Nekad je nužno odabrati stranu

Kina i Pakistan upravo počinju graditi 45 milijardi dolara vrijedan Put svile

Taj infrastrukturni projekt izazvat će političke turbulencije u južnoj Aziji

Infrastrukturni mega-projekt Put svile u koji Kina namjerava uložiti 45 milijardi dolara, počet će gradnjom velike brane u Pakistanu. Kineski predsjednik Xi Jinping smatra da će upravo infrastrukturom najefikasnije proširiti utjecaj na tri kontinenta. Brana Karot na rijeci Jhelum investicija je od 1,65 milijardi eura prema podacima Narodne banke Kine. Financirat će je fond China Three Gorges South Asia Investment koji će time postati dioničar Puta svile.

Pakistan će dobiti energiju koju očajnički treba

Korporacija China Three Gorges, koja će graditi branu, bit će najveća pakistanska kompanija za proizvodnju čiste energije, s proizvodnjom od 2000 megavata električne energije. Pakistanu nedostaje 10.000 megavata i da bi to nadoknadio, treba mu 20 milijardi dolara ulaganja u idućih pet godina.

“Ne vjerujemo da je moćna zemlja uvijek hegemon” rekao je predsjednik Xi u govoru pred pakistanskim parlamentom. Bio je to prvi posjet kineskog šefa države Pakistanu u gotovo 10 godina. Kina je najveći pakistanski trgovinski partner i oboje su protiv Indije. Xi je poručio: “Miran razvoj je u kineskom interesu, interesu Azije i svijeta.”

Kina će dobiti koridor za naftu

Pakistan je presudan za kineski Put svile, koridor dugačak 3000 kilometara koji će se protezati od zapad Kine no Gwadara na Arapskom moru. Ovoga tjedna navljeni su projekti vrijedni 28 milijardi dolara. To bi trebalo značajno ojačati pakistanski gospodarski rast, a Kini otvoriti još jedan kanal za uvoz nafte s Bliskog istoka.

Lakše će nametati svoju politiku u regiji

Sporazum o infrastrukuri, naravno, ima jaku političku komponentu, Kina i Pakistan među 51 različitim ugovorom je i onaj o strateškom partnerstvu, zajedničkoj borbi protiv terorizma i pacificiranju Afganistana. Kina u Paksitanu ima bolju poziciju nego u ijednoj drugoj azijskoj državi. Istraživanje centra Pew lani je provelo anketu u kojoj je 78 Pakistanaca povoljno ocijenilo Kinu, dok je primjerice u SAD-u to učinilo 14 posto ispitanika.

A Pakistan će lakše voditi svoje ratove na granicama

Najavljuje da bi Pakistan ove godine mogao kupiti 8 kineskih podmornica i tako udvostručiti svoju flotu. Pakistanski vojni zapovjednici kineskom su predsjedniku su rekli da im je kineska pomoć u borbi s skupinama na granici s afganistanom presudna za uspostavu mira.

Popularna u Pakistanu, spremna uložiti nevjerojatan novac pakistansku sigurnost i gospodarski rast, Kina može računati na trajan utjecaj u tom dijelu Azije dok god održava prijateljske odnose s Pakistanom. Ili kako je to sažeo pakistanski premijer Nawaz Sharif: “Sve dok smo prava čelična braća.”