Kako su eksplodirale dionice dosad nepoznate tvrtke koja je s Pfizerom razvijala cjepivo protiv korone

Cjepivo je razvijeno u suradnji s Biontechom, kompanijom Ugura Sahina i Ozelme Tuereci

FOTO: Telegram ilustracija

Pandemija koronavirusa koji se proširio iz Kine početkom ove godine onemogućila je normalan život dobrom dijelu populacije diljem svijeta, stoga ne čudi da je jučerašnja vijest da jedna od najvećih farmaceutskih kompanija Pfizer vrlo blizu pronalasku cjepiva, koje bi moglo uskoro u primjenu, izazvala euforiju.

Pfizer je objavio da je njihovo cjepivo djelotvorno u više od 90 posto slučajeva, te da nema ozbiljnih nuspojava. Cjepivo se bazira na eksperimentalnoj mRNK tehnologiji, a razvijeno je u suradnji s mladom njemačkom kompanijom Biontech, koja je do sada praktički bila nepoznata široj javnosti.

Biontech osnovan prije 12 godina

Biontech su osnovali Ugur Sahin i Ozelma Tuereci, bračni i poslovni partneri, potomci imigranata iz Turske, koji se već 25 godina bave istraživanjem mRNK tehnologije. Radi se o, za globalne prilike, relativno maloj kompaniji. Osnovana je 2008. godine, ima oko 1300 zaposlenih – za usporedbu, Pfizer zapošljava skoro 90 tisuća ljudi – a osim razvojem cjepiva bave se i istraživanjem personaliziranog liječenja raka.

Inače, ovo nije prva uspješna poslovna priča Sahina i Tuereci. Liječnički par svoju je prvu kompaniju Ganymed Pharmaceuticals, 2016 godine prodao za 1,4 milijarde eura. Biontech je od prošle godine izlistan na Nasdaqu, američkoj tehnološkoj burzi, nakon inicijalne javne ponude u kojoj je kompanija prikupila 150 milijuna dolara, čime je njena vrijednost procijenjena na 3,4 milijarde dolara.

Ako ovo cjepivo zaista krene u upotrebu do kraja, ili početkom sljedeće godine, bit će to rekord u brzini razvoja, jer je uobičajeno da se cjepiva razvijaju 10 do 15 godina. Do sada je najbrže razvijeno cjepivo protiv mumpsa, koje se pojavilo tijekom 60-ih godina prošlog stoljeća, a za njegov razvoj trebalo je četiri godine.

Kretanje cijene dionice Biontecha

Cijena dionice Biontecha je u posljednjih godinu dana snažno porasla. U studenom prošle godine njome se trgovalo po cijeni od oko 20 dolara, da bi posljednja cijena bila oko 110 dolara, što je porast od čak 450 posto.

Prošle godine imali su prihode od 108 milijuna eura, ali i gubitak od blizu 180 milijuna eura, što nije neobično za ovakav tip kompanije, koja ima značajna ulaganja u razvoj koji će kasnije rezultirati prihodima.

Do kraja sljedeće godine 1,3 milijarde doza

Za cjepivo koje su razvili s Pfizerom krajem ovog mjeseca trebala bi biti pokrenuta procedura za odobrenje pri američkom regulatoru za lijekove. Ranije je Pfizer potpisao ugovor s američkom administracijom vrijedan dvije milijarde dolara za isporuku 100 milijuna doza cjepiva do prosinca 2020.

Ugovor stupa na snagu ako cjepivo dobije odobrenje regulatora. Inače, Pfizer i Biontech najavljuju da bi do kraja sljedeće godine mogli proizvesti ukupno 1,3 milijarde doza cjepiva.

Cjepivo će se proizvoditi na šest lokacija u SAD-u i Europi. Naime Biontech već proizvodi cjepivo za klinička istraživanja na svoje dvije lokacije, dok Pfizer planira aktivaciju tri proizvodne lokacije u SAD-u i jednu u Europi.

Suradnja s Pfizerom na cjepivima za gripu počela prije dvije godine

Osim SAD-a Pfizerovo cjepivo naručila je i Kanada, i to 20 milijuna doza, zatim Velika Britanija 30 milijuna, Japan 120 milijuna, te nekoliko manjih zemalja. Cjepiva su naručena i iz Kine, ali nije poznato o kojim količinama se radi.

Suradnja između Pfizera i Biontecha zapravo nije počela radi razvoja cjepiva za virus koji je uzrokovao ovogodišnju pandemiju, već dvije godine ranije.

Naime, u kolovozu 2018. objavljeno je da će Biontech s Pfizerom raditi na razvoju cjepiva za gripu koja će se bazirati upravo na mRNA tehnologiji, na temelju koje je razvijeno i cjepivo za koronavirus.