Japanska kompanija bi kupila Uber, ali žele platiti 30 posto manje od onoga koliko kompanija, zapravo, vrijedi

Uberova vrijednost procijenjena je na 68 milijardi dolara, SoftBank nudi 48 milijardi

(FILES) This file photo taken on March 10, 2017 shows Uber signage and an employee standing in the entrance of the ride-hailing giant's office in Hong Kong.
Hong Kong police on May 23, 2017 arrested 21 Uber drivers for carrying passengers without a proper permit following an undercover operation in the latest setback for the ride-hailing giant. / AFP PHOTO / Anthony WALLACE
FOTO: AFP

Japanski telekomunikacijski div SoftBank Group predao je ponudu za kupnju dionica Ubera, ukupne vrijednosti 48 milijardi dolara. Obzirom da je Uberova vrijednost procijenjena na 68,5 milijardi dolara, SoftBank je ponudio 30 posto manje od vrijednosti kompanije. Investiciju je već tijekom listopada odobrila uprava Ubera. Tada su objavili da su u pregovorima s konzorcijem kojeg predvode SoftBank i Dragoneer te da pregovaraju o potencijalnoj investiciji.

Ako sve prođe po planu, stvari u Uberu će se mijenjati. Smanjit će se glasačka moć nekih ranih investitora, a uprava će se s 11 proširiti na 17 članova. Time se, ustvari, želi smanjiti utjecaj kojeg bivši CEO Travis Kalanick ima na kompaniju. Investiciju također odobrava Dara Khorowshahi, novi CEO Ubera koji se u posljednje vrijeme bori sa skandalima i ukidanjima dozvola za rad, poput nedavne objave hakiranja i zabrane rada u Izraelu.

Dioničari imaju mjesec dana za donošenje odluke

Konzorcij investitora koji predvode SoftBank i Dragoneer investicijska grupa žele uzeti minimalno 14 posto udjela u Uberu. Službena ponuda preuzimanja bit će poslana danas tijekom dana, a investitori i dioničari imaju mjesec dana kako bi odlučili o preuzimanju. SoftBankova investicijska grupa dobit će minimalno dva mjesta u upravi, dok će četiri mjesta pripasti neovisnim direktorima i menadžerima.

U slučaju da se ne složi dovoljno dioničara, SoftBank može odustati od preuzimanja. Očekuje se da će u svakom slučaju, neovisno o tome kako prođe pokušaj preuzimanja, investirati dodatnih milijardu dolara u kompaniju. Iako se 30 posto manja cijena po dionici čini relativno lošom ponudom, investitori su navodno očekivali takav iznos. Zanimljivo je da je SoftBank ponudio iznos u skladu s vrijednosti Ubera 2015. godine, koja je tada iznosila oko 51 milijardu dolara, odnosno 40 dolara po dionici.

Svi zaposlenici ne mogu prodati svoje dionice

TechCrunch je u razgovoru sa zaposlenicima Ubera došao do zanimljivih informacija. Uberove dionice će moći prodavati zaposlenici koji imaju barem 10.000 dionica, uz druge Uberove dioničare poput venture kapitalista, angel investitora i bivših Uberovih zaposlenika. Uber traži od dioničara da budu “akreditirani investitori”, što je pojam koji se češće veže za kupnju nego za prodaju dionica.

Time bi Uberovi zaposlenici koji zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje morali imati barem milijun dolara vrijednosti kako bi stekli pravo za prodaju dionica. Milijun dolara uključuje i vrijednost samih dionica. Pojednostavljeno rečeno, Uberovi zaposlenici s dionicama kompanije bi već trebali biti bogati kako bi stekli pravo zarađivanja još više novca. Međutim, ovo je prilika u kojoj će više zaposlenika dobiti pravo prodaje dionica za pravi novac.

SoftBankova ponuda je iznimno bitna za Uber

Trideset posto niža ponuda od same vrijednosti kompanije vjerojatno proizlazi iz hrpe skandala koji potresaju Uber, koji je 2019. godine planirao pokrenuti inicijalnu javnu ponudu (IPO). Nakon nedavnih skandala povezanih s kompanijom, pojavila su pitanja hoće li SoftBank pokušati pregovarati oko niže cijene. Uber je u petak rekao da su informirali SoftBank u vezi hakiranja prije nego što su obavijestili javnost.

Izvori bliski SoftBanku tvrde da je kompanija već uračunala sve moguće negativne posljedice objave hakiranja prije nego što su predali ovu ponudu za preuzimanje. SoftBankova ponuda je važan momet za Uber koji iza sebe ima veoma tešku godinu. Ako ponuda prođe, investitor i član uprave Benchmark Capital pristao je odbaciti tužbu protiv Kalanicka. Tužba se odnosila na Kalanickovo pravo imenovanja tri člana uprave, koje uključuje i njegovo mjesto, čime je, ustvari, imao još uvijek razinu kontrole u kompaniji.