Inicijativa koja okuplja poduzetnike od premijera traži četiri stvari koje će, nakon krize, opet pokrenuti Hrvatsku

U pismu koje su poslali premijeru traže više rada, digitalizaciju, manje poreza i više pravde

Udruga Glas poduzetnika jutros je premijeru Andreju Plenkoviću poslala otvoreno pismo u kojem su izložili svoje četiri smjernice za stvaranje bolje Hrvatske, koju nazivaju Hrvatska 2.0. Kako pišu u priopćenju medijima, premijeru su se obratili 17. travnja s molbom na sastanak, no Plenković im još uvijek nije odgovorio. Iz udruge ističu da su legitimni predstavnik preko 100.000 građana Hrvatske, među kojima su poduzetnici i obrtnici.

Predložili su četiri postulata, na kojima bi već 1. lipnja mogao početi oporavak hrvatskog društva i države. Prvi je – više rada. Objašnjavaju da država ne smije poreznom, zakonodavnom i drugim politikama poticati nerad, već poticati rad, povećanje prometa, dobiti, a time posljedično poticati i povećanje plaća. Sljedeća je digitalizacija, budući da smatraju kako država ne treba od poduzetnika i obrtnika tražiti dokument koji im je ona izdala. Boljom digitalizacijom taj bi se problem, napominju, riješio.

Glas poduzetnika

Država poduzetnicima ne mora dati ništa, već im uzimati manje

Nadalje, traže manje poreze, no ističu da država ne mora poduzetnicima dati ništa, već im naprosto mora uzimati manje. Na kraju, traže više pravde, odnosno da se država treba naplaćivati zadnja. Problematičnim smatraju to što se PDV mora platiti državi po naplati fakture, a ne pri njenom slanju. “Zašto tražimo da plaćanje PDV-a državi bude po naplati fakture trajna, a ne privremena mjera? Pa zato što će u tom slučaju profunkcionirati pravosuđe, država će sve napraviti da bude efikasno, kako bi se i sama sto prije naplatila! Trebamo efikasno pravosuđe!”, ističu.

Uz ove mjere, traže i poreznu reformu s ukidanjem progresivnog oporezivanja rada. Trenutno, kažu, ispada da se kažnjava svaku osobu koja zarađuje više te se demotivira poslodavce da plati više zbog dodatnih nameta. Predlažu flat rate porez od 20 posto, uz minimalni neoporezivi dio od 5000 kuna. Nivo ulaska u sustav PDV-a trebalo bi povisiti na minimalno milijun kuna godišnjeg prihoda, a dobit koja se reinvestira nazad u tvrtku ne bi se smjela oporezivati.

Tvrde da ćemo se poticanjem izdavanja i uzimanja računa, vraćanjem poreznih olakšica kakve ima cijeli moderan svijet, moći boriti protiv ogromne opasnosti koja slijedi, sive ekonomije. Traže i ukidanje svih parafiskalnih nameta, uključujući obvezne članarine u komorama i zajednicama. Državni inspektorat trebao bi, kažu, biti savjetodavno i nadzorno tijelo, a ne represivno. Na kraju, traže reorganizaciju i smanjenje javne uprave i lokalne samouprave, koje bi trebale postati efikasan javni servis.

Sada je prilika da se birokracija smanji

U pismu ističu da se od poduzetnika stvara socijalna kategorija, što oni nisu. Svojim zadatkom smatraju podizanje konkurentnosti, ostvarivanje profita na tržištu, povećavanje zaposlenosti, punjenje proračuna čime bismo imali efikasan javni servis i stvarali nove vrijednosti.

Smatraju da su se nakon krize 2008. godine, kao i nakon svake druge krive, birokracija i troškovi same države povećali, no da se to ovaj puta ne smije dogoditi. Smatraju da je sada prilika da se birokracija počinje smanjivati. Na kraju pisma, iz udruge ponovno pozivaju premijera Plenkovića na hitni sastanak, jer se kažu da se ključne teme ne mogu dogovarati bez poduzetnika, obrtnika i zaposlenika u privatnom sektoru.