Kakav je točno Threads, glavni konkurent Twitteru, može li uspjeti i zašto ga nema u Hrvatskoj

Instagramov Threads dostupan je u više od 100 zemalja svijeta, ali ne i u EU

Facebookova krovna kompanija Meta u srijedu je pokrenula aplikaciju Threads, koju je Mark Zuckerberg indirektno najavio kao novog glavnog konkurenta Twitteru Elona Muska. Threads je aplikacija koja sadrži kratke tekstualne objave, duljine do 500 znakova, koje mogu sadržati slike i videa u trajanju do pet minuta. Korisnici ne trebaju registrirati novi račun za Threads, već se u društvenu mrežu prijavljuju svojim postojećim Instagram računom, a minimalističko sučelje omogućuje korisnicima lajkanje, komentiranje, repostanje i dijeljenje.

Ideja iza Threadsa je da privuče korisnike Twittera koji su razočarani smjerom kojim je krenula društvena mreža nakon što ju je preuzeo Musk. Nedavno, Twitter je uveo nove limitacije za korisnike, uključujući privremeno ograničenje koje nepotvrđenim korisnicima zabranjuje pregled više od 600 objava dnevno. “Novi nepotvrđeni računi” imaju još niže ograničenje od 300 tvitova dnevno.

Twitter kao nekad?

Zuckerberg je naveo kako je vizija Threadsa “stvoriti otvoren i prijateljski javni prostor za razgovor”. “Nadamo se da ćemo iskoristiti ono što Instagram radi najbolje i stvoriti novo iskustvo oko teksta, ideja i rasprave o onome što vam je na umu”, rekao je Zuckerberg.

Glavni feed u aplikaciji bit će “threads”, odnosno niz objava ili ažuriranja s računa koje pratite, pomiješane s nekim preporukama. Takav pregled feeda je nalik onome što je Twitter nekad imao, prije nego što je došao pregled “Za vas”, koji je često prikazivao objave s račune za koje je Twitter, najčešće krivo, procijenio da nas zanimaju.

Sučelje je također nalik ranijim danima Twittera, budući da je prilično minimalističko, s glavninom fokusa na objavama. Objave s Threadsa se mogu podijeliti i na Instagram Storyju i Feedu.

Threads, za sada, nije dostupan u Hrvatskoj, niti u EU

Meta je u svom blog postu objavila kako Threads lansira za Android i iOS platformu u više od 100 zemalja svijeta, no ako ste pokušali skinuti aplikaciju, vjerojatno je niste mogli pronaći u trgovini aplikacija na vašem mobitelu. Web verzija također još nije dostupna u Hrvatskoj.

Ako vam se na Instagramu pojavio Threads od neke osobe koju pratite, mogli ste pročitati što je ta osoba napisala. No, pritiskom na tu objavu, odnosno na link da otvorite objavu u Threadsima, ne dogodi se, barem za sada, apsolutno ništa. No, profile poput Zuckerbergovog, možemo vidjeti ako ih otvorimo u pregledniku.

Threadsi se mogu vidjeti i unutar Instagrama, no u EU ne vode nikuda

Instagram je bio u kontaktu s EU regulatorom

U razgovoru za portal The Verge, šef Instagrama Adam Mosseri objašnjava zašto Threads u početku neće biti dostupan u Europskoj uniji. “Zbog složenosti nekih zakona koji stupaju na snagu sljedeće godine su značajne. Ne želimo lansirati ništa što nije kompatibilno s onim što znamo i s onim što mislimo da dolazi. Trebat će nam više vremena da se uvjerimo da je aplikacija usklađena sa zakonima”, rekao je Mosseri.

Irski list Independent navodi, pozivajući se na glasnogovornika irskog Povjerenstva za zaštitu podataka (DPC), da je Instagram bio u kontaktu s regulatorom u vezi s novom uslugom, te “da se ona neće lansirati u EU u ovom trenutku”. Navode kako DPC nije aktivno blokirao uslugu, već da Instagram još nije pripremio uslugu za europsko lansiranje izvan Ujedinjenog Kraljevstva, koje nije u potpunosti regulirano GDPR-om ili EU pravilima o privatnosti.

