Kina se bori protiv ovisnosti djece o video igricama policijskim satom; ne smiju ih igrati od 22 do 8 sati ujutro

Istraživanje je pokazalo da svako peto dijete u Kini pati o ovisnosti o videoigricima

A visitor takes pictures at the stand of the "Fortnite" computer game at the media day of the Gamescom video games trade fair in Cologne, western Germany, on August 20, 2019. (Photo by Ina FASSBENDER / AFP)
FOTO: AFP

Kina praktički uvodi policijski sat na igranje online igara, čime će pokušati smanjiti ovisnost o videoigrama među mlađom populacijom. Kineska administracija za tiskovne medije i publikacije u utorak je objavila šest novih smjernica, koje naziva “obavijest o sprječavanju maloljetničke ovisnosti o online igrama”. Prema njima, igrači mlađi od 18 godina neće smjeti igrati videoigre između 10 navečer i 8 ujutro, a dnevno će smjeti igrati samo 90 minuta.

No, policijski sat će biti blaži na blagdane i vikende, kada će mlađi kineski igrači smjeti igrati 180 minuta. Uz policijski sat, uvodi se i maksimalni iznos koji djeca do 16 godina starosti mogu potrošiti na online igre. Oni će smjeti potrošiti 200 juana, što je oko 30 dolara, a djeca između 16 i 18 godina će smjeti potrošiti dvostruko, 400 juana.

Ovisnost može prouzročiti probleme u razvoju djeteta

Nova pravila zahtijevaju od igrača da se registriraju u online bazu kineskih igrača, koristeći svoja prava imena uz presliku osobnog dokumenta. Time također žele suzbiti da djeca igraju videoigre koje su neprimjerene njihovom uzrastu. Glasnogovornik administracije za državnu novinsku agenciju Xinhua izjavio je da je industrija online igara eksplodirala u zadnjih nekoliko godina, pa su bili primorani uvesti mjere kako bi suzbili stvaranje ovisnosti.

“Problemi koje takva ovisnost može uzrokovati su psihički i mentalni, a oni mogu izazvati probleme s učenjem i odrastanjem maloljetnika”, izjavili su. Inače, striktna pravila koja propisuje agencija odnosit će se na online gejming kompanije i platforme koje funkcioniraju u Kini.

Jedno od pet kineske djece je ovisno o igrama

Prema istraživanju marketinške kompanije Newzoo, Kina je drugo najveće tržište za online videoigre na svijetu, iza SAD-a. No, pretpostavlja se da će Kina nadmašiti SAD negdje u 2020. godini. Ogroman rast online gaming industrije naveo je i Svjetsku zdravstvenu agenciju na svrstavanje ovisnosti o online igricama u kategoriju mentalnih bolesti. Xinhua pak ističe da je u Kini jedno od petero kineske djece ovisno o online igrama.

U ekstremnijim slučajevima, takva ovisnost može dovesti čak i do smrti ili ozljeda. U 2018., jedan kineski igrač je navodno nakon 20-satnog igranja videoigre ostao paraliziran. Dvadesetšestogodišnji muškarac iz sjeverne Kine je 2007. pronađen mrtav nakon što je sedam dana u komadu igrao videoigre, dok je tridesetdvogodišnji Tajvanac 2015. nađen mrtav jer je igrao videoigre tri dana bez prestanka.