Nizozemski znanstvenici otkrili beton koji sam popravlja kuće (slijedili su upute starih Rimljana)

Biobeton sam zacjeljuje svoje pukotine i uspješno su ga testirali na kući

FOTO: Twitter

Dvojica su nizozemskih znanstvenika Henk Jonkers i Eric Schlangen još prije tri godine svijetu predstavila svoj projekt betona koji sam zacjeljuje svoje pukotine. Tu su mješavinu nazvali biobeton, a zacjeljivanje obavljaju bakterije koje se u njemu nalaze. Sve pukotine koje se tijekom vremena prirodno dogode betonu, međutim neke mogu biti i opasne i tijekom vremena dovesti do urušavanja zgrade. Pojavom bi biobetona trebala biti prošlost.

Biobeton funkcionira kao i svaki drugi beton. Uporaba je betona uopće svijetu znana još od Rimljana. U mješavinu se biobetona doda i zacjeljujući agens, koji reagira tek kad se u betonu pojavi pukotina i u nju dođe voda.

Betonu dodane bakterije koje proizvode vapnenac

“Potrebne su bakterije koje mogu preživjeti oštre uvjete betona”, kazao je Jokers. To je bio glavni problem s kojim se susreo prilikom razvoja samozacjeljujuće mješavine. Beton je vrlo suh, a tijekom vremena se još stvrdnjava i praktički se pretvara u stijenu. Suha okolina nije baš idealna za razvoj bakterija, ali nizozemski je mikrobiolog očigledno pronašao rješenje.

Sljedeći je problem bio naći hranu za te bakterije, kako bi one mogle opstati prije nego se u betonu pojavi pukotina, koja će u konačnici donijeti vodu. Dodali su krečno mlijeko. Spojili su bakterije i krečno mlijeko u kapsule od biorazgradive plastike i dodali to mješavini betona. Ukoliko se pojavi pukotina, voda će razgraditi kapsulu i bakterije će proizvesti vapnenac, koji će popuniti pukotinu.

Od njega izgradili kućicu na plaži

Sad je dvojac ipak otišao korak dalje i predstavio prvu građevinu izgrađenu od toga materijala. Kućicu za spasioce na plaži uz jezero. Pratili su što se događa i kako njihov beton reagira na promjene. Pojavile su se i prve pukotine, koje su pomoću bakterija bile uspješno popunjene. “Bili smo sretni kad smo se uvjerili da radi”, kazali su u videu koji je objavio CNN.

“Sličan su beton koristili i Rimljani”

Tragom ove priče, kontaktirala sam građevinskoga inženjera, koji kaže da ova tehnologija u svojoj srži i nije nešto novo. Upravo su Rimljani, kaže, napravili Panteon, koji je izgrađen od takve vrste samozacjeljujućeg betona. Tijekom godina na toj je građevini primijećeno da se pukotine pojavljuju, ali i nestaju.

Otvoreno je za špekulaciju jesu li Rimljani tad znali što su stavili u beton ili im se, eto, dogodilo da su već tad pukim slučajem napravili građevinsku revoluciju. Ovaj tim znanstvenika svakako je artikulirao znanost iza cijelog projekta, pa zna koje točno bakterije rade kakav točno proces.

Hoće li ova tehnologija zaživjeti u Hrvatskoj?

Cilj ovog nizozemskog dvojca jest uključiti biologiju u građevinu i svakodnevni život, te na taj način obuhvatiti i prirodu i ono što čovjek sam može. U svijetu će se ovakav beton sigurno koristiti, no što je s Hrvatskom.

“Sve te tehnološke novotarije, iako jako dobre i pozitivne, jako su skupe. Teško je očekivati da će ovaj beton u Hrvatskoj zaživjeti u velikoj mjeri, upravo zato što se kod nas u izgradnji bilo čega gleda na svaku uloženu kunu”, zaključio je moj sugovornik.