Jedna tvrtka iz Španjolske objavila je fotke svog vlaka koji bi trebao biti najbrži na svijetu; izgleda nestvarno

Najavljuju da će ove godine testirati svoj Hyperloop koji bi trebao dosezati 1207 km/h

Tvrtka Hyperloop Transportation Technologies danas je objavila nove, detaljne fotografije svog vlaka koji bi trebao biti najbrži u povijesti. Tvrtka koja inače ima sjedište u Kaliforniji ovu je putničku kapsulu, koju nazivaju Quintero one, razvijala u gradiću El Puerto de Santa María u Španjolskoj i prvi put ju je predstavila u rujnu 2018. No sada su objavili detaljne fotografije iz kojih se vidi o kakvom se vlaku zbilja radi.

S idejom Hyperloopa, potpuno novog načina transporta, 2013. godine krenuo je Elon Musk, vlasnik Tesla automobila i SpaceX-a, nakon čega su ga neke druge kompanije počele razvijati. Od tada do danas, obavljena su testiranja manjih kapsula, a ovo je prva kapsula napravljena za transport putnika. Vlak ne putuje tračnicama, već lebdi u kružnim vakumiranim cijevima u kojima postiže nadzvučne brzine. Na izradi ovog oblika prijevoza radi preko 800 suradnika iz više od 40 tvrtki s preko 50 stručnih timova diljem svijeta.

Dostiže nadzvučnu brzinu

Iz tvrtke su otkrili više i o materijalu Vibranium TM od čega je kapsula kompletno napravljena. Radi se o inovativnom materijalu koji preko senzora šalje informacije o podražaju. U slučaju da se jedan sloj ošteti ili pukne, drugi sloj je dovoljno čvrst da izdrži pritisak. Kapsulu će, prije nego ju stave u komercijalni pogon, testirati u svom centru za istraživanje u Toulouseu u Francuskoj. Očekuje se da će maksimalna brzina koju će vlak moći postići biti 750 mph, odnosno 1207 km/h.

Quintero One izgrađen je u pogonima tvrtke AirTificial, partnera tvrtke HyperloopTT, koji se nalaze na jugu Španjolske. Dizajn kapsule napravljen je u suradnji s konzultantskom tvrtkom za transportni dizajn Priestmangoode, za što su 2017. godine dobili nagradu London Design Awards. “Izrada ove kapsule predstavlja godinu dana dug rad najboljih stručnjaka za dizajn, inženjerstvo i razvoj najsuvremenijih materijala”, rekao je suosnivač i predsjednik uprave tvrtke Hyperloop TT, Dirk Ahlborn. “Ove godine, kapsula će biti u potpunosti prilagođena i spremna za putnike”, dodaje.

Objavili su kratki video nastanka vlaka

Kapsula Quintero One duga je 32 metra, dok se unutarnja kabina prostire na 15 metara duljine, a teži točno pet tona. Za konstrukciju je bilo potrebno 21 tisuća inženjerskih sati i 5 tisuća sati stručnog sastavljanja. Čine ju 82 panela od karbonskih vlakana, 72 senzora, 75 tisuća zakovica i 7200 kvadratnih metara vlakana.

“Kada razmišljate o tomu što je krivo s današnjim transportom, potrebno je više od jedne osobe ili kompanije. Doslovno je potreban cijeli pokret. I to je ono što mi radimo”, kazao je Dirk Ahlborn. Za inovativni materijal Vibranium TT, od kojeg je napravljena kapsula, kaže da je najsigurniji materijal na svijetu. Iz kompanije su krajem prošle godine objavili i video nastaka kapsule, a možete ga pogledati niže.