Infobip je upravo preuzeo Shift, najveću hrvatsku developersku konferenciju koja želi biti svjetski lider. Pričamo s osnivačem

Razgovarali smo s Ivanom Burazinom, osnivačem Shifta

FOTO: Vjekoslav Skledar

Infobip je danas objavio da je preuzeo Shift, najveću developersku konferenciju u regiji, a mi smo o tom događaju porazgovarali s Ivanom Burazinom, njenim osnivačem.

TELEGRAM: Zanimljivo je da se ovo preuzimanje odvija u sjeni pandemije, koja nije baš dobro vrijeme za konferencije. Kako je uopće došlo do zaključenja tog posla?

BURAZIN: Pa da, neuobičajeno, zar ne? Prošla je godina bila definitivno najizazovnija za nas. Krajem 2019. bili smo na valu nekoliko vrlo uspješnih izdanja Shift konferencije. Rasli smo financijski i geografski. Prošle godine smo odlučili baciti sve karte u širenje konferencije izvan granica Hrvatske, tada konkretno u Dublin. Znali smo koliko će jedna takva organizacija biti izazovna i skuplja od one u Hrvatskoj. Bili smo potpuno spremni, no onda je nastupila pandemija koronavirusom i event industrija je odjednom stala.

Konferencije su bile zabranjene. Naravno, tu smo bilježili i gubitke. Period od ožujka prošle godine pa sve do kraja ljeta je, vjerojatno, bilo i najburnije razdoblje za Shift. Ipak, tada ekipa Shifta – Marin Tomičić, Stipe Lelas, Luka Horvatić, Ivana Bilan, Nikola Radišić i moja malenkost – dolazi do ideje i rješenja te pokrećemo virtualno izdanje eventa. Imperativ nam je bio napraviti online izdanje konferencije koje će biti na apsolutno top razini. Ideje za realizaciju smo u određenom dijelu crpili iz svijeta gaminga i TV streaminga pa nam je misao vodilja bila da sve bude vizualno dopadljivo kako bi se konferencija mogla potpuno pasivno pratiti i to na platformi s najvećim dosegom – YouTubeu.

Telegram je 2018. snimio Burazina s ekipom iz Shifta Vjekoslav Skledar

To se pokazalo punim pogotkom za premijerno dublinsko izdanje Shifta, a vrlo brzo smo napravili i serijal virtualnih Shift remote konferencija, za koji smo rasprodali sva sponzorska mjesta. Ono što mi je posebno drago jest to što smo tijekom prošlog ljeta, uz nešto sreće, budući da je situacija s pandemijom bila nešto bolja, uspjeli organizirati pravu Shift konferenciju na otvorenom, na splitskom Sustipanu s 500-tinjak sudionika. Bio nam je to svojevrsni vrhunac godine i dodatni poticaj kako bismo puni motivacije i optimizma nastavili dalje. Ono što je ključno je činjenica kako smo, iako manji nego proteklih godina, kraj nikad izazovnije 2020. ipak dočekali uz rast prihoda.

Velikim postignućem smatramo i to što smo tijekom prošle godine organizirali i više konferencija nego godinu ranije, ukupno njih 15 (Shift A1, Shift Dev, Shift Money i 12 izdanja Shift Remote)! Sve nas je to dodatno motiviralo i gurnulo prema naprijed te smo počeli razmišljati o vanjskim investicijama kako bismo još jače krenuli u 2021. I eto, baš u to vrijeme sam se „slučajno“ čuo sa Silvijem, Robertom i Izabelom i stvari su se naglo promijenile u smjeru koji smo svi željeli.

TELEGRAM: Hoćete li ostati u Shiftu u nekoj ulozi, ili se potpuno povlačite iz tog projekta?

BURAZIN: Apsolutno, ostajem uključen u projekt koji će u narednim izdanjima biti Infobip Shift, konferencija koju s pozicije regionalnog lidera namjeravamo pretvoriti u najjaču developersku konferenciju na svijetu. Budući da moja uloga člana Uprave za iskustvo developera (CDXO) u Infobipu zahvaća i mnogo veći obujam od same konferencije, fokus će mi biti i na brojnim drugim inicijativama i projektima. Cijeli Shift tim je također prešao u Infobip tako da svi sudionici mogu očekivati još veće i bolje izdanje konferencije već u ovoj godini, a sve pod vodstvom Marina i ostatka tima.

Vjekoslav Skledar

TELEGRAM: U kojem smjeru će se Shift razvijati, sada kad je u sklopu velikog sustava?

BURAZIN: Cilj Shifta je oduvijek bio „građenje mostova“ između tehnoloških centara, kao što su San Francisco ili New York s Hrvatskom. Na svojoj sam koži naučio koliko je važna interakcija s ljudima koji su uspjeli u tom sektoru, a znam i koliko to može biti teško za mnoge. Stoga je upravo dovođenje najuspješnijih i najstručnijih ljudi iz određenih industrija na hrvatsko tlo uvijek bio cilj Shifta. Vizija je bila ta da to bude „američka konferencija“ u Hrvatskoj, na onoj vrhunskoj razini koja se može očekivati od tematski sličnih konferencija u npr. New Yorku ili San Franciscu.

Zajedničkim snagama s Infobipom upravo to želimo postići u periodu koji je pred nama. Kao samostalna tvrtka morali smo paziti da uspješno poslujemo i imati na umu velike rizike svake godine, jer ipak je riječ o event industriji – industrija organizacije događanja je inače posao visokog rizika jer se sve događa odjednom u malom vremenskom prostoru, tako da je mogućnost za pogreške velika, a vremena za korekcije jako malo. S podrškom Infobipa ti izazovi su iza nas, budžet sada može biti puno veći, a uzročno-posljedično i sadržaj konferencije je puno kvalitetniji.

Ove godine, stoga, možemo očekivati kvalitetu produkcije na nivou najvećih svjetskih događanja – što me osobno jako veseli. Imamo velike planove, ponajprije Infobip Shift konferenciju proširiti i izvan granica Hrvatske, konkretnije već dogodine planiramo organizirati konferenciju na američkom tlu. Time bi originalna ideja bila pretvorena u realnost – transformirati konferenciju iz regionalnog u svjetskog igrača u kategoriji developerskih konferencija.

Izabel Jelenić, Silvio Kutić, Ivan Burazin i Roberto Kutić Infobip/Shift

TELEGRAM: Imate li u planu nove projekte?

BURAZIN: U svojoj novoj ulozi kao CDXO, osim organiziranja samih konferencija pomoći ću učvrstiti Infobip kao developer-centričnu kompaniju. Da bi se taj cilj postigao imat ću pomoć nekoliko timova i novoformiranih odjela poput DevRela i Global Eventsa te Startup ekosistem tima. Upravo će Global Events tim činiti odlično uhodana ekipa Shifta.

Svima će nam cilj biti isti, a to je asistirati developerskom i startup tržištu. Asistiranje startup tržištu podrazumijeva istraživanje tog tržišta i pronalazak startupa s potencijalom da dostignu globalni uspjeh. Upravo bi takvim startupima pomogli da to ostvare kroz Infobipovu tehnologiju i usluge. Po pitanju developerskog tržišta situacija je složenija, ali dosta slična startup priči. Tu želimo asistirati developerima diljem svijeta na njihovom putu kroz vrhunsku Infobipovu tehnologiju.