Europski zakon Meti ‘nije jasan’

Izvori iz Mete, s kojima je razgovarao Independent, navode da se Meta suzdržala od lansiranja Threadsa u EU zbog “nejasnoća Zakonu o digitalnim tržištima EU-a”. Prema tom zakonu, tvrtke koje pohranjuju korisničke podatke imaju određena ograničenja kako ih mogu koristiti. No, upravo je jedna od glavnih prednosti Threadsa u tome što može uvesti korisničke podatke s Instagrama, što s jedne strane omogućuje lakšu registraciju, no s druge uključuje i informacije o ponašanju korisnika, kao i podatke o oglašavanju.

Na američkom tržištu, Threads korisnike informira da prikuplja širok raspon podataka, poput zdravstvenih i financijskih, kao i njihovu povijest pregledavanja, lokaciju, kupnje, kontakte i druge slične osjetljive podatke. Dakle, Meti je bilo dopušteno miješati dva izvora korisničkih podataka u SAD-u, koji ima znatno slabije zakone o privatnosti podatka korisnika.

Na tržištu EU Meti je bilo zabranjeno lansirati oglašivačku platformu na WhatsAppu koja će korisničke podatke crpiti s Facebooka i Instagrama, što je jedan od razloga zašto se Threads trenutno ne lansira u EU, navodi irski Independent.

Kakve su šanse da Threads opstane?

Lansiranje nove društvene mreže nije lako, čak niti za goleme kompanije poput Mete. Appleov iTunes Ping, zamišljen kao glazbena društvena mreža i koje se gotovo više nitko niti ne sjeća, ugašen je 2012. godine. Google je pokušao nekoliko puta. Buzz je krenuo 2009. godine, zamijenivši prvi Googleov pokušaj društvene mreže zvan Wave, da bi nakon dvije godine bio ugašen i zamijenjen s Google+. Google+ je poživio nešto dulje, no i on je ugašen 2019. godine, zbog malenog interesa korisnika. Twitterov Vine, koji je bio nešto popularniji i sasvim sigurno je poslužio kao inspiracija za mreže poput TikToka (i Instagramove funkcije Reels), ugašen je početkom 2017. godine.

No, za razliku od ovih propalih društvenih mreža, Threads ima nešto bolje šanse za uspjeh jer je glavni konkurent Twitter u silaznoj putanji. Meta se kladi na moment u kojem su odani korisnici Twittera ljuti na Muska i traže alternativu. Threads će se, kako smo i sami vidjeli iako ga još nema kod nas, prikazivati korisnicima među Reelsima, te ih tako privlačiti na novu platformu. Budući da Instagram ima više od dvije milijarde korisnika (navodi istraživanje We Are Sociala), nije teško za pretpostaviti da će se veliki broj korisnika privući upravo na taj način.

Problematično je što alternative Twitteru već postoje – poput Blueskyja, Mastodona, Hivea i drugih. Svi se oni natječu za dobivanje dijela Twitterovog udjela, pa se korisnici koji su spremni za bijeg moraju odlučiti između niza opcija. No, čini se da je početni zamah za Threads prilično dobar. Zuckerberg je izjavio kako je Threads dobio pet milijuna korisnika u svojih prvih četiri sata na tržištu, a nakon sedam sati, broj prijava premašio je deset milijuna.

Zašto je otvorenost bitna?

Threads će se uskoro, prema riječima Mosserija, oslanjati na otvoreni protokol ActivityPub, zbog čega će biti kompatibilan i s drugim mrežama poput Mastodona. Mosseri je rekao da njegov tim nije mogao implementirati podršku za ActivityPub na vrijeme za službeno izdanje Threadsa zbog “broja komplikacija koje dolaze s decentraliziranom mrežom”. No, ponovio je da podrška stiže.

Mosseri je u sada obrisanom Threadsu i objasnio zašto je to bitno. “Jednog dana ćete možda htjeti napustiti Threads ili, nadamo se da to toga neće doći, završiti bez platforme. Ako se to ikada dogodi, trebali biste moći povesti svoju publiku sa sobom na drugu mrežu. Otvorenost to omogućuje”, rekao je Mosseri.

Meta je na svom blogu navela da će ActivityPub omogućiti osobama bez računa pregledavanje Threadsa, kao i komuniciraju s korisnicima Threadsa koji imaju javne profile putem drugih društvenih aplikacija koje se temelje na istoj decentraliziranoj platformi. “Ako imate javni profil na Threads, to znači da će vaši postovi biti dostupni iz drugih aplikacija, omogućujući vam da doprete do novih ljudi bez dodatnog napora. Ako imate privatni profil, mogli biste odobriti korisnike na Threads koji vas žele pratiti i komunicirati s vašim sadržajem, slično vašem iskustvu na Instagramu”, navodi se.