iPhone 12 nije jedini mobitel koji je pao na testu radioaktivnog zračenja. Što se zbiva?

Iz Applea tvrde kako je problem u načinu testiranja

FOTO: Unsplash

Prošlog je tjedna francuska regulatorna agencija ANFR zabranila iPhone 12 pod optužbom da emitira previše zračenja. Ovaj slučaj otvara niz daljnjih pitanja. Zašto je Francuska sada testirala iPhone 12 baš kad ga Apple prestaje proizvoditi? Nisu li ti uređaji već temeljito testirani? Je li iPhone 12 opasan? I kakvo zračenje mobiteli uopće emitiraju?

Appleov iPhone 12 pao je na testiranju koje je obavljeno u njemačkom laboratoriju CTC Advanced u Saarbrückenu, a dva dana nakon toga agencija je zatražila privremeno povlačenje s francuskog tržišta, piše Wired. Agencija navodi da su testirali 141 mobitel, a kada će testirati iPhone 14 i iPhone 15 još se ne zna.

iPhone 12 emitirao 43 posto više zračenja od maksimalno dopuštenog

Svi telefoni emitiraju elektromagnetsko zračenje odnosno radiofrekvenciju ili skraćeno RF. To je ista vrsta zračenja koja se koristi za prijenos FM i DAB radija, a odnosi se na elektromagnetske valove s frekvencijom između 20 kHz i 300GHz. RF zračenje je posvuda, a može postati potencijalni problem bude li netko izložen neuobičajeno visokoj dozi. Francuska agencija testirala je iPhone 12 na dva načina, kada se drži u ruci i kada je u džepu jakne. Ključna razlika je u tome koliko je telefon udaljen od nečijeg tkiva, 0 mm ili 5 mm, saznaje Wired.

Test procjenjuje koliko su ruke, glava ili noge osobe zagrijane od zračenja koje emitira telefon, mjereno wattima po kilogramu. Ograničenje za 0 mm test je 4W/kg, prema francuskim standardima. Za udaljenost od 5 mm ograničenje je 2W/kg. Appleov uređaj zabilježio je na 0 mm zračenje od 5.74W/kg, što je 43 posto iznad maksimuma.

Specifična stopa apsorpcije je standard za testiranje RF usklađenosti i odnosi se na količinu energije koja se prenosi na tkivo, na recimo glavu ili ruke, a mjeri se traženjem promjena temperature. Ruka robota na lutki od stakloplastike, koja se može zagrijati istom brzinom kao ljudsko tkivo, stavlja se u položaje koji oponašaju korištenje telefona.

Francuska provodi redovita ispitivanja

Francuska agencija ANFR redovito testira telefone i rezultate možete pogledati na njihovoj web stranici. Baza podataka ima rezultate do iPhone 13 iako trenutno nisu dostupni podaci za iPhone 12. I drugi telefoni pali su na testiranju u Francuskoj. Navedeno je oko 50 telefona koji nisu prošli testiranje regulatora. Neki padnu na testu udaljenosti 0 mm, a neki na 5 mm.

Najpoznatiji mobiteli uključuju Motorolu Edge koji je pao na testu 5 mm i Xiaomi Poco X3 koji je pao na oba testa. Samsung je podbacio s Galaxy Note 10 Plus i Galaxy Z Flip 5G. Nije dobro prošao ni Hisense Infinity H30 ni Gigaset GX290.

Što kaže Apple?

O svemu se oglasio i Apple. “Izdat ćemo ažuriranje softvera za korisnike u Francuskoj kako bi se prilagodili protokolu kojeg koriste francuski regulatori. Radujemo se što će iPhone 12 i dalje biti prisutan u Francuskoj. Problem je povezan s posebnim protokolom testiranja koji koriste francuski regulatori, a ne sa sigurnosnim problemom”, navode iz tvrtke.

Zračenje koje stvaraju telefoni emitiraju bežične komunikacijske antene koje se nalaze u svakom telefonu. Bluetooth, Wi-Fi, pozivni signal, 5G mobilni internet, svi se oslanjaju na radiofrekvenciju jer ona prenosi informacije. Količina RF koju prenosi telefon najgora je u području slabog signala gdje radio antene telefona stalno traže jači signal. Ako vam je telefon čudno zagrijan ili se baterija prazni brže nego inače, to je razlog.

SAD i Kanada imaju znatno strože standarde

Radiofrekventno zračenje je normalno, ono je valuta moderne elektronike, a i iPhone 12 koristi komponente koje se nalaze u drugim telefonima. Agencija je testirala i iPhone 12 mini i iPhone 12 Pro i rezultati su bili unutar granica. Svaka država, regija ili grupa zemalja ima vlastiti skup RF standarda, ali nekoliko ključnih imaju svi. U SAD-u i Južnoj Koreji taj je standard 1.6 W/kg, a u ostatku svijeta uglavnom je 2W/kg.

Standard u SAD-u i Kanadi znatno je stroži. Ali Francuska koristi jedan od najzahtjevnijih testova, stavljanje telefona na nultu udaljenost od tijela, dok je standard uobičajeno 5 mm. Tih nekoliko milimetara je važno u svijetu RF testiranja, zahvaljujući načinu na koji se RF rasipa. Apple i drugi proizvođači testiraju telefone u nezavisnim laboratorijima kako bi osigurali da zadovoljavaju standarde.

Jedno od najneopasnijih zračenja

RF je jedan od najmanje opasnih oblika zračenja. To su niskoenergetski valovi s dužim valnim duljinama od vidljive svjetlosti, ultraljubičastog zračenja, x-zraka i gama zraka. RF valovi nemaju dovoljno energije da izazovu veliku štetu kidanjem kemijskih veza ili uklanjanjem elektrona iz atoma, a takva interakcija je ono što može učiniti da više energije, poput gama zraka uzrokuje karcinom.

Specifična istraživanja o učincima RF zračenja iz telefona nisu baš uvjerljiva. Svjetska zdravstvena organizacija je 2014.godine izjavila da, nakon velikog broja studija, nisu utvrđeni nikakvi štetni učinci na zdravlje uzrokovani korištenjem mobitela.

Povećano korištenje mobitela povezuje se s rizikom tumora

Meta analiza iz 2020. godine otkrila je da rezultati studija variraju ovisno o grupi koja ih provodi, ali sugerira da postoje značajni dokazi koji povezuju korištenje mobitela s povećanim rizikom tumora, posebno među korisnicima mobitela s kumulativnim korištenjem više od 1000 ili više sati u životu.

Ali Australska agencija za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost reagirala je na tu meta-analizu i kažu da su autori analize nepravedno klevetali studije koje su sugerirale suprotno. Mnoge studije u izvornom istraživanju su zastarjele u tehnološkom smislu. Više od 60 posto objavljeno je 2010.godine ili ranije, niti jedna nakon 2015.godine. Osnove RF se možda nisu od tada promijenile ali hardver koji koristimo sigurno je, kaže Australska agencija.

Radiofrekvencijsko zračenje nije radioaktivno i ne može druge stvari učiniti radioaktivnima, što ne mogu ni puno opasnije gama zrake.