Kineske kompanije mahom postaju tehnološke kako bi privukle ulagače

Ove promjene odraz su strukturalnih promjena u cijeloj ekonomiji

--FILE--Chinese workers manufacture HTS cables in Futong factory in Tianjin, China, 21 February 2013. 

Growth in Chinas giant manufacturing sector in February pulled back from two-year highs despite racking up a fourth consecutive month of expansion, a private survey showed on Monday, as foreign demand remained unsteady. The HSBC flash purchasing managers index (PMI) for February slipped to 50.4, the lowest in four months and down from Januarys final reading of 52.3, which had been the best showing since January 2011.
FOTO: Imaginechina/Imaginechina/AFP

Kineske kompanije u rudarstvu i građevini napuštaju svoja core poslovanja i počinju se ponovo uzdizati kao tehnološke tvrtke. Samim time i njihove cijene dionica strelovito rastu. Ovakve korporativne promjene odraz su strukturalnih promjena u cijeloj ekonomiji, gdje sporiji rast ugrožava tvrtke u proizvodnji i građevini, piše Financial Times.

Novoosnovane tehnološke kompanije jedan su od uzroka velikog rasta šangajskog kompozitnog indeksa koji je lani porastao za 115 posto, unatoč usporavanju ekonomije i padu industrijske dobiti od 2,7 posto u prvom kvartalu 2015.

Lani je 100, a ove godine 40 kompanija promjenilo ime

Gotovo 100 kompanija lani je promjenilo svoje službeno ime, većinom zbog radikalnih promjena u strategiji, a još 40 ih je učinilo isto ove godine. „Kompanije žele dati do znanja ulagačima da se miču od svojih prvotnih poslovanja te ulaze u rastuće biznise. Nešto slično se događalo 90-tih u SAD-u kad se svaka kompanija počela nazivati dotcom“, kaže Yao Weiwei, strateg Huatai obveznica u Šangaju.

Dionice tehnoloških kompanija bile su jedan od najvećih pobjednika u nedavnom skoku vrijednosti dionica na kineskom tržištu. Ulagači očekuju da će tehnološke tvrtke ubrzo imati koristi od mjera kineskih vlasti, usmjerenih na uslužni sektor i smanjenje ovisnosti ekonomije o teškoj industriji.

Uspješni primjeri transformacije

Jedan od primjera uspješne promjene imena je gubitaška tvrtka za vađenje ugljena Shanghai Ace Co. U veljači su kupili kompaniju za izradu online igara i promijenili svoje ime Shanghai U9 Game Co. Nakon toga im je cijena dionica skočila za 140 posto, iako se i dalje bave vađenjem ugljena.

Gubitaš Panda Fireworks je u travnju promjenio ime u Panda Financial Holding te objavio planove o promjeni djelatnosti. Nakon što je preuranjeno procurila vijest o promjeni strategije, dionice tvrtke su dva dana zaredom rasle po 10 posto, a zatim je burza obustavila trgovanje. Pandin prvotni temeljni biznis bilježio je gubitke zbog strožih zakona za zaštitu okoliša i smanjene potražnje.

Ipak nije rješenje za sve

Međutim, promjena imena i djelatnosti nisu univerzalno rješenje za sve kineske kompanije. Cloud Live Tehnology Group je nastao iz tvrtke Beijing Xiangeqing Group, nakon što su odlučili iz biznisa luksuznih restorana preći u cloud poslovanje. No, transformacija se nije pokazala uspješnom i Cloud Live nije uspio vratiti svoje dugove.

Biznis luksuznih restorana pretrpio je udarac nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping, kao dio borbe protiv korupcije, odlučio stati na kraj pretjeranom trošenju partijskih dužnosnika.