Jedna studija navodi da dolazi kraj ekstremnom bogaćenju milijardera

917 milijardera u zadnjih 20 godina prikupilo je 3,6 bilijuna dolara

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Monaco, 
#5 Sebastian Vettel (GER, Scuderia Ferrari), #33 Max Verstappen (NLD, Scuderia Toro Rosso), 
Port of Monte Carlo, Hafen, Harbor, Schiffe, ships, Yacht, Yachten, Stadt, City, Reise, Reisen, Reisefeature
FOTO: Picture-Alliance/AFP

Bogaćenje milijardera će se u iduća dva desetljeća usporiti zbog slabijeg ekonomskog rasta ekonomija u usponu i raznih mjera državnih vlasti za smanjenje nejednakosti primanja, navodi se u studiji švicarskog UBS-a i kompanije za poslovna savjetovanja PwC-a.

“Kao što ekonomija raste i pada u ciklusima, tako će završiti i poslovne prilike, koje su dovele do trenutnog perioda stvaranja velikog bogatstva. Porezi, inicijative za smanjenje nejednaknosti, pad cijene imovine i geopolitičke tenzije poput lokalnih sukoba, imat će značajne posljedice na stvaranje bogatstva”, stoji u istraživanju provedenom u 14 najbogatijih zemalja u posljednjih 20 godina.

Podatak da se dvije trećine milijardera bliži poznim godinama, kada će svoje bogatstvo prenijeti na novu generaciju, moglo bi također negativno utjecati na stvaranje bogatstva, piše u studiji.

Većina milijardera je iz sektora tehnologije i financija

UBS i PwC otkrivaju kako je 917 samostvorenih milijardera u zadnjih 20 godina prikupilo 3,6 bilijuna dolara. Većina bogatstva ostvarena je u SAD-u na području tehnologije i financija te u Aziji, koja je prestigla Europu po broju milijardera, na potrošačkoj industriji i nekretninama. Od 1995. udio bogatstva milijardera popeo se s polovice na dvije trećine ukupnog bogatstva stanovništva, navodi se u studiji.

U SAD-u 30 posto samostvorenih milijardera radi u financijskom sektoru, a 27,3 posto u sektoru tehnologije. Međutim, tehnološki milijarderi su s prosječnim bogatstvom od 7,8 milijardi dolara bogatiji od financijera koji u prosjeku imaju 4,5 milijardi. Suprotno SAD-u, u Europi polovica, a u Aziji 20 posto milijardera dolazi iz potrošačke industrije.