Jučer je puštena aplikacija Ministarstva zdravstva za praćenje kontakata zaraženih koronom. Provjerili smo kako radi

Jednostavna aplikacija dostupna je za iOS i Android uređaje

Ministar zdravstva Vili Beroš i predsjednik uprave APIS-a Saša Bilić jučer su predstavili mobilnu aplikaciju Stop COVID-19, koja je zamišljena kao alat preko kojeg bi se ljude informiralo o tome jesu li bili u kontaktu sa zaraženom osobom. Slične aplikacije imaju i druge zemlje, a Beroš i Bilić na konferenciji za medije pojasnili su kako hrvatska aplikacija ima interoperabilnost s aplikacijama drugih zemalja, odnosno, da hrvatska aplikacija može dojaviti da ste bili u kontaktu sa zaraženim strancem i obratno.

Interoperabilnost je zagarantirana i između mobilnih operativnih sustava. Za vrijeme jučerašnjeg predstavljanja dostupna je bila samo verzija za Android, no nekoliko sati kasnije puštena je i za iPhone. Mi smo je proučili na Androidu.

Kako uopće funkcionira aplikacija?

Aplikacija objašnjava kako štiti privatnost korisnika

Aplikacija je iznimno jednostavna. Nakon biranja jezika, ukratko nas se obavještava kako štiti našu privatnost. Tako ističu da aplikacija ne prikuplja osobne podatke poput imena i prezimena korisnika, te nam kaže kako aplikacija ne može identificirati nas niti osobe s kojima smo bili u kontaktu. Tvrde da se podaci o lokaciji (GPS) ne prikupljaju te da su podaci koji se pohranjuju na mobitelu i na serveru ministarstva kriptirani.

Kakvi se podaci prikupljaju?

Kako je objašnjeno jučer na konferenciji te u samoj aplikaciji, cijeli sustav bazira se na nasumičnim ključevima. Ključevi su nasumičan niz znakova koji ne sadrže nikakve identificirajuće podatke o mobitelu i korisniku. Kada je aplikacija aktivirana, ti ključevi se Bluetoothom odašilju s mobitela, pa ih drugi mobiteli u vašoj blizini primaju i pohranjuju. Vaš mobitel također prima ključeve iz vaše blizine, te ih pohranjuje lokalno na mobitel i na server ministarstva. Naravno, aplikacija za rad zahtijeva konstantno uključen Bluetooth.

Ne postoje baš neke opcije u aplikaciji

Za slučaj da se nekom korisniku aplikacije utvrdi zaraza koronavirusom, zdravstveni djelatnik generira jedinstveni kod koji se upisuje unutar aplikacije. Potom se svi prikupljeni ključevi u posljednja dva tjedna označavaju kao potencijalno zaražene osobe, pa tim potencijalno zaraženim osobama koje koriste aplikaciju stiže obavijest da su bili u kontaktu sa zaraženim. Slično je i u obratnom slučaju. Ključevi korisnika su na serveru ministarstva, pa ako je netko s kim ste imali kontakt zaražen, na vaš mobitel stiže notifikacija.

Kako su precizirali na jučerašnjoj konferenciji, postavljeni parametri aplikacije su kontakt unutar dva metra na 15 minuta. Te parametre ne možete mijenjati, za to naprosto ne postoji opcija unutar aplikacije. Jedine opcije koje imamo unutar aplikacije su prekidač na glavnom sučelju s kojim se može aktivirati, odnosno deaktivirati rad aplikacije, te sučelje za upisivanje koda koji bismo primili kada bi nam se utvrdila zaraza koronavirusom.

Detaljnije pojašnjenje o radu aplikacije i sučelje za upisivanje koda Screenshot

Provjerili smo što Stop COVID-19 traži od mobitela

Skočili smo i u postavke samog Android operativnog sustava, te provjerili traži li (ili nudi) Stop COVID-19 aplikacija neka posebna dopuštenja. Dodatna dopuštenja poput pristupa GPS lokaciji aplikacija zaista ne zahtijeva, no otvaranjem popisa svih dopuštenja, možemo vidjeti što traži od mobitela. Tako se, recimo, omogućuje puni pristup mreži i internetu, uparivanje s Bluetooth uređajima, te neke stvari za samo pokretanje aplikacije. Dakle, aplikacija ima i traži dopuštenja u skladu s najavama ministarstva.

Aplikacija je slobodnog koda, pa su njen kod kao što su jučer najavili, objavili na GitHubu. Ljudi vještiji s Android i iOS programiranjem moći će je i detaljnije pregledati te provjeriti drže li se iz ministarstva i APIS-a svojih obećanja o zaštititi privatnosti korisnika.

Prikaz dopuštenja za aplikaciju unutar postavki Android sustava Screenshot

Aplikacija bi mogla postati obavezna

Ministar Beroš je na jučerašnjoj konferenciji pojasnio kako je korištenje aplikacije posve dobrovoljno i neobavezno, no ne isključuje mogućnost da bi korištenje moglo u nekom trenu, pogorša li se epidemiološka situacija, postati obavezno.

Na jučerašnjoj konferenciji je priznao kako se o tome razmišljalo i raspravljalo, a građane je pozvao da je koriste. U jučerašnjem gostovanju u Dnevniku Nove TV, Beroš se ponovno dotaknuo te teme. “Ukoliko se stanje pogorša, ne samo da će ova aplikacija postati obavezna nego će i drugi niz mjera postati normalna okolnost. Reagirat ćemo na pojedinu situaciju adekvatnim mjerama. Reagirali smo i do sada na takav način. Nadam se da ćemo u nastavku znati reagirati na pravi način”, rekao je ministar.