Kako se FBI-jev mobitel, kakvim je uhićeno više od 800 kriminalaca, našao u rukama medija?

FBI je u tajnosti imao svoju kompaniju za razvoj enkriptiranih mobitela

FOTO: Unsplash

Portal Vice je objavio poprilično intrigantnu priču o mobitelu koju se na prvu čini kao sasvim običan Google Pixel 4a. No, Google Pixel 4a koji je u njihovom posjedu bio je proizvod američkog FBI-ja i služio je za presretanje poruka kriminalaca.

Priča kreće na XDA Developers forumu, gdje se korisnici često javljaju s problemima sa svojim mobitelima. Jedan nesretni korisnik se javio s problemom koji čini se nitko ne zna riješiti. Krajem svibnja, korisnik mayday175 molio je pomoć drugih članova, pa je pitao kako sa svog mobitela može maknuti nekakav ArcaneOS i instalirati Googleov službeni Android. Sličan problem prijavio je i jedan korisnik njemačkog foruma Android Hilfe još u ožujku, no on je imao stariji Google Pixel 3a.

Riješio se mobitela jer nije znao što bi s njim

Kada su obojica korisnika foruma objavili svoja pitanja, postojanje ArcaneOS-a i aplikacije za dopisivanje ANOM nije bilo javno, stoga nitko nije znao kakav se softver nalazi na tim mobitelima. ArcaneOS-u nedostajale su Googleovi servisi i aplikacije, pa nije niti imao Play Store za skidanje aplikacija. Onemogućen je bio i pristup developerskim opcijama, u kojima korisnici mogu odobriti instalaciju drugih operativnih sustava, poput originalnog Googleovog Androida. Upravo zbog tog problema se i javio mayday175 korisnicima XDA Developersa.

Ubrzo je postalo jasno kako mayday175 ima praktički mrtav mobitel, s kojim ne može ništa. Na operativni sustav koji pogoni njegov mobitel ne može instalirati aplikacije, a ne može niti instalirati drugi operativni sustav koji bi mu to omogućio. Stoga ga se odlučio riješiti, što je i napisao u objavi na forumu. U svojoj objavi nije napisao gdje je mobitel završio, no sasvim je izgledno kako je završio u rukama novinara Vicea, odnosno, točnije rečeno njihovog tehnološkog odjela imena Motherboard.

Vice je brzo skužio o čemu je riječ

Viceu nije trebalo dugo kako bi zaključili kako je riječ o mobitelu koji FBI prodaje kriminalcima, kako bi mogli pratiti njihovu komunikaciju i skupiti dokaze o kriminalnim aktivnostima.
Otključavanje mobitela normalnim PIN-om pokazuje neke sasvim normalne aplikacije poput Netflixa, Facebooka i Tindera, no niti jedna od njih se ne otvara kada se dodirne njihova ikona. No, kada se u mobitel unese drugi PIN, prikazuju se ikone za sat, kalkulator i postavke mobitela.

Dodirivanjem ikone kalkulatora ne otvara se kalkulator, već login forma za pristupanje usluzi ANOM, kriptiranoj usluzi za dopisivanje koju tajno pogoni FBI. Kada je postojanje ANOM-a postalo javno, kriminalci su se očito pokušali riješiti svojih uređaja, što je vjerojatno objašnjenje toga kako je jedan korisnik XDA Developers foruma kupio svoj mobitel po vrlo niskoj cijeni.

FBI je u tajnosti upravljao kompanijom

Europol je 8. lipnja objavio kako su u suradnji s FBI-jem, DEA-om, te danskom i švedskom policijom uhitili više od 800 kriminalaca iz 16 zemalja. Pisali su tada kako je FBI u suradnji s australskom policijom u tajnosti razvio i upravljao kompanijom koja je proizvodila te enkriptirane mobitele s aplikacijom za dopisivanje ANOM. Uspjeli su prodati više od 12.000 uređaja u više od stotinu zemalja, a među kriminalcima su bili pripadnici talijanske mafije, članovi motociklističkih bandi, te međunarodne organizacije za krijumčarenje droge.

Cilj njihove platforme bile su spomenute globalne kriminalne organizacije, no i organizacije za pranje novca. Svoje kupce privlačili su obećanjem da su mobiteli enkriptirani i time potpuno zaštićeni od hakiranja i curenja informacija, pa da im u mobitele ne mogu upasti niti organizacije poput FBI-ja. Korisnicima su nudili i brisanje svog sadržaja na mobitelu, čak i kada mobitel više nije bio u njihovom posjedu. Stoga, sasvim je jasno zašto su bili poprilično uspješni među svojom klijentelom.

FBI i ukupno 16 drugih zemalja koje su sudjelovale u ovoj akciji došle su u posjed više od 27 milijuna poruka kroz 18 mjeseci koliko je trajala cijela akcija. Kriminalci koje su agencije nadzirali su bili i poprilično opušteni na ANOM-u, pa su direktno raspravljali o svojim aktivnostima. Pisali su tako kako kokain švercaju u konzervama tune ili u izdubljenim ananasima. U akciji je zaplijenjeno osam tona kokaina, 22 tone kanabisa, dvije tone sintetičkih droga, 250 komada raznog vatrenog oružja, 55 luksuznih vozila i ukupno 48 milijuna dolara u raznim valutama.