Izgleda da bi Wi-Fi uskoro mogao postati prošlost, barem što se dopisivanja tiče

Isprepletene mreže budućnost su komunikacije

FOTO: Sebastiaan ter Burg

Izgleda da nam uskoro za razmjenu poruka neće trebati korištenje bilo kakvih podataka. Niti mobilnih niti bilo kojih drugih. U svijetu u kojemu smo navikli biti non-stop priključeni na internet i postali ovisni o aplikacijama za razmjenu poruka, poput WhatsAppa, Vibera, Facebookova Messengera i inih, informacija da će to biti moguće bez priključenja na internet svakako olakšava život.

Primjerice, aplikacija Jott već je među američkom tinejdžerskom populacijom napravila pravu revoluciju. Shvatili su da se sad mogu dopisivati i bez konstantnoga priključenja na Wi-Fi. Jott funkcionira na principu isprepletenih mreža, odnosno umrežavanja ili bežičnoga povezivanja uređaja, bez potrebe za središnjom organizacijom ili ovlastima, poput ISP-a ili teleoperatera.

Umrežavanje pametnih telefona

Pametni telefon sam postaje mobilna točka. Takve su mreže otporne na smetnje jer se automatski ponovno konfiguriraju i stvaraju dinamičke veze za višestruko usmjeravanje signala i povezivanje. One su i potpuno sigurne jer vraćaju davno izgubljenu anonimnost korisnika. Osim, dakle, što štede novac potreban za plaćanje mobilnih podataka, vraćaju i sigurnost u anonimnost korisničkih podataka.

Aplikacije poput Jotta ili FireChatova Open Gardena shvaćaju sav potencijal svijeta izvan bežičnoga interneta. Te su mreže dovoljno jake da otvaraju mnoštvo drugih ideja i otkrivaju put ka komunikaciji s mnogo širom publikom u zemljama koje su zbog digitalizacije većine svijeta isključene iz ostatka svijeta i zajednica društvenih mreža.

Uskoro bi mogli postati masovno upotrebljavani

Nevjerojatan je i nemjerljiv potencijal isprepletenih mreža na mjestima kao što su Nepal, Haiti i mnogih drugih velikih i siromašnih zemalja, koje nemaju sredstava za izgradnju potrebne infrastrukture za bežični internet. Uštede su još jedna fantastična prednost korištenja ovakvih mreža.

Sve to dogodilo se zato što je skupina tinejdžera prihvatila revolucionarnu ideju i počela je masovno koristiti. Odatle je razvoj eksponencijalno rastao. Australija, Egipat, SAD samo su neke od zemalja u kojima se pojavila inicijativa za masovniju primjenu isprepletenih mreža. Uskoro bi one doista i mogle zavladati, a potreba za bežičnim internetom pasti u drugi plan.