Jedna umjetnica stvara slike uz pomoć robotskih pasa. Uskoro će pokazati kako to izgleda

Umjetnička djela bit će predstavljena na festivalu na kojem sudjeluju i velika imena poput Yoko Ono

FOTO: wikimedia

Tijekom četiri mjeseca, tri psa-robota slikat će svojim šapama platno u Nacionalnoj galeriji Victoria u Australiji. Robote će obučavati Agnieszka Pilat, umjetnica koja uvježbava njihov nastup na NGV Trijenalu, umjetničkom festivalu u Melbourneu.

Umjetnica već nekoliko godina stvara svoju umjetnost uz pomoć pasa-robota. Iako ovaj događaj predstavlja odmak od krugova Silicijske doline za koje inače slika, Pilat je rekla da je jako uzbuđena jer ima priliku podijeliti svoju autsajdersku perspektivu sa širokim svijetom umjetnosti.

“Mislim da je odgovornost umjetnika uključiti se u novu tehnologiju, a mi imamo mogućnost slikati na maloj razini prije nego što to postane globalno”, kazala je za Australian Broadcasting Corporation.

Pilat je prikazivala tehnologiju na human način

Slikarica Pilat, rođena u Poljskoj, 2004. godine preselila se u San Francisco i počela, na temu strojeva, stvarati umjetnost koja je privukla pozornost pokrovitelja iz tehnološkog sektora. “Agnieszkini radovi prikazuju tehnologiju na ljudski, herojski način i mislim da to svima pomaže da se s tehnologijom bolje povežemo”, kazao je Googleov bivši šef jedinice za samovozeće automobile, John Krafcik, za The New York Magazine.

Pilat se prisjeća presudnog trenutka kada ju je bostonska tvrtka za robotiku Boston Dynamics pozvala da naslika Spot-a, robota nalik psu koji je posljednjih godina stekao slavu i zloglasnost na internetu. To je promijenilo njezinu karijeru.

Stvaralački proces je nešto drugačiji

Ubrzo je Pilat programirala robote da se po platnu kreću kistovima. Od tada je nastalo niz radova jarkih boja, od kojih je jedan prodan za 31.500 dolara na aukciji kuće Sotheby’s, 2021. godine. A još je jedan rad na dobrotvornoj aukciji prikupio 40.000 dolara za ukrajinske izbjeglice, 2022.godine.

Na NGV Trijenalu njihov stvaralački proces će biti nešto drugačiji. Pilat je dizajnirala niz naredbi za robote koji ih mogu izvršavati “bilo kojim redoslijedom koji smatraju prikladnim, sve, od smjera kojim se ruke pomiču, koliko jako pritišću platno i slikaju li točku ili crtu”, navodi The Guardian.

Svijet umjetnosti nije oduševljen

Velik dio svijeta umjetnosti ovime nije oduševljen, ali Pilat za The Guardian govori da je ona tehno-optimist. “Kada ljudi upoznaju pse-robote, velika većina se vrlo brzo zaljubi jer su neodoljivi.” Dva robota, Bonnie i Basia, pokazala su svoje vještine prošloga tjedna na preliminarnoj prezentaciji.

“Ta lažna razlika između umjetnosti, obrta i dizajna, nešto je što želimo izazvati tijekom cijelog trijenala”, kaže Myles Russel-Cook, kustos umjetnosti Australije i prvih naroda iz National Gallery Victoria, za ABC. Festival će predstaviti velika imena poput Yoko Ono, kao i umjetnost domorodačkih žena iz grada Maningride, u sjevernoj Australiji.