Industrijska proizvodnja pala je peti mjesec zaredom, za 4,9 posto

Pad u ožujku ubrzan, s obzirom da je mjesec dana prije iznosio 2,1 posto

22.03.2016., Rijeka - Industrijska bastina grada Rijeke. Rafinerija nafte Rijeka smjestena je na Urinju, a zauzima 3,5 cetvorna kilometra priobalnog podrucja Kostrene i Bakra, 12 kilometara juzno od Rijeke, najkrace i najpogodnije veze srednje Europe i Mediterana. INA u Rijeci ima cestovnu, zeljeznicku, morsku i cjevovodnu infrastrukturu za za dopremu i otpremu roba, sirove nafte i naftnih derivata. Rafinerija nafte povezana je podmorskim naftovodom dugim 7,2 km, promjera 20", s lukom i naftnim terminalom u Omislju na otoku Krku (JANAF). U proizvodnom programu Rafinerije nafte Rijeka su ukapljeni naftni plin, primarni benzin, motorni benzini, petroleji, gorivo za mlazne motore, dizelska goriva, loziva ulja, brodska goriva, tekući sumpor. Kvaliteta proizvoda regulirana je Ininim, hrvatskim i europskim normama, a moguca je i proizvodnja prema posebnim zahtjevima kupaca, utvrdjena posebnim Ugovorima.
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku pala peti mjesec zaredom, i to za 4,9 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, znatno brže nego mjesec dana prije. Prema u četvrtak objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), industrijska je proizvodnja u ožujku skliznula za 2,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na ožujak prošle godine potonula 4,9 posto.

To je već peti mjesec zaredom kako proizvodnja pada na godišnjoj razini, pri čemu je pad u ožujku ubrzan, s obzirom da je mjesec dana prije iznosio 2,1 posto. U ožujku je na godišnjoj razini najviše pala, za 23,5 posto, proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, a s padom od 14,8 posto slijedila je proizvodnja kapitalnih proizvoda.

Proizvodnja intermedijarnih proizvoda pala je, pak, za 5,8 posto, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju skliznula za 5 posto. Rast na godišnjoj razini zabilježen je samo u proizvodnji energije, za 9,8 posto. U prva tri mjeseca ove godine industrijska je proizvodnja pala za 4,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Moguć je dvoznamenkasti pad industrije u ovoj godini

“Obzirom na visoku povezanost hrvatskog gospodarstva s europskim, snažna kontrakcija gospodarske aktivnosti u EU prelit će se i na domaće gospodarstvo”, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a. Eurostat je u četvrtak izvijestio da je bruto domaći proizvod (BDP) Europske unije u prvom tromjesečju zbog koronakrize pao 2,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, najviše od globalne financijske krize 2009. godine.

“Kretanja u industrijskoj proizvodnji u ovoj će godinu, uz od ranije prisutne slabosti, zavisit i o uspješnosti borbe s Covid-19 i trajanju restrikcija na gospodarske aktivnosti, što će ograničavat/odgodit oporavak. Nakon skromne stope rasta u 2019. od 0,5 posto, u ovoj godini očekujemo povratak u negativan teritorij, pri čemu ne isključujemo mogućnost i dvoznamenkastih godišnjih stopa pada”, zaključuju analitičari RBA.