Nekad je nužno odabrati stranu

Isplati li se uzeti Apple Music sad kad je stigao u Hrvatsku? Naš novinar ga je isprobao, evo dojmova

Telegramov tech novinar relativno je zadovoljan, osim izborom hrvatske glazbe

FOTO: Apple Music/Telegram

U Hrvatsku je 20. travnja stigao Appleov servis za streamanje glazbe, Apple Music. Apple Music je dostupan za iOS i druge Apple uređaje, ali i za Android platformu, na kojoj smo testirali aplikaciju. Prvih šest mjeseci korištenja Apple Musica je besplatno, nakon kojih korisnici mogu birati između dvije razine usluge.

Prva je pretplata za jednog korisnika koja stoji 44,99 kuna, a drugi paket je obiteljski za šest korisnika, koji stoji 69,99 kuna. Apple tvrdi da se na njihovom glazbenom servisu nalazi preko 60 milijuna pjesama, što je oko 10 milijuna pjesama više nego glavni konkurent, švedski Spotify. Mi smo ga testirali, evo kako je prošlo.

Za registraciju je potrebno imati ili kreirati iCloud račun, te karticu za plaćanje preko interneta Screenshot

Gdje mi je Let 3?

Za registraciju na Apple Music potrebno je imati ili kreirati Apple ID, te karticu koja podržava plaćanje na internetu. Premda je karticu potrebno unijeti pri registraciji, s nje se prilikom aktivacije usluge ne skidaju novci, već se pretplata zaista počinje naplaćivati nakon šest mjeseci. Drugi streaming servisi znaju rezervirati iznos na kartici prilikom pokretanja testnog perioda, koji na njegovom kraju skinu s računa, no Apple Music to ne radi.

Prvo što sam napravio je promijenio svijetlu pozadinu iz crne, te pokušao pronaći neke hrvatske glazbenike, budući da su strani vjerojatno dobro zastupljeni. Gibonnija sam pronašao odmah, no dostupna su dva kompilacijska albuma, te tri od deset Gibonnijevih studijskih. Oliver Dragojević ima 17 studijskih i 23 kompilacijska albuma, dok bendovi poput Let 3 nemaju niti profil na Apple Musicu. Doduše, Let 3 ima par pjesama s nekih kompilacijskih albuma, poput Profesora Jakova. No, kada pritisnem na Let 3 kao autora dok se reproducira pjesma, Apple Music mi javlja da je problem s mrežom, dok je vjerojatnije da nemaju složen profil niti pjesme Leta 3.

Ponuda domaće glazbe je pomalo manjkava Screenshot

Sljedeće sam pokušao pronaći TBF, ali i oni se pojavljuju samo kao izvođači na nekim kompilacijskim albumima. S druge strane, Vojko V i njegov album su dostupni, čak i novi single Obama (feat Z++) koji je izašao prije četiri dana.

Greška koja se prikazuje kod izvođača koji nisu zastupljeni Screenshot

Aplikacije može i sama birati glazbu za vas

Apple Music dopušta i skidanje glazbe na mobitel, kako se ne bi trošio mobilni internetski promet ako niste spojeni na Wi-Fi. Skinuo sam kompilacijski album Petra Graše, The Platinum Collection (bez kojeg ne izlazim iz kuće), pa je tih 39 pjesama zauzelo 339 MB. Pjesme su u prosjeku veličine između sedam i jedanaest megabajta, a moguće je birati i između pohrane na memoriju mobitela ili na SD karticu, ako ju podržava vaš mobitel.

No, glazba se ne mora slušati samo po albumima ili izvođačima, već se odabir glazbe može prepustiti Apple Musicu ili njihovim DJ-ima, koji održavaju set uživo. Za vrijeme testiranja, aktivan je bio The Beats 1 List u kojem Apple bira pjesme oko kojih opsesiraju i koje misle da su dobre. Fora je stvar što se za neke pjesme unutar aplikacije mogu direktno prikazati riječi pjesme, naravno, ako su one unesene. Dostupne su čak i za Petra Grašu, ali teško da netko ne zna riječi za Volim i postojim.

Glazba se može preuzeti i za offline slušanje, a za neke pjesme je dostupan i tekst Screenshot

Dostupno je streamanje na druge uređaje

Uz funkciju radija, u Apple Music mogu se unijeti omiljeni žanrovi, pa će aplikacija automatski nuditi neke pjesme i izvođače za koje misli da bi vam se svidjeli. Potom Apple nudi i par izvođača iz tih žanrova, nakon čega se otvara i popis pjesama, albuma i izvođača za koje misli da vam se sviđaju. Nasumično sam provjerio i kakva je ponuda strane glazbe, a svi glazbenici koji su mi pali napamet, poput Depeche Modea, Johnny Casha i austrijskog Falca, bili su zastupljeni.

S Apple Musica je moguće streamati i na druge uređaje, poput raznih Googleovih Chromecast modela i televizora s ugrađenim Chromecast funkcionalnostima, pa mobitel u tom slučaju vrši funkciju daljinskog upravljača preko kojeg se bira glazba.

Aplikacije može i sama predlagati glazbenike za koje misli da će vam se svidjeti Screenshot

Vrijednost za novac je sasvim okej

Subjektivno, kvaliteta zvuka je dobra, istovjetna klasičnim mp3 datotekama. Apple Music ne nudi nekomprimirane glazbene datoteke kao na Tidalu, no za svakodnevno slušanje, kvaliteta je zaista dobra. Takvo je i gotovo cijelo iskustvo korištenja Apple Musica. Aplikacije je lijepo dizajnirana, fluidno radi, jednostavna je za korištenje. Samo sam karticu zbog neke greške morao unositi dva puta. Ipak, zamjerka je zastupljenost hrvatskih glazbenika; mogla bi biti i jača. Ipak, za očekivati je da će se njihov broj s vremenom povećati.

Što se tiče vrijednosti za novac, cijena Apple Musica čini se skroz fer. Za 45 kuna dobiva se pristup sasvim pristojnoj fonoteci kojoj nedostaje samo domaćih glazbenika, a servis postaje zanimljiviji ako se odlučite za obiteljski paket u kojem svaki član praktički mora dva puta godišnje platiti po 70 kuna. Inače, Apple Music je u Hrvatskoj zamjetno jeftiniji nego u Americi, gdje pretplata za jednog korisnika stoji 9,99 dolara (oko 70 kuna), dok je obiteljski paket 14,99 dolara (oko 105 kuna).