Nekad je nužno odabrati stranu

Izgleda da je vijest o smrti trgovinskog sporazuma EU-a i SAD-a bila pretjerana; izvukli smo 8 važnih stvari o TTIP-u

Protivnike ovog sporazuma ohrabrila je izjava njemačkog vicekancelara

A handout picture released by Bundesregierung, the Cabinet of Germany shows (From L) French President Francois Hollande, Italian Prime Minister Matteo Renzi, and German Chancellor Angela Merkel giving a joint press conference aboard the Garibaldi aircraft carrier on the Italian island of Ventotene, on August 22, 2016, ahead of a meeting, to discuss the post-Brexit EU.
Europe's economic outlook, jihadist attacks, the refugee and migrant drama, the Syrian conflict, and relations with Russia and Turkey were all on the agenda for the talks later Monday on the island of Ventotene, one of the cradles of the European dream. / AFP PHOTO / Bundesregierung / Guido Bergmann / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / GUIDO BERGMANN / BUNDESREGIERUNG" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVE
FOTO: AFP

Protivnici TTIP-a na društvenim mrežama proslavljali su propast tog trgovinskog sporazuma između EU i SAD-a, ohrabreni jučerašnjom izjavom njemačkog vicekancelara Sigmara Gabriela koji je rekao da je “sporazum propao ali to još nitko nije priznao”. No izgleda da se malo zaletio, jer je EK danas potvrdila nastavak pregovora.

Gabriel je u intervjuu njemačkom ZDF-u izjavio kako u 14 rundi pregovora EU i SAD nisu uspjele postići suglasnost o jednom od 27 predloženih poglavlja Transatlantskog sporazumu o slobodnoj trgovini. Umjesto TTIP-a, zalaže se za gospodarski i trgovinski sporazum između Europe i Kanade CETA-u, kojeg smatra pravednijeg za sve strane. Antiglobalisti se, očekivano i tome protive.

1. SAD ne želi otvoriti javne natječaje za Europljane

Svjetski mediji podsjećaju na Gabrielovu izjavu njemačkom Handelsblattu iz travnja kada je već prognozirao propast sporazuma; “Amerikanci se žele čvrsto držati svoje ideje “Kupujmo američko”. Ne možemo to prihvatiti. Oni ne žele otvoriti svoje javne natječaje za europske tvrtke. To se po meni, protivi ideji slobodne trgovine. Ustraju li na tom stavu TTIP će propasti.”

2. Peticiju potpisalo 3,5 milijuna ljudi

Broj Europljana koji se protive sporazumu sa SAD-om, i to samo onih koji su potpisali peticiju Stop TTIP, popeo se na 3,5 milijuna. Magazin Politico nedavno je portertirao aktivista kojeg smatraju ključnim što je podrška Nijemaca za TTIP drastično pala, srezana je sa 55 na samo 17 posto. To je bivši šef Greenpeaca za Njemačku i osnivač Foodwatcha, Thilo Bode, autor knjige ‘Krivotvoritelji hrane’ i Politico ga smatra ‘ubojicom TTIP-a’.

3. Korporacije bi mogle tužiti države

Što je sve sporno oko TTIP-a? Ključan prigovor je da će američke korporacije ugroziti suverenost članica EU-a, odnosno da će sporazum ići na štetu europskih potrošača. Kritičarima su neprihvatljivi arbitražni sudovi na kojima bi se rješavali sporovi sa stranim ulagačima na čemu inzistiraju Amerikanci. Europske strana, u čemu prednjači njemačka vlada, odbacuje uvođenje ovih specijalnih sudova i zahtjeva jurisdikciju postojećih trgovinskih sudova. Pomoću izvan-sudskog postupka arbitraže (tzv. ISDS) korporacije bi imale mogućnost tužiti državu kada procijene da su im ulaganja ili profit ugroženi političkim odlukama države, odnosno izmjenama državnih zakona. Često se navodi primjer Phillip Morissa koji je tužio Australiju i Urugvaj nakon što su uveli slikovna upozorenja protiv pušenja na kutije cigareta.

4. Zakonodavstvo po mjeri korporacija

Nadalje, kritika ide i prema tzv. regulatornoj suradnji, strahujući da iza ekonomski opravdanog zahtjeva o ukidanju prepreka trgovini stoji opasnost za nacionalna zakonodavstva jer bi se udovoljavajući zahtjevima trgovine mogli zaustaviti ili oslabiti prijedlozi novih propisa koji bi mogli negativno utjecati na interese velikih kompanija. Drugim riječima, na udaru bi se moglo naći radnička prava.

5. Strah oko GMO-a

Protivnici TTIP-a upozoravaju da EU ima strože propise o zaštiti okoliša i sigurnosti hrane od SAD-a i strahuju da će Amerikanci svojim lobiranjem oslabiti europske standarde kako bi svojim kompanijama olakšali izvoz u EU. Pri tome posebno strahuju od GMO proizvoda koji su u Europi tabuizirani, dok su SAD-u puno liberalnije regulirani.

6. Pristup papirima u tajnoj sobi

Pregovori o TTIP-u su počeli 2013. godine. Bilo je zamišljeno da se okončaju sredinom 2015. no stvari su se odluljile. Izlazak Birtanije iz EU analitičari su protumačili kao još jedan korak natrag za taj veliki sporazum. Netransparentnost oko pregovora dodatno je izazivala nepovjerenje u javnosti. Koliko je otežan pristup informacijama ispričala je svojevremeno hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan, koja je uspjela vidjeti dokumente iz TTIP-a no tek nakon zahtjeva i to u tajnoj sobi u EU parlementu, nakon što joj je bio oduzet mobitel. Ipak zanimljivo je što je odmah nakon uvida ublažila svoj negativni stav, i rekla kako nema straha od snižavanja europskih standarda koja se tiču hrane.

7. Ipak korist za sve građane?

I dok protivnici smatraju da će od TTIP-a koristi imati samo multinacionalke, zagovornici obećavaju da će gospodarstvo EU narasti za 120 milijardi eura godišnje, te da će od najveće trgovinske zone na svijetu profitirati svi građani. Tvrde da će se podići standard prosječne obitelji za 545 eura godišnje. TTIP studija koja je izrađena u Hrvatskoj za MVEP pokazala je da bi od ukidanja carina i necarinskih prepreka BDP porastao za 0,1 posto. Podsjećamo da dvije najjače hrvatske stranke, SDP i HDZ podržavaju TTIP.

8. Izvještaj o smrti ipak je pretjeran

BBC danas piše kako se pregovori ipak nastavljaju ali u mračnijim političkim okolnostima, te da Sigmar Gabriel, ministar u vladi Angele Merkel, sigurno nije dao kontroverznu izjavu bez njezinog znanja. Citiraju glavnog pregovarača Ignacija Garcíju Bercera: “Sjetite se kako je Mark Twain napisao: Izvješće o mojoj smrti je bilo jedno pretjerivanje.” Merkeličin glasnogovornik potvrdio je da se pregovori nastavljaju, naglašavajući da se postignuće često postiže u završnoj rundi. Isto je potvrdio i glasnogovornik EK: “Iako za trgovinske pregovore treba dosta vremena, lopta se i dalje kotrlja, a Komisija čvrsto napreduje u pregovorima o TTIP-u koji su u tijeku”, istaknuo je Margaritis Schinas.