Kako će izgledati svijet 2030. godine? Ovo su ključne tehnologije koje će nam totalno promijeniti živote

Među prvim stvarima koje se ističu je umjetna inteligencija koja više nije ograničena samo na filmove

The Ameca humanoid robot greets visitors at Dubai's Museum of the Future, on October 11, 2022. (Photo by Karim SAHIB / AFP)
FOTO: AFP

Kada gledamo nadolazećih deset godina, više je nego očito da je svijet tehnologije spreman za brz rast i razvoj. Od umjetne inteligencije (AI) do obnovljivih izvora energije, čini se da bi tehnološki napredak u ne tako dalekoj budućnosti mogao duboko preoblikovati naše živote.

Portal Enterpreneur je istaknuo neke ključne trendove i tehnologije koje bi mogle znatno utjecati na svijet u nadolazećem desetljeću. Među prvim stvarima koje se ističu jest umjetna inteligencija koja više nije ograničena samo na znanstvenofantastične filmove.

Ona postaje sveprisutna u ljudskima životima pa ne bi bilo iznenađujuće da se u idućih deset godina AI ispreplete sa sve više aspekata našeg svijeta, od automobila koji upravljaju autonomno i personalizirane zdravstvene skrbi do poboljšane korisničke usluge i pametnih domova. Prema izvješću PwC-a, očekuje se da će umjetna inteligencija do 2030. godine globalnom gospodarstvu doprinijeti do 15,7 bilijuna dolara.

Važnost obnovljivih energija

Među istaknutim tehnologijama je i 5G mreža, postavljena da promijeni način na koji se povezujemo i komuniciramo. Uz sve veće brzine i nižu latenciju, odnosno kraće vrijeme čekanja na signal, 5G mogao bi omogućiti uvođenje inovacija poput pametnih gradova i nova iskustva i mogućnosti u proširenoj stvarnosti.

Inače, mnogi su se s proširenom stvarnosti već susreli, a da to nisu niti znali. Snapchatovi animirani emotikoni i razni filteri na Instagramu najbolji su primjeri AR-a. Riječ je o virtualnoj tehnologiji kod koje se na okruženje iz prave stvarnosti dodaju virtualni slojevi, poput filtera na TikToku koji vam na lice stavljaju pseće uši.

Posljednjih je godina u prvi plan istaknuta i hitnost rješavanja klimatskih promjena, na što također može utjecati tehnologija. Već sada tvrtke sve više ulažu u zelene tehnologije, poput električnih vozila ili obnovljive energije. Prema izvješću Grand View Researcha, prošle je godine procjena vrijednosti globalnog sektora obnovljive energije iznosila je 1,21 bilijuna dolara, a projekcije ukazuju da bi u idućih sedam godina uporaba obnovljive energije trebala porasti za 17,2 posto.

Nova uporaba blockchaina

U godinama pred nama, piše Enterpreneur, sve veću ulogu mogao bi dobiti i blockchain, tehnologija arhiviranja na kojoj se temelje kriptovalute i digitalna roba poput NFT-a. Potencijal blockchaina seže puno dalje od kriptovaluta i očekuje se da bi takva tehnologija, povećanjem sigurnosti i transparentnosti, mogla nepovratno promijeniti industrije kao što su upravljanje opskrbnim lancima, zdravstvo i financije.

Sve veći zamah dobiva i koncept metaverzuma — virtualnog svemira u kojem korisnici mogu komunicirati, raditi i igrati se. Tvrtke poput Mete uvelike ulažu u ovaj virtualni prostor, a po svoj prilici, metaverzum bi mogao redefinirati način na koji se družimo, radimo i surađujemo u ne tako dalekoj budućnosti.

Biotehnologija i zdravstvo

Tijekom sljedećeg desetljeća svjedočit ćemo i revolucionarnom napretku biotehnologije i zdravstvene zaštite. Precizna medicina, uređivanje gena i telemedicina samo su neki od primjera koje portal ističe da nas čekaju u skoroj budućnosti. Prema izvješću Grand View Researcha, predviđa se da će globalno tržište telemedicine dosegnuti 380,3 milijarde dolara do 2030. godine.

A uz sve veću digitalizaciju naših života, očigledna je i potreba za snažnim mjerama kibernetičke sigurnosti. Kibernetički napadi postaju sve sofisticiraniji, a očekuje se da će globalno tržište kibernetičke sigurnosti značajno rasti. Do 2030. mogao bi vrijediti više od 478 milijardi dolara, prema procjeni Allied Market Researcha.

Utjecaj pandemije na tehnologije

Pandemija COVID-a 19 ubrzala je usvajanje tehnologija rada i učenja na daljinu. Čak i dok pandemija jenjava, ovaj trend će se vjerojatno nastaviti pa se očekuje razvitak online obrazovnih platformi koje će nuditi interaktivna iskustva učenja.

Svi navedeni tehnološki trendovi oslikavaju budućnost u kojoj tehnologija prožima svaki aspekt naših života, od načina na koji radimo i komuniciramo do načina na koji putujemo i pristupamo zdravstvenoj skrbi. Brzina promjena vjerojatno će biti velika, a prilagodba će biti ključna ako želite ostati relevantni u svijetu kojim upravlja tehnologija.