Kina užurbano kupuje američke kompanije, i to je počelo zabrinjavati američke zakonodavce

Od početka godine provedene 102 transakcije vrijedne 81,6 milijardi dolara

FOTO: Screenshot

Kineske kompanije kupuju strane biznise – uključujući i američke – u rekordnim količinama, i to upravo izluđuje zakonodavce.

General Electric nedavno je prodao svoj biznis s kućanskim aparatima Haieru za 5,4 milijarde dolara, Zoomlion je kupio firmu koja se bavi proizvodnjom opreme za dizanje teških tereta Terex Corporation,konglomerat Dalian Wanda kupio je holivudski filmski studio Legendary za 3,5 milijardi, a ChemChina je kupila švicarsku Syngentu i za to platila gotovo nevjerojatnih 48 milijardi dolara. Dodatno, kineski konglomerat HNA Group nedavno je najavio preuzimanje tech kompanije za distribuciju Ingram Micro za 6 milijardi dolara.

Akvizicija burze u Chicagu

Ipak, najproblematičnija akvizicija do sada predstavlja investicijski fond Chongqing Casin Enterprise koji želi kupiti burzu u Chichagu (CSX).

Prošloga je tjedna 45 članova američkog Kongresa uputilo pismo odboru za strane investicije, čije je odobrenje nužno za zaključenje sporazuma, zahtijevajući “cjelovitu i rigoroznu istragu” akvizicije čikaške burze.

Zakonodavci su tražili stopiranje akvizicije ako istraga pokaže da su kupci povezani s kineskom vladom ili vojnim tijelima. “Kineska se ekonomija bazira na umjetnom boostanju domaćih firmi”, stoji u pismu. “Umjesto pridržavanja pravila o otvorenom i slobodnom tržištu, njihove performanse su pod utjecajem dominacije kineske vlade na tržištima. Nadalje, vladine manipulacije tečajem i dalje su nerješiv problem za vladu Sjedinjenih Američkih Država.”

Od početka godine 102 transakcije

Prema podacima konzultantske kuće Dealogic, broj spajanja i akvizicija ove se godine popeo na 102 transakcije ukupne vrijednosti 81,6 milijardi dolara. Nezanemarivo više nego prošle godine, kada su provedene 72 transakcije u vrijednosti od 11 milijardi dolara.

Business Insider piše da je za očekivati kako će se ovaj trend nastaviti, što zbog usporenog gospodarskog rasta u Kini, a što zbog cijena izvan Kine, uslijed rasprodaje dionica na zapadnim tržištima kapitala koja i dalje ne jenjava.

“Zbog usporavanja gospodarskog rasta kineske korporacije sve više traže anorganske načine za poticanje rasta”, objasnio je za Business Insider Vikas Seth, šef odjela za tržišta u razvoju u Credit Suisse. Gospodarski rast u Kini je prošle godine bio najniži u posljednjih 25 godina.

SAD je Kinezima najzanimljivije tržište za investiranje

Odvjetnička kuća O’Melveny & Myers napravila je istraživanje u koje su bili uključeni njihovi klijenti sa sjedištem u Kini, a koje je pokazalo da je ekonomski rast u Sjedinjenim Američkim Državama glavni razlog koji SAD čini privlačnim za investiranje. Gotovo pola ispitanih je izjavilo da ime je upravo SAD najzanimljivije investicijsko tržište, no 47 posto je kazalo kako američki zakoni i regulative predstavljaju ozbiljnu prepreku.

Iako nisu sve kineske kompanije koje su bacile u izdašno kupovanje stranih tvrtki u posljednje vrijeme nisu u državnom vlasništvu, za provedbu akvizicije trebaju dozvolu kineske vlade. Kompanijama, naime, treba vladino odobrenje za nabavku dovoljne količine deviza za provedbu transakcija, a to je pod stalnim nadzorom kineskih vlasti.