Izgleda da bi avatari mogli postati stvarnost; otvoren je natječaj za izradu robota koji bi oponašao čovjeka

Stvarni avatari bi mogli zamijeniti npr. spasioce u ruševinama i kritičnim situacijama

FOTO: YouTube

U ponedjeljak je na South By Southwest (SXSW) konferenciji u glavnom gradu Texasa, Austinu, osnivač tvrtke XPRIZE Dr. Peter H. Diamandis objavio natječaj za izradu prvog funkcionalnog avatara, robota koji oponaša kretnje svojeg kontrolora, ali koji bi trebao imati sposobnosti gledanja, slušanja, dodirivanja i interakcije s objektima i živim bićima na daljinu, a sve te informacije bi prenosio svom kontroloru.

XPRIZE je neprofitna organizacija čiji je primarni poslovni model osmišljavanje javnih natječaja na svjetskom nivou, koji za cilj imaju poticanje razvoja tehnologija u smjeru napretka čovječanstva. U najnovijem projeku su se udružili s All Nippon Airways (ANA), najvećom zrakoplovnom kompanijom u Japanu. Zajedno s 10 milijuna dolara sponzoriraju natječaj za izradu stvarnog avatara, koji bi trebao omogućiti njihovim kontrolorima da uz pomoć robotskih tijela, kontroliranih na daljinu, izvršavaju različite aktivnosti na udaljenosti od barem 100 kilometara.

Novi projekt mogao bi zamijeniti spasioce

Jedna od većih prednosti koje bi trebao donijeti ovaj projekt prema inicijalnim objavama, jest da će zamijeniti ljude na kritičnim i opasnim područjima u različitim rasponima. Zamišljeno je da projekt najviše pomogne vatrogascima i spasiocima od prirodnih katastrofa poput potresa i poplava, pa sve do spasioca iz prometnih nesreća, i time umanji mogućnost stradavanja samih spasitelja.

Cijeli projekt zvuči kao scenarij nekog SF filma. ANA i XPRIZE su postavili natječaj za izradu avatarskog robota uz nekoliko striktnih pravila. Avatarom bi trebao moći upravljati bilo tko bez imalo treninga, a sam avatarski robot bi trebao moći odraditi cijeli dijapazon zadataka, od najjednostavnijih do najkompleksnijih, a sve na udaljenosti 100 km od kontrolora.

XPRIZE i ANA imaju zajedničku viziju budućnosti

“Uvijek tražimo pravi trenutak u vremenu koji će ubrzati razvoj tehnologije”, rekao je Daimandis, a kako prenosi Mashable. Sličnu misao dijeli i Shinya Katanozaka, predsjednik ANA HOLDINGS INC-a: “Kao provideri putovanja na velike udaljenosti u globalnim razmjerima, naša zrakoplovna kompanija već dugi niz godina služi kao katalizator svjetskih odnosa, biznisa, diplomacije i međusobnog razumijevanja”.

“Međutim, naša mogućnost da sve navedene usluge omogućimo ljudima diljem svijeta je ograničena fizičkom infrastrukturom i dosadašnjim tehnologijama. No s ovim projektom nadamo se da ćemo doprinijeti fizičkoj povezanosti, razmjeni resursa i suradnji s ciljem bolje budućnosti”, nastavio je Katanozaka.

Tehnologija Star Treka u stvarnom životu

Natječaj za stvarnog avatara je najnoviji multimilijunski projekt XPRIZE-a, koji se s takvim investicijama bavi već posljednja dva desetljeća.

Prijašnji XPRIZE-ovi natječaji su sponzorirali privatne letove u svemir, ultralake automobile, te ručne medicinske aparate koji podsjećaju na trikodere iz Star Trek serijala.