Nekad je nužno odabrati stranu

Kako Kina mijenja postojeći globalni poredak građen na američkoj ekonomskoj moći

Američko neprijateljstvo prema AIIB-u znak je nesigurnosti SAD-a

FOTO: Yhz/Wikimedia Commons

S novom globalnom investicijskom infrastrukturnom bankom i velikim ambicijama za globaliziranje svoje valute Kina je počela ugrožavati 70 godina dugi globalni poredak građen na američkoj ekonomskoj moći, piše Business Insider.

Rast moći Pekinga potvrđen je na proljetnim sastancima Svjetske banke i MMF-a u Washingtonu, dvije institucije koje propagiraju ekonomsku viziju SAD-a još od 1944. Šefovi Međunarodnog monetarnog fonda te Svjetske banke objavili su kako su njihove institucije spremne na suradnju s Azijskom bankom za infrastrukturne investicije (AIIB).

MMF i Svjetska banka pozdravili osnivanje AIIB-a

Direktorica MMF-a Christine Lagarde je istaknula kako uspostavu AIIB smatra važnim korakom u pružanju pomoći regiji koja ima velike potrebe. „Uspostava institucije AIIB-a je dobrodošao potez i radi se o organizaciji s kojom MMF svakako planira surađivati,” istaknula je Lagarde.

1024px-Christine_Lagarde_World_Economic_Forum_2013
Direktorica MMF-a Christine Lagarde najavila suradnju s AIIB-om World Economic Forum

Predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim je pozdravio osnivanje AIIB-a koji vidi kao važan korak Kine u smjeru multilaterizma. „Potrebe za infrastrukturom u zemljama u razvoju su ogromne, posebice u Aziji, koja seže od Kine pa do Bliskog Istoka. Tako da su naša očekivanja od svega da ćemo nastaviti blisko surađivati s njima,” poručio je Kim.

Izjava Kima da AIIB smatra partnerom je udaljavanje od stajališta najvećeg igrača Svjetske banke SAD-a, koji je, uz Japan, odbio pristupiti AIIB-u i neuspješno nagovarao svoje saveznike da učine isto.

World_Bank_Group_President_Jim_Yong_Kim_(8781634227)
Predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim AIIB smatra partnerom John Bompengo/MONUSCO

Kritičari se boje da će nova razvojna banka postati velika konkurencija Svjetskoj banci posebno u siromašnijim zemljama gdje bi zajmove za infrastrukturne projekte mogla nuditi po lakšim uvjetima s s nižim kriterijima zaštite socijalno ugroženih skupina i okoliša.

SAD nervozan zbog rastuće moći Kine

No, Christophe Destais iz francuskog ekonomskog instituta smatra da je kineski pristup pragmatičniji, odnosno da namjerava ispunjavati potrebe država koje traže izvore financranja za svoje javne i velike energetske projekte. Ispunjavanjem potreba drugih i stvaranjem veće potražnje stvorit će i nove prilike za svoju prekapacitiranu industriju, a istovremeno slabiti američki utjecaj.

Destais ističe da Kina nema namjeru napustiti sustav američke i europske dominacije uspostavljen preko multilateralnih razvojnih banaka, utemeljen u Bretton Woodsu 1944. „Kina taj sustav smatra korisnim. Budući da je dolar i dalje glavna svjetska valuta, Kina još uvijek nema instrumenata da oblikuje sustav, ali zato ima sredstava da na njega utječe“, kaže Destais.

Iako je SAD i dalje dominantna svjetska sila, rastuća moć Kine čini Washington nervoznim. Američki ministar financija Jacob Lew je komentirajući osnivanje novih institucija poput AIIB-a rekao kako mora istaknuti da je MMF i dalje glavna međunarodna institucija za promicanje globalne ekonomske stabilnosti.

Dobitnik nobelove nagrade za ekonomiju Joseph Stiglitz kaže da je američko neprijateljstvo prema AIIB-u znak nesigurnosti zbog smanjenja njihovog globalnog utjecaja.

Dio krivice snosi SAD

Ne ugrožava samo Kina sustav iz Bretton Woodsa, već dio krivice snosi i SAD koji je odbio ratificirati ključne reforme MMF-a iz 2010. Reformama je bilo predviđeno dvostruko povećanje financiranja MMF-a te povećanje udjela rastućih ekonomija Kine i Indije. Kao najveći dioničar MMF-a SAD već četiri godine blokira reforme čime je izazvao velike kritike svojih saveznika i rivala u svjetskoj ekonomiji. Skupina zemalja u razvoju Afrike, Azije i Latinske Amerike je na sastanku MMF-a i Svjetske banke ponovo pozvala na reforme koje su smatraju neophodnim za očuvanje vjerodostojnosti, legitimnosti i učinkovitosti MMF-a.

kineski novac
Kina želi da MMF uvrsti Yuan u svoje glavne valute Alan Levine/Flickr

Osnivanje AIIB-a nije jedini faktor kojim Kina ugrožava američku dominaciju u u strukturi svjetske ekonomije. Nakon desetljeća stroge kontrole svoje valute Kina je odlučila internacionalizirati Yuan i traži od MMF-a da ga uključi u mjerila vrijednosti MMF-a, odnosno posebna prava vučenja (SDR).

Taj potez, koji bi se mogao dogoditi 2016., bi i službeno potvrdio rastući status Yuana u svijetu i znatno povećao kineski utjecaj u MMF-u.