Kineske burze i dalje bilježe negativne trendove trgovanja, investitori u panici

Cijene dionica na kineskim burzama dramatično padaju

FOTO: Rafael Matsunaga/Flickr

Negativni trendovi trgovanja na kineskim burzama nastavili su se i tijekom ovog tjedna. Šangajski kompozitni indeks danas je na početku trgovanja zabilježio oštar pad cijena dionica od 8 posto i kraj dana završio na minus 5,9 posto. Šenženski kompozitni indeks danas je prošao nešto bolje i zabilježio pad od 2,5 posto. Hongkonški indeks dan je završio s minusom od 5,8 posto. Ukupno, u nešto manje od mjesec dana indeksi bilježe strmoglavi pad od 32 posto.

Mnogo tvrtki je obustavilo trgovanje svojim dionicama kako bi spriječile njihov daljnji pad vrijednosti, “U ovom trenutku na burzi je zavladala panika i veliko povećanje iracionalnog rušenja cijena dionica, koja je uzrokovala otežanu likvidnost na burzi”, glasila je službena izjava Kineske bankovne regulatorne komisije, koju je prenio CNN.

Mali ulagači, koji kreditima financiraju svoje trgovanje na burzama, a takvih je mnogo, panično povlače svoja sredstva. Tolika prisutnost malih dioničara dio je problema s kojim se sad suočavaju kineska tržišta dionicama, jer upravo je milijun Kineza koji trguju dionicama “na malo” izazvala inflaciju cijena dionica. Sada dolazi do pucanja tržišnog balona, jer donedavne cijene dionica nisu odražavale njihovu stvarnu vrijednost, a takav trend nije dugoročno održiv, tvrde analitičari Business Insidera.

Naime, protekle godine je u kineske burze upumpana velika količina novca, i to ne od ozbiljnih ulagača, nego uglavnom od običnih ljudi, na što ih je ohrabrivala kineska vlada. Procjenjuje se da u Kini trenutno postoji 90 milijuna ljudi koji posjeduju dionice, i čine 80 posto od ukupnih dioničara. Trgovanje je u prethodnih godinu dana rezultiralo porastom šangajskog kompozitnog indeksa za čak 150 posto, i to nije imalo nikakve veze sa stvarnom vrijednosti tvrtki odnosno njihovih dionica. Cijene dionica rasle su zato što je rasla potražnja.

Najveći problem u rasprskavanju ovog umjetno napravljenog tržišnog balona jest u tome što bi se panika među investitorima mogla preliti i na druge svjetske burze koji već nekoliko dana bilježe negativne trendove, poput azijsko-pacifičkih, američkih i europskih; s time da je potonje već dovoljno nagriženo grčkom krizom.