Koliko je problema izazvao Brexit dovoljno govori činjenica da Australija i još neke zemlje traže kompenzaciju

Britanski trgovački partneri traže smanjenje carina na niz proizvoda i roba

A handout picture released by the UK Parliament shows shows Britain's Prime Minister Boris Johnson speaking in the House of Commons in London on October 29, 2019, during a debate on the Early Parliamentary General Election Bill: Second Reading. - Britain was on course for a December election Tuesday after the main opposition Labour party said it would support Prime Minister Boris Johnson's plan, although a date has not yet been fixed. Labour leader Jeremy Corbyn said: "I have consistently said that we are ready for an election and our support is subject to a 'no deal' Brexit being off the table." (Photo by JESSICA TAYLOR / various sources / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / UK PARLIAMENT / Jessica Taylor " - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - EDITORS NOTE THE IMAGE HAS BEEN DIGITALLY ALTERED AT SOURCE TO OBSCURE VISIBLE DOCUMENTS /
FOTO: AFP

Niz zemalja, uključujući Australiju, Sjedinjene Države, Indiju i Novi Zeland, zatražilo je na sastanku Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u Ženevi kompenzaciju zbog problema nastalih Brexitom. Australski dužnosnici istaknuli su da su njihovi izvoznici janjetine i govedine već pogođeni problemima koje je uzrokovao Brexit. Iz Brazila su istaknuli da bi planovi za Sjevernu Irsku mogli prekršiti pravila WTO-a.

Glavni problem za petnaest zemalja je sustav carinskih kvota koji im omogućuje lakše prodiranje na tržište EU-a, poglavito za ograničene količine nekih poljoprivrednih proizvoda. Članovi WTO-a postavljaju određene kvote i carine na uvoz mnogih proizvoda. Za neke od njih, dogovorene su niže carine na određenu količinu robe, a u nekim slučajevima, carina je svedena i na nula posto. Zbog toga australski farmeri mogu lakše prodavati govedinu u Europi.

Problemi zbog odgoda Brexita

Trenutne kvote se sada odnose na cijelu EU, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo. Zbog Brexita, morat će se odlučiti koje kvote će se dodijeliti EU-u, a koje UK. Države koje su se žalile WTO-u tvrde da će imati manje povoljan pristup tako velikom i bogatom tržištu poput onog EU-a, spram dosadašnjeg pristupa. SAD tvrdi da bi zbog Brexita mogli ostati bez povlaštenih carina za izvoz sira za pizzu u UK, te bez povlaštenih carina za izvoz soka od grožđa u EU.

S druge strane, postoji bojazan da će EU i UK međusobno iskoristiti dio kvota povlaštenih carina ili ih čak iskoristiti do kraja. SAD tvrdi da bi se time snažno ugrozila njihova industrija svinjetine i vina. Upravo zbog toga neke zemlje zahtijevaju kompenzaciju od EU i UK, a u slučaju WTO-a, to bi značilo smanjenje carina na niz drugih proizvoda i roba. Australija tvrdi da već sada osjete snažne posljedice od Brexita, piše BBC.

Problemi s Irskom

Mnoge australske kompanije su zbog odgode Brexita na 31. siječanj odustale od izvoza goveđeg i janjećeg mesa uoči Božića, budući da nisu znale hoće li moći izvesti to meso unutar dosadašnjih trgovinskih kvota. Australske tvrtke su slične odluke donosile i prije dosadašnjih najava Brexita, a čini se da će isto morati napraviti i uoči 31. siječnja.

Brazil ističe da bi dogovor između Sjeverne Irske i UK prekršio WTO-ova pravila protiv diskriminacije. Te tvrdnje se vjerojatno baziraju na planovima da se otvore granice između Sjeverne Irske i UK, te Republike Irske i EU. U kombinaciji s planom manje granične kontrole robe između Sjeverne Irske i ostatka UK, to bi možda bila prilika za trgovanje robom između EU i UK bez restrikcija ili s carinama koje bi se postavljale na sličnu robu iz ostatka svijeta.