Kineska ekonomija se opasno ljulja, američka monetarna politika ruši burze. U sveopćoj turbulenciji jedini dobitnik je dolar

Američka valuta se pokazala kao sigurno utočište

Traders work the floor at the New York Stock Exchange (NYSE) during the opening bell in New York on May 23, 2023. Stock markets slid on May 23 after fresh talks between President Joe Biden and House Speaker Kevin McCarty on raising the US debt ceiling ended without an agreement as a crucial deadline approaches. (Photo by ANGELA WEISS / AFP)
FOTO: AFP

Na svjetskim burzama glavni dionički indeksi oštro su pali prošloga tjedna jer su najnoviji pokazatelji zauzdali očekivanja investitora o skorašnjem smanjivanju kamatnih stopa, a to je, pak, nastavilo dizati prinose po obveznicama, što dio kapitala odvlači iz dioničkih na obveznička tržišta.

Dow Jones indeks prošloga je tjedna pao 2,2 posto, na 34.500 bodova. Istodobno, S&P 500 potonuo je 2,1 posto, na 4.369 bodova, čime je zabilježio gubitak treći tjedan zaredom, a to se nije dogodilo još od veljače. Tehnološki Nasdaq, pak, oslabio je 2,6 posto, završivši trgovanje u petak na 13.290 bodova, čime je također pao treći tjedan zaredom, što je njegov najdulji tjedni negativni niz od prosinca lani.

“Već dugo kasnimo s korekcijom cijena dionica, i sad je jasno da su više kamatne stope postale katalizator toga”, ustvrdio je Michael Reynolds iz savjetničke tvrtke Glenmede.

Tržište na iglama zbog monetarne politike Feda

Cijene dionica na Wall Streetu od početka kolovoza su pod pritiskom, pri čemu je S&P 500 kliznuo na najnižu razinu u zadnjih mjesec dana, uslijed podataka koji ukazuju na tvrdokornu inflaciju, ali i snažne gospodarske aktivnosti, pa se čini da američko gospodarstvo ne trpi posljedice od zaoštravanja monetarne politike. Investitori se stoga pribojavaju da će kamatne stope ostati visoke kroz duže vremensko razdoblje.

Američko ministarstvo trgovine, naime, izvijestilo je da je promet u maloprodaji u SAD-u u srpnju porastao 0,7 posto, premašivši prognoze o rastu za 0,4 posto, što ukazuje na snažnu potražnju unatoč visokim Fedovim kamatnim stopama, a ni podaci s tržišta rada ne izazivaju zabrinutost.

Nadalje, zapisnik s posljednjeg zasjedanja Feda u srpnju pokazao je investitorima da većina monetarnih dužnosnika nastavlja prioritetno boriti se protiv inflacije, što je ojačalo neizvjesnost oko daljnjih izgleda za kamatne stope. “Slažem se s guvernerima kako nismo uvjereni da je inflacija totalno iza nas. Mislim da će tržišta biti na iglama glede toga što će Fed poduzeti u rujnu i listopadu”, kaže Peter Tuz iz Chase Investment Counsela.

Sve atraktivnije 10-godišnje američke obveznice

Istodobno, očekivanja o zadržavanju kamatnih stopa visokima podigla su prinose po 10-godišnjim američkim obveznicama na najvišu razinu od listopada 2022. od 4,338 posto, što povećava njihovu atraktivnost na tržištima kapitala.

Nove smjernice vezane uz kamatne stope ulagači čekaju idućega tjedna od predsjednika Feda Jeromea Powella, sa godišnjeg simpozija američke središnje banke u Jackson Holeu.

Na europskim burzama cijene dionica pale su treći tjedan zaredom, na najnižu razinu zadnjih mjesec dana. Londonski FTSE indeks skliznuo je prošli tjedan 3,5 posto, na 7.262 boda, a frankfurtski DAX za 1,63 posto, na 15.574 boda, dok je pariški CAC ojačao 2,4 posto, na 7.164 boda.

Dolar sigurno utočište dok kineski oporavak posustaje

Na globalnim deviznim tržištima tečaj dolara prošli je tjedan porastao prema najvažnijim svjetskim valutama već peti tjedan zaredom, što je najdulje je razdoblje njegova uspona u zadnjih 15 mjeseci. Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, na kraju tjedna iznosio 103,43 boda, ojačavši 0,56 posto u odnosu na tjedan ranije.

Pritom je tečaj dolara prema europskoj valuti ojačao 0,72 posto, pa je cijena eura u petak bila 1,0865 dolara. Dolar je poskupio i prema japanskom jenu, za 0,3 posto, na 145,37 jena.

Rast tečaja dolara peti tjedan zaredom najdulje je razdoblje njegova uspona u zadnjih 15 mjeseci, a poduprto je robusnim rastom američkog gospodarstva unatoč visokim Fedovim kamatnim stopama, kao i posustalim kineskim oporavkom, što je ojačalo potražnju za sigurnom američkom valutom.

Perfektni uvjeti pomogli američkoj valuti

U četvrtak je zapisnik s posljednje zasjedanja Feda pokazao da većina guvernera i dalje vidi “značajne rastuće rizike vezane uz inflaciju”, što sugerira da su skloni nastavku ciklusa podizanja kamatnih stopa. To je, pak, podignulo prinose po 10-godišnjim državnim obveznicama SAD-a na najvišu razinu od listopada lani. Snažni ekonomski pokazatelji, pogotovo promet u maloprodaji, ojačali su očekivanja da će kamatne stope možda ponovno rasti.

“Tržište želi da Fed stane s dizanjem kamatnih stopa, no podaci to jednostavno ne podržavaju. Averzija prema riziku, viši prinosi po obveznicama, podaci koji ukazuju na otpornost gospodarstva na recesiju… Sve je to perfektno pomoglo dolaru”, ocjenio je Tony Sycamore, analitičar IG-a.

Kinezi usred krize kamatne stope snižavaju

Prema jenu, tečaj dolara protekli je tjedan dosegnuo u jednom trenutku najvišu razinu u zadnjih devet mjeseci od 146,4 jena. No, tada su ulagači postali vrlo oprezni jer je prošle jeseni pad tečaja jena prema dolaru na 145 jena izazvao intervenciju monetarnih vlasti, odnosno njihove velike kupnje japanske valute u nastojanju da ojačaju njezin tečaj.

Tečaj dolara dosegnuo je i najvišu razinu u zadnjih devet mjeseci prema kineskoj valuti. Naime, prošloga tjedna je jedan od najvećih kineskih nekretninskih developera Evergrande zatražio pred američkim sudom zaštitu od vjerovnika zbog restrukturiranja, uslijed problema s likvidnošću. To je zabrinulo tržišta zbog produljene krize u kineskom nekretninskom sektoru, zaslužnom za četvrtinu gospodarskih aktivnosti u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu. I ne samo nekretninskom, nego i bankarskom, koji je uvelike izložen građevinskim kompanijama.

U takvim uvjetima tečaj juana u četvrtak je pao na najnižu razinu prema dolaru u zadnjih 9 mjeseci od 7,3098 juana za dolar. Tomu je doprinijelo i snižavanje kamatnih stopa od strane kineske središnje banke početkom prošloga tjedna, čime se produbio jaz između prinosa koji nose kineska i američka ulaganja.