IT kompanije sve agresivnije ulijeću na teren tradicionalnih banaka. To je super vijest

Konkurencija od koje bi trebali profitirati mi - korisnici

Nove digitalne financijske tehnologije - fintech - već nekoliko godina transformiraju sektor financijskih usluga, kako sve više ljudi, bilo da se radi o privatnim korisnicima ili poduzetnicima počinje na drugačiji način shvaćati ulogu tradicionalnih banaka

Apple je početkom prošlog tjedna objavio da korisnicima svoj proizvoda nudi mogućnost štednje s godišnjim prinosom od, za sadašnje uvjete, prilično visokih 4,15 posto. Prosječne kamatne stope na štednju u tradicionalnim bankama još su uvijek na vrlo niskim razinama – ispod 1 posto. Ponuda se čini kao vrlo atraktivna alternativa bankovnoj štednji, ali i znak da tehnološki sektor sve dublje ulazi na teren na kojem su donedavno igrale banke.

Nove digitalne financijske tehnologije – fintech – već nekoliko godina transformiraju sektor financijskih usluga, kako sve više ljudi, bilo da se radi o privatnim korisnicima ili poduzetnicima počinje na drugačiji način shvaćati ulogu tradicionalnih banaka.

Za banke je to, naravno, svojevrsna prijetnja, pogotovo ako se na vrijeme ne prilagode, jer bi mogle izgubiti dobar dio posla koji su do sada obavljale, a onda i zaradu.

Banke se pokušavaju prilagoditi

Bankarski sektor je, naravno, svjestan što se događa i pokušava se prilagoditi situaciji kroz suradnju s najperspektivnijim fintech kompanijama, ali i mijenjanjem vlastitog poslovanja i pristupa klijentima.

U vrlo bliskoj budućnosti, fizičke poslovnice, čekanja u redu i gomila papirologije postat će stvar prošlosti. Na globalnoj razini se to već zapravo i događa. Banke zatvaraju fizičke poslovnice, a dobar dio poslovanja odvija se putem interneta ili aplikacija.

Jedno od područja u kojem fintech sasvim sigurno zadaje velike glavobolje bankarima jest kreditiranje. Online platforme za zajmove povezuju fizičke osobe, zajmoprimce sa zajmodavcima, te se time zaobilaze tradicionalni kreditori – banke.

Građani se međusobno kreditiraju

Takve platforme koriste algoritme za provjeru kreditne sposobnosti zajmoprimca te je cijeli proces automatizira, sve se može odraditi on-line, bez potrebe odlaska u poslovnicu. Tako osoba koja treba kredit može jednostavnije doći do novca, a s druge strane osoba koja ima višak novca, može ga vrlo jednostavno plasirati kako bi ostvarila zaradu. I sve bez posredovanja klasične banke.

Dio te tehnologije usvojile su i klasične banke, koje također koriste algoritme za utvrđivanje kreditne sposobnosti. No svejedno, tehnologija koja građanima omogućuje da si međusobno brzo i jednostavno pozajmljuju novac može biti velika prijetnja za klasično bankarsko poslovanje.

Brža i jednostavnija plaćanja

Osim kreditiranja, fintech je donio promjene i u uslugama plaćanja, odnosno primanja i slanja novca. Svi znamo za velike fintech kompanije poput PayPala, Revoluta ili Wisea, koje su postali vrlo ozbiljni igrači i konkurencija bankama, a u igru ulaze i drugi, kojima to nije osnovni biznis, poput Meta-e, krovne kompanije Facebooka, Googlea i, kao što i sada vidimo – Applea.

Digitalna plaćanja su po volumenu transakcija zapravo i najveći dio fintecha. Razvoj tehnologije donio je i pad potražnje za gotovinom, koja je u nekim dijelovima svijeta, poput sjevera EU, gotovo izbačena iz upotrebe. U Švedskoj se oko 90 posto plaćanja vrši bezgotovinski.

Profitirat će korisnici financijskih usluga

Slični trendovi mogu se primijetiti i u Hrvatskoj. Prema analizi Hrvatske udruge banaka od prije tri godine bezgotovinske transakcije ubrzano rastu. Tada je bilo ugovoreno oko 1,5 milijuna usluga internetskog bankarstva, što je otprilike polovica svih korisnika interneta, a brojka je vrlo slična broju zaposlenih u Hrvatskoj.

Uglavnom banke su, globalno gledano, pod vrlo velikim pritiskom zbog konkurencije koja stiže iz tehnološkog sektora i ako žele zadržati svoju poziciju morat će se prilagoditi novim načinima poslovanja. Ova vrsta konkurencije svakako bi trebala ići na ruku korisnicima financijskih usluga.