Koji će sladoled Hrvati jesti sad kad je Ledo prodan Britancima?

Građane, čini se, više brine čiji je Ledo od činjenice da ih država pljačka

Prodaja Leda strancima, britansko-američkoj kompaniji, vijest je koja je rastužila mnoge hrvatske građane. Društvene mreže preplavljene su negativnim reakcijama i komentarima. I to sve skupa ne bi bio problem da Ledo i do sada nije bio u vlasništvu stranaca, jer su vlasnici Fortenove, bivšeg Agrokora, ruske banke i američki fondovi.

“Ode i NAŠ Ledo” jedan je od češćih komentara ljudi koji su valjda prespavali zadnjih pet, ako ne i 25 godina. Hoće li novi vlasnik, koji je firmu platio preko 600 milijuna eura, ugasiti proizvodnju i otpustiti radnike? Jer to bi bio sasvim logičan potez. Platiš firmu 600 milijuna eura i onda je uništiš. Hoće li se Snjeguljica i dalje zvati Snjeguljica, s obzirom na to da su sada vlasnici stranci? Sve su to pitanja koja muče dojučerašnje vjerne fanove Leda.

Najbolje da skupimo 600 milijuna eura i vratimo ga Todoriću

Možda bi se ova nezgodna situacija mogla riješiti tako da građani organiziraju crowdfunding kampanju, prikupe 600 milijuna eura, otkupe Ledo od Britanaca i vrate ga Todoriću, koji ga je spletom okolnosti izgubio. Tako bi bili sigurni da ćemo i dalje lizati hrvatski, a ne strani sladoled.

Ruskim bankama i američkim fondovima koji su sada vlasnici bivših Agrokorovih firmi, primarni interes je da naplate dugove, koje su pretvorili u vlasništvo, pa je za očekivati da će se prodaja nastaviti. Ako je zbog tvornice sladoleda izbila panika, što će tek biti kad prodaju Jamnicu. Naime, Jamnica ima koncesije na izvore pitke vode, što je posebno pogodno područje za širenje histerije.

Dok razmišljamo je li vlasnik Britanac ili Bosanac, oni nas pljačkaju

No, dok se bave time je li vlasnik tvornice sladoleda Amerikanac, Britanac ili Bosanac, ljude pretjerano ne zanima što se događa s novcem koji je zaista njihov – onaj koji svakog mjeseca uplaćuju u državni i lokalne proračune.

Taj novac ne doživljavaju svojim, pa se tolerira pljačka na svim razinama, korumpirani političari zadržavaju se na vlasti desetljećima, i hvali ih se ako nešto naprave ili poprave, kao da su napravili svojim novcem a ne našim. Kad sve to zbrojimo, zaista ne treba čuditi da smo siromašni.