Konkurencija želi spriječiti Sonyjevo preuzimanje vlasničkog udjela Michaela Jacksona u Sony/ATV-u

Od europskih regulatora traže blokadu sporazuma jer je Sony prevelik

Izdavačke kuće među kojima je i Warner Music Group žele spriječiti Sony da preuzimanjem udjela pokojne pop zvijezde Michaela Jacskona i stekne potpunu kontrolu u Sony/ATV Music Publishing, piše Bloomberg.

Michael Jacskon je 1985. godine za 41,5 milijuna dolara kupio ATV u čijem su katalogu većina pjesama Beatlesa, a Sony je naknadno kupio 50 postotni vlasnički udio u ATV-u, koji je tako postao Sony/ATV Music Publishing.

Sredinom prošloga mjeseca, Sony je sa Zakladom Michaela Jacksona koja raspolaže imovinom legendarnog pop pjevača postigla sporazum o preuzimanju njegovog vlasničkog udjela za ukupno 750 milijuna dolara.

Prema detaljima sporazuma, Sony uspostavio potpunu kontrolu nad katalogom pjesama zavidnog niza megapopularnih svjetskih izvođača, poput Taylor Swift, Beatlesa, Boba Dylana, Rolling Stonesa i niza drugih glazbenika.

Kako piše Bloomberg, Warner Music Group i još nekoliko drugih nezavisnih diskografskih kuća sada traže Europsku komisiju da sriječi preuzimanje, tvrdeći da će Sony dobiti preveliku moć u pregovorima u pogledu cijena i uvjeta na tržištu.

Nakon što je preliminarni sporazum postignut u ožujku prošle godine definitivno potpisan prošloga tjedna, konkurentski izdavači postali su zabrinuti da će Sony, koji je već ionako jedan od ključnih igrača glazbene industrije, imati znatno veće prednosti u pregovoranju uvjeta s online digitalnim platformama za streaming poput Spotifyja ili YouTubea.

Tržište vrijedno 6,9 milijardi dolara

Prihodi online glazbenog tržišta prošle su godine iznosili oko 6,9 milijardi dolara s time da se očekuje kako će vrijednost prihoda od digitalnih servisa za streaming u nadolazećim godinama i dalje rasti.

Lobistička organizacija koja promiče interese nezavisnih diskografskih kuća Impala od europskog regulatora traži da blokiraju sporazum ili natjeraju Sony na razdvajanje i prodaju prava na neke autore i kataloge.

“Teško je uopće zamisliti kako Sony/ATV sporazum može dobiti zeleno svjetlo od Europske komisije”, kaže Helen Smith, direktorica Impale. Prije tri godine Europska komisija je već postavila limit i ustvrdila da je Sony prevelik i da se mora početi rješavati imovine. Sony je s 30-postotnim tržišnim udjelom druga najveća diskografska kuća, odmah poslije Universala.