Izvukli smo koliko novca dobivaju članovi Nadzornog odbora Ine kojima pred nosom kradu milijarde

Godišnje izvuku između 300 i 500 tisuća kuna

Najnovija afera u Ini, u kojoj je ta kompanija oštećena za oko milijardu kuna, na trgovini plinom, pokazala je da postoje ozbiljni problemi u nadzoru njena poslovanja.

Direktor Sektora za trgovinu prirodnim plinom Ine, Damir Škugor, prema tvrdnjama USKOK-a, omogućio je tvrtki OMS Upravljanje, u vlasništvu Gorana Husića i Josipa Šurjaka, koji je inače i predsjednik Hrvatske odvjetničke komore da zarade oko 850 milijuna kuna. Cijela operacija otkrivena je nakon što se u banci “upalio alarm” jer je dio novca, oko 100 milijuna kuna završio na računu Škugorova oca – umirovljenika.

Četiri hrvatska člana NO dobivaju naknadu za rad

Ono što zabrinjava jest da nitko u samoj Ini nije primijetio štetu od milijardu kuna, od službi kontrolinga, pa sve do Nadzornog odbora koji bi trebao nadzirati cjelokupno poslovanje, za što su više nego dobro plaćeni.

Cijela priča krenula je u lipnju 2020. godine, kada su sklopljeni za Inu nepovoljni poslovi. Nadzorni odbor tada je imao devet članova te je njime predsjedavao Damir Vanđelić. Uz njega su, kao predstavnici hrvatske strane bili još i Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, odvjetnik Damir Mikuljan i Jasna Pipunić koja je predstavnica radnika.

Sva četiri hrvatska člana Nadzornog odbora dobivaju naknadu, koja iznosi dvije prosječne neto plaće radnika Ine isplaćene u prethodnom mjesecu. Naknada predsjedniku iznosi tri prosječne plaće.

Na godišnjoj razini radi se o više stotina tisuća kuna. Većina mađarskih predstavnika u nadzornom odmoru nemaju pravo na naknadu. Internim pravilima određeno je da zaposlenici drugih kompanija MOL Grupe koji su članovi Nadzornog odbora Ine tu dužnost obnašaju kao dio redovnog posla i za to nisu plaćeni.

Predsjedniku blizu pola milijuna kuna, članovima po 300 tisuća

Što se tiče hrvatskih predstavnika, tadašnji predsjednik Nadzornog odbora Damir Vanđelić u 2020. godini primilo je naknadu u bruto iznosu od 480 tisuća kuna. Luka Burilović je za svoje nadziranje INA-e plaćen 332 tisuće kuna bruto, jednaki iznos kao i Jasna Pipunić. Damir Mikuljan dobio je oko 324 tisuće kuna.

Krajem prošle godine dolazi do promjena u sastavu Nadzornog odbora, iz kojeg izlaze Vanđelić i Burilović. Mikuljan postaje predsjednik, a ulaze odvjetnik Branimir Škurla i ministar gospodarstva Davor Filipović.

Uglavnom, očito je da ti ljudi, koji za nadzor poslovanja INA-e primaju stotine tisuća kuna, a taj posao rade onako usput, uz osnovna zanimanja, nisu uspjeli identificirati da im iz kompanije cure stotine milijuna kuna.

S obzirom na rezultate rada, izgleda da su preplaćeni

Ministar Filipović sada pere ruke od svega. Kaže da nije odgovoran za ovaj slučaj jer u vrijeme kada su se poslovi sklapali nije bio u Nadzornom odboru. Najavio je i da će zatražiti reviziju plinskog biznisa 2020. godine kroz koju bi se trebalo analizirati ponašanje Uprave i Nadzornog odbora, ugovori, cijene plina, kao i sustav internih kontrola.

Uglavnom, s obzirom na dosadašnji rad, čini se da članovi Nadzornog odbora ne vrijede 300 ili 500 tisuća kuna godišnje.