekle godine.

Klimatske promjene kao faktor

“Rizici više inflacije uključuju mogući ponovni rast inflacije energije i hrane, što je povezano s jednostranim povlačenjem iz Crnomorske Inicijative vezane uz izvoz žitarica. Veća učestalost ekstremnih vremenskih uvjeta potaknuta klimatskim promjenama također bi mogla povećati inflaciju hrane. Dodatno, inflacija bi mogla biti viša i u slučaju trajnog zadržavanja inflacijskih očekivanja potrošača i poduzeća na povišenim razinama, a što bi se moglo odraziti na povećanje plaća, osobito u slučaju da profitne marže ostanu na povišenim razinama dosegnutima tijekom 2022.”, navode iz HNB-a.

S druge strane, slabija potražnja, primjerice zbog snažnijeg prijenosa monetarne politike, mogla bi spustiti inflaciju u odnosu na očekivanja. Osim toga, ukupna i temeljna inflacija bi se mogle brže smanjiti u slučaju da se cijene energije i prehrambenih sirovina nastave smanjivati te da se to brže prelije na cijene drugih dobara i usluga od trenutno predviđenog, zaključuje se u HNB-ovom komentaru.

Analitičari RBA: Prijeti spirala rasta cijena

Analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u svom komentaru najnovijeg podatka o inflaciji u Hrvatskoj ističu da su inflatorni pritisci u srpnju razmjerno povišeni, ne isključuju da bi kolovoz mogao donijeti i nešto višu stopu godišnje stope indeksa potrošačkih cijena, a upozoravaju i na rizik od spirale rasta cijena uslijed rasta plaća. Ukoliko konačna objava Državnog zavoda za statistiku koja se očekuje 17. kolovoza potvrdi danas objavljene promjene indeksa potrošačkih cijena, nastavilo bi se usporavanje rasta potrošačkih cijena započeto krajem prošle godine, ističu iz RBA.

Kako navode, u skladu s očekivanjima, snažan doprinos rastu cijena i dalje dolazi od rasta cijena u kategoriji hrane. Procijenjena godišnja stopa cijena u kategoriji Hrana, piće i duhan iznosila je razmjerno visokih 11,5 posto. Na mjesečnoj razini u toj kategoriji cijene su prema prvoj procjeni porasle 0,3 posto. “Predmnijevamo da su samo cijene hrane, unatoč blagom usporavanju, i tijekom srpnja zabilježile dvoznamenkastu stopu rasta te da su ujedno zbog visokog udjela u košarici imale najveći doprinos inflatornim kretanjima u promatranom mjesecu”, kažu u RBA.

S druge strane, i treći mjesec za redom cijene energije su zabilježile pad prosječnih cijena. Tako su unatoč mjesečnom rastu od 1,7 posto u odnosno, u odnosu na srpanj 2022. bile niže 1,7 posto.

U kolovozu moguć i porast inflacije

Harmonizirani indeks potrošačkih cijena (HICP) u srpnju je na godišnjoj razini zabilježio rast 8,1 posto, što je 0,2 postotna boda niže nego u lipnju. “Očekivano, veći rast HIPC od indeksa potrošačkih cijena uvelike je posljedica činjenice da harmonizirani indeks potrošačkih cijena uvažava i potrošnju stranih gostiju. Stoga je udio ugostiteljskih usluga, a osobito usluga smještaja veći kod HICP u usporedbi s indeksom potrošačkih cijena”, tumače u RBA.

Rast cijena u europodručju u srpnju je usporio na 5,3 posto, s lipanjskih 5,5 posto. Višu godišnju stopu inflacije od Hrvatske, među državama europodručja zabilježila je jedino Slovačka – od 10,2 posto, pokazuju podaci Eurostata.

“Inflatorni pritisci ostaju razmjerno povišeni. Prema kratkoročnim očekivanjima ne isključujemo da bi kolovoz mogao donijeti nešto višu stopu godišnje stope indeksa potrošačkih cijena. Nastavak usporavanja izgledan je u rujnu te u posljednjem tromjesečju prvenstveno zbog učinka baznog razdoblja i pada cijena energije”, procjenjuju u RBA.

Tvrdokorna i ustrajna stopa

Upozoravaju međutim da snažan nominalni rast plaća, koji već premašuje stopu inflacije, uz solidnu turističku sezonu pojačava potražnju i podržava daljnje jačanje, osobito cijena usluga, otvarajući rizike spirale rasta cijena uslijed rasta plaća. “On je do sada bio razmjerno nizak, ali ostaje činjenica da bi u uvjetima snažnog tržišta rada, očekivani rast realnih plaća mogao podržavati ili podizati potražnju te time poticati daljnji rast cijena određenih proizvoda, a osobito usluga pa bi se inflacija u takvom makroekonomskom okruženju mogla pokazati tvrdokornijom i ustrajnijom”, napominju iz RBA u svom komentaru.

Procjenjuju da bi rast cijena hrane prema kraju godine trebao također usporavati, ali na razini cijele godine pod utjecajem izrazito povišenih stopa u razdoblju od siječnja do lipnja (potencijalno i do rujna) one će i drugu godinu zaredom imati dvoznamenkasti rast te tako ponovno imati najveći doprinos ukupnom indeksu potrošačkih cijena.

“Administrativno ograničenje na cijene pojedinih prehrambenih proizvoda prema odluci Vlade zadržat će se do 1. travnja 2024. No, treba biti svjestan da je prosječna razina cijena hrane već u 2022. premašila prosjek EU za 1,1 posto, dok su prosječne cijene energije daleko ispod prosjeka jedinstvenog europskog područja, na razini 54,4 posto EU prosjeka. Cijene usluga bit će jedna od ključnih odrednica utjecaja na temeljnu stopu inflacije”, zaključuju iz RBA.