Kako najveće tehnološke kompanije, usred pada globalne ekonomije, ruše rekorde u zaradi. Donosimo analizu

Analitičari ne smatraju da se radi o dot.com 'balonu' kao prije 20-ak godina

Usprkos globalnoj krizi i rekordnim padovima BDP-a, dionička tržišta vrlo su optimistična kada je u pitanju tehnološki sektor pa dionice najvećih tehnoloških kompanija poput Facebooka, Applea, Amazona ili Tesle rastu i donose natprosječne zarade ulagačima.

Zatvaranje zbog pandemije koronavirusa ubrzalo je trend digitalizacije – mnogi rade na daljinu, kupuju on-line, više vremena se provodi pred ekranima – što je tehnološkim kompanijama stvorilo priliku za daljnji rast poslovanja ili jačanje tržišnog udjela.

Ekonomija u padu, tehnološke dionice rastu

Stoga zapravo i ne čudi da su investitori u taj sektor vrlo optimistični, usprkos nepovoljnom okruženju u kojem se, prema procjeni Međunarodnog monetarnog fonda, očekuje globalni pad gospodarstva za 4,4 posto.

Nasdaq 100, burzovni indeks stotinu najvećih tehnoloških kompanija ove godine snažno je porastao, za oko 27 posto. Rast tehnoloških kompanija pozitivno je utjecao na američka dionička tržišta koja su dosezala rekordne razine, iako je situacija s pandemijom, a onda i gospodarstvom i dalje vrlo neizvjesna.

No, usprkos ubrzanoj digitalizaciji, postavlja se pitanje je li takav rast opravdan fundamentima, ili se radi o burzovnom “balonu”, pretjeranom optimizmu investitora, kakav je, kada su u pitanju tehnološke kompanije, bio prisutan i prije dvadesetak godina.

Analitičari ne smatraju da se radi o “balonu” kao prije 20 godina

Analitičari Raiffeisena smatraju da se uzlet cijena ipak temelji na racionalnijim investicijskim odlukama, u odnosu na dot.com “balon” od prije dvadesetak godina. U posljednjem broju RBAanaliza navode da je rast tehnološkog sektora u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji vodećih dioničkih indeksa praćen rastom udjela neto operativne dobiti sektora u odnosu na ostatak tržišta, što upućuje da se ne radi o “balonu”.

“Objavljeni rezultati poslovanja za drugo ovogodišnje tromjesečje opravdali su optimizam investitora, obzirom da su istaknuli otpornost sektora na krizu uzrokovanu pandemijom COVID-19. Stoga, mnogi investitori vodećim perjanicama Nasdaq 100 indeksa dodjeljuju “sigurnosnu premiju”, što rezultira višim vrednovanjem u odnosu na prosjek tržišta”, navodi se u analizi.

Današnja situacija što se tiče tehnoloških kompanija, u odnosu na “balon” od prije dvadeset godina, smatraju analitičari RBA, razlikuje se po tome što su tada ulagači prilikom donošenja investicijskih odluka bili motivirani visokim očekivanjima koja su se često temeljila isključivo na pokazateljima vezanim za broj korisnika ili klikova na internet stranicama a bez propitivanja stvarne vrijednosti kompanija kroz fundamentalnu analizu.

Današnje tehnološke kompanije mnogo su otpornije na krize

“Impresioniranost investitora novom tehnologijom rezultirala je stoga iznimno visokim vrednovanjem tehnoloških kompanija, od kojih veliki broj nije uspijevao biti profitabilan i stoga je imao stalne potrebe za ubrizgavanjem svježeg kapitala. Danas je situacija bitno drugačija te vodeće kompanije karakterizira snažna novčana pozicija”, navodi se u analizi RBA.

Neizvjesnost u poslovnom okruženju povezana s koronavirusom i dalje bi trebala podržavati interes ulagača za tehnološke kompanije, koje su u tim okolnostima otpornije i ostvaruju rast, dok bi s druge strane, smirivanje situacije moglo potaknuti investitore da se vrate klasičnim sektorima.

Globalni lockdown potaknuo rast Facebooka

Facebook je u trećem kvartalu ove godine imao prihode od 21,47 milijardi dolara, što je rast od 22 posto u odnosu na prošlu godinu. Dobit mu je porasla za čak 29 posto, na 7,85 milijardi – iznad očekivanja analitičara.

Usprkos tome što se našao pod pritiskom regulatora te mnogim pitanjima o širenju lažnih vijesti i utjecaju na izboren procese, korisnici i oglašivači su i dalje skloni Facebooku. Najveća društvena mreža imala je 2,74 milijarde mjesečno aktivnih korisnika, što je porast od 12 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Kada se zbroje korisnici i ostalih njihovih aplikacija, poput Instagrama, Messengera i WhatsAppa, dolazimo do brojke od 3,21 milijardu korisnika, što je porast od 14 posto. Cijena dionice Facebooka trenutno se kreće na oko 280 dolara, što je za oko 34 posto više nego na početku godine.

Rad od kuće ojačao poziciju Appleovih računala i usluga

Usprkos teškom stanju globalne ekonomije Appleovi vjerni fanovi nisu prestali kupovati njegove proizvode. Prodaja im je u drugom kvartalu porasla za 11 posto, na gotovo 60 milijardi dolara, dok je dobit u odnosu na prošlu godinu veća za 12 posto te je iznosila nešto više od 11 milijardi dolara. Brojke su i u ovom slučaju nadmašile očekivanja analitičara.

Prebacivanje na rad na daljinu posebno je ojačalo prodaju iPada i Mac računala, ali i njihovih internetskih usluga. I dioničari Applea imaju razloga za zadovoljstvo s obzirom na to da je cijena njihovih dionica od početka godine porasla za oko 45 posto, na oko 113 dolara.

Eksplozija internetske kupovine spasila Amazon

Pandemijsko okruženje blagotvorno je djelovalo na on-line trgovinu, koja je doživjela snažan rast. Od toga je, naravno, profitirao Amazon, koji je imao rast prodaje od čak 40 posto u odnosu na prošlu godinu, te je ona na razini kvartala dosegnula skoro 89 milijardi dolara. Dobit se udvostručila te je iznosila 5,2 milijarde dolara, usprkos tome što je kompanija imala značajna ulaganja u proširenje kapaciteta.

U travnju je čelni čovjek Amazona Jeff Bezos u obraćanju investitorima rekao da ne očekuje operativnu dobit, te da bi mogli čak završiti u gubitku, zbog troškova na razne mjere povezane s koronavirusom, no eksplozija internetske trgovine sve je to pokrila. Cijena dionice Amazona trenutno je na oko 3.190 dolara, što je za 68 posto više nego na početku godine.

Luda zarada Teslinih dioničara

Ovo je, barem za sada, odlična godina i za Teslu. Američki proizvođač električnih automobila već je izbacio brojke za treći kvartal koje su nadmašile sva očekivanja. Tesla je u trećem kvartalu ove godine imala prihode od 8,7 milijardi dolara i dobit od 800 milijuna dolara.

U objavi namijenjenoj dioničarima iz Tesle su naveli da je treći kvartal po mnogo čemu bio rekordan. kompanija je u posljednja četiri kvartala generirala 1,9 milijardi dolara slobodnog novčanog toka dok su istovremeno 2,4 milijarde uložili u nove proizvodne kapacitete, servisne centre, punjače i slično.

Cijena dionice Tesle trenutno je na oko 412 dolara, što je za oko 330 posto više nego na početku godine. Luda zarada za dioničare.