Izvukli smo brojke: Koliko su za naš turizam u ovom trenutku bitni gosti iz Njemačke, Austrije, Slovenije i UK

Provjerili smo koliko imamo dolazaka i noćenja iz zemalja koje su nas stavile na crvenu listu. Izgleda zabrinjavajuće

18.08.2020., Zadar - Turisti na ulicama Zadra.  Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

Epidemiološka situacija u Hrvatskoj posljednjih se tjedana znatno pogoršala. Ušli smo među deset zemalja s najvećim brojem zaraženih na sto tisuća stanovnika, kada se uzmu u obzir podaci za posljednja dva tjedna, pa je nekoliko država, koje su važna emitivna tržišta za hrvatski turizam, uvelo restrikcije na putovanje u Hrvatsku.

Stavljanje na crvene liste

Slovenija i Velika Britanija objavile su u četvrtak predvečer da Hrvatsku stavljaju na “crvenu listu” epidemiološki nesigurnih država. Slovenija je pozvala svoje državljane da se do kraja ponedjeljka u ponoć vrate u zemlju ili će u suprotnom morati u dvotjednu izolaciju.

Austrija je za povratnike iz Hrvatske uvela obavezan test na koronavirus, dok je Njemačka danas izdala upozorenje za putovanja u Šibensko-kninsku i Splitsko-dalmatinsku županiju uz napomenu da treba izbjegavati sva putovanja koja nisu nužna.

Dva najvažnija tržišta za Hrvatsku

Ovakav razvoj situacije mogao bi prije nego što se očekivalo okončati turističku sezonu koja je s obzirom na pandemiju bila vrlo slaba. Brojke za prvo polugodište pokazuju pad u dolascima i noćenjima od gotovo 80 posto. Srpanj i prvi dio kolovoza djelomično su popravili sliku sezone, no sada bi, s obzirom na važnost za hrvatski turizam zemalja koja uvode ograničenja putovanja, ona definitivno mogla biti gotova.

Kada se pogleda turistička statistika za prvih sedam mjeseci jasno je da su najznačajnija emitivna tržišta bila upravo Njemačka i Slovenija. Njemački turisti u prvih sedam mjeseci ostvarili su 5,8 milijuna noćenja što je 22 posto od ukupnog broja te 795 tisuća dolazaka, pa nema sumnje da će se ograničenje putovanja u Dalmaciju snažno osjetiti. Druga na ljestvici je Slovenija čiji turisti su u prvih sedam mjeseci ostvarili 674 tisuće dolazaka i 4,8 milijuna noćenja. To je preko 18 posto od ukupnog broja noćenja ostvarenih u prvih sedam mjeseci.

Britanaca nema zbog propasti avioprometa

Gosti iz Austrije također su vrlo značajni te su u prvih sedam mjeseci ostvarili 257 tisuća dolazaka i 1,5 milijuna noćenja. Zanimljivo je primijetiti da su u odnosu na prethodne dvije zemlje turisti iz Austrije imali najveći pad te su ove godine na oko 35 posto prošlogodišnjih brojki, dok su Nijemci na 50 posto, a Slovenci na oko 70 posto.

Što se tiče Velike Britanije, oni su u prvih sedam mjeseci ostvarili tek 39,5 tisuća dolazaka i 171 tisuću noćenja. To je ispod deset posto prošlogodišnjih brojki što i ne čudi s obzirom na to da se radi uglavnom o gostima koji stižu avionom, a taj segment je i imao najveći pad